Nederland de geschiedenis in als rommelgravenvolk 5 Jaargang 64, no. 2 februari 1987 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Nederlanders rommelgravenvolk Begraafplaatsen, wat doen we ermee? Stadhuisplannen Den Haag Prov. Comm. Heemschut kiest voor Meier Dijkverzwaring bedreigt woningen Cees Dam en het Abdijcomplex in Middelburg Studiedag 'Oude gemalen' Heemschut in actie: hoop voor station Echt Nieuws uit de provincies Actie voor station Enschede Nieuwe bestemming St, Jozefhuis Hoom Foto omslag: Begraafplaats Zorgvlied in Amstel veen in herfsttooi (Foto Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg) Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,- per jaar Reductie voor 65+ en 30" Opzegging alleen vóór 1 november. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 13740 AA Baarn tel.02154-8 22 11 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn 'Naar zijn wijze van dodenbezorging, wordt een volk beoordeeld' (Pericles, 800 v. Chr.) H. L. KOK De dood is momenteel in. Het ene congres na het andere. Stervensbegeleiding, rouwverwer king, euthanasieOp de universiteiten vooral bij klinische psychologie is men geïnteres seerd. Maar wie denkt er nog aan de dode zelf? De laatste rustplaats is allang geen rustplaats meer. Kerkhoven en begraafplaatsen vervallen tot vuilnisplaatsen. Grafmonu menten, het archief van een volk, vervallen of worden tot puin geslagen. 'O gij, die op dees grafstee schreit'Wie schreit er die dit alles ziet? Wie realiseert zich hoe broos de wand is, die ons scheidt van de eeuwigheid? Een rijk cultuurbezit gaat verloren. De kerkhoven zijn stervende. Tussen de vele symposia, thema- en stu diedagen over stervensbegeleiding en rouw verwerking, komen nu ook verenigingen in actie voor het behoud van oude begraafplaat sen en de daarop staande, vaak waardevolle monumenten. Zo werd in Groningen in sep tember '86 opgericht de Stichting 'Tere bint', die is voortgekomen uit een aantal mensen werkzaam bij de stichting Land- schapsonderhoud Groningen. Het is verheu gend dat er nu eens uit deze hoek druk zal worden uitgeoefend. Immers, landschappe lijk en biologisch is een begraafplaats in een open landschap van enorme waarde voor plant en dier. Bij de restauratie van deze 'natuurparken' kunnen dan ook de grafste nen worden meegenomen in het gehele on derhoud. Een harde noodzakelijkheid want vele monumenten zijn er droevig aan toe. Wat dat betreft, zullen wij wel de geschiede nis ingaan als het 'rommelgravenvolk', want veel hebben wij ons niet aangetrokken van de laatste rustplaats van onze voorouders. En hoewel iedereen er schande over spreekt, doet tot op heden niemand er iets aan dan voorschriften uitgeven en vergaderen. In een brief van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (W.V.C.) d.d. 11 september 1985, wordt op pagina 3, de verantwoording in feite gelegd in handen van de beheerder van een begraafplaats. 'De Alles gesloopt en vernield. Gesloten begraafplaats Enschede. Foto gemaakt in december 1986. beheerders van alle in uw gemeente aanwe zige begraafplaatsen te stimuleren tot een goed onderhouden van de begraafplaatsen en grafmonumenten in de lijn van de histori sche ontwikkeling'. Dit is gevaarlijk, want, volgens de nieuwe wet op de lijkbezorging wordt de grafrust teruggebracht tot hoog stens 30 jaar, d.w.z. dat graven die ouder zijn kunnen worden geruimd ook al hebben vele mensen vroeger kapitalen moeten neer leggen voor het verkrijgen van een rustplaats met eeuwigdurend grafrecht! Bij een dergelijke 'bescherming' is dit het resultaat: grafschennis! ALLE BEGRAAFPLAATSEN ONDER DE MONUMENTENWET Beter zou zijn geweest om met ingang van deze nieuwe wet, alle begraafplaatsen onder de monumentenwet te stellen, zodat voor een ruiming en verwijdering van een monu ment een vergunning aanwezig moet zijn. Nu wordt de verantwoordelijkheid gelegd bij de beheerder die, hoe capabel ook voor zijn taak, geen opleiding heeft gehad in heral diek, geneologie, symboliek enz. Deze be heerder hier later over ter verantwoording te roepen is niet eerlijk, gezien de druk van boven die dikwijls wordt uitgeoefend om

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 5