Gedenkplaat voor Ton Koot Symposium *Drenthe in verandering Symposiumboek verschijnt Steun Hortus Heemschut-cineast vertoont films Actie voor station Enschede 28 Op 12 februari is op de binnenplaats van het West-Indisch Huis in Amsterdam een bron zen gedenkplaat onthuld van de toen precies een jaar geleden overleden Heemschut-pio nier Ton Koot. De gedenkplaat werd door provinciecommissaris drs. R. J. de Wit ont huld ter blijvende herinnering aan deze mar kante verdediger van ons culturele erfgoed. Ton Koot, die 79 jaar is geworden, was vele jaren lang vanaf 1946 algemeen secretaris van Heemschut en van 1946 tot 1973 tevens eindredacteur van het tijdschrift Heemschut. Ook was hij van 1945 tot 1970 algemeen secretaris van het Rijksmuseum en slot voogd van het Muiderslot. Na zijn afscheid van het Rijksmuseum is hij ook nog direc teur van Rijksmuseum Het Loo geweest. Door zijn talloze publicaties heeft deze be vlogen heemschutter de ogen geopend van velen voor de schoonheid van stad en land. In het herdenkingscomité zaten o.a. G. Brinkgreve, voorzitter van Diogenes, die sa nten met Koot jarenlang het tijdschrift redi geerde, Heemschut-voorzitter G. K. J. M. Harrun en mr. G. K. van Herwaarden, hoofd afdeling monumenten van WVC, die enkele woorden sprak over de betekenis van Ton Koot, naar wie Heemschut destijds als eerste ere-lid de Ton Koot-penning ver noemde. 'Drenthe in verandering.en de effecten op ons cultureel erfgoed' is het thema van een symposium op 25 maart a.s. in verband met het 75-jarig bestaan van de Bond Heem schut. Het symposium wordt gehouden in de Volkshogeschool Overcinge te Havelte. In leiders zijn de Nijmeegse hoogleraar/geo graaf prof. dr. K. Bouwer, landschapsarchi tect ing. G. R. Hollema uit Rolde, stede- bouwkundige drs. F. van der Bij uit Oen- kerk en direkteur C. F. Janssen van het Bu reau Monumentenzorg van de provincie Drenthe. De gedeputeerde van ruimtelijke ordening, de heer T. Willems, maakt met de inleiders deel uit van een forum. De studiedag bestaat uit een lezingdeel, uit voerige diskussie in groepen en een afslui tende forumbespreking. De dag is bedoeld om Drentse praktijkervaringen bij stads- en dorpsvernieuwing en monumentenzorg uit te wisselen, eventuele problemen op te sporen en waar mogelijk oplossingen aan te dragen. De Bond Heemschut, die streeft naar be scherming van de schoonheid en het histo- risch-ruimtelijk karakter van Nederland in het algemeen en van monumenten in het bij zonder, richt zich met het symposium 'Dren the in veranderingvooral op bestuurders en ambtenaren van gemeenten, belangenor ganisaties en technische adviesbureaus werkzaam op het terrein van de stads- en dorpsvernieuwing en monumentenzorg in deze provincie. Inschrijving is mogelijk tot 14 maart, door overmaking van 15,- per persoon op bankrekening nr. 48 93 43 783 (giro Amro- bank Assen: 80 30 49) t.n.v. Heemschut symposium. Inlichtingen bij het sekretariaat, Postbus 416, 9400 AA Assen, tel. 05920- 14055 (Het Drents Welstandstoezicht). Het speciale boek, dat zou worden uitgege ven naar aanleiding van het jubileumsympo sium van het 75-jarige Heemschut komt eind februari uit. Het heet naar de titel van het symposium 'Burger en overheid in de monu mentenzorg' Het fraai geïllustreerde boekje bevat behalve de inleidingen en een dis cussieverslag van die dag een schat van in formatie voor de burger, die zich door mid del van actie wil inzetten voor het behoud van bedreigde monumenten en mooie stuk jes dorp, stad en landschap. Informatie over de diverse manieren, waarop je in beroep kunt gaan op grond van verschillende wet ten, de geschikte actiemomenten en de pro cedures daarvoor. Plus allerlei interessante tips. Een boekje, dat u als monumenten liefhebber niet kunt missen. Wie aan het symposium heeft deelgenomen, ontvangt het boekje gratis thuis. Andere geïnteresseerden kunnen het bestellen door 12,50 over te maken op postgiro 124326 t.n.v. Bond Heemschut onder vermelding symposium- boek. Er is in principe overeenstemming bereikt over het beheer van de bedreigde Amster damse hortus botanicus tot 1988. Het geld daarvoor is er echter nog niet. In ons vorige nummer viel door een zetfout het giro- en bankrekeningnummer van de Vereniging Vrienden van de hortus weg. Door overma king van ƒ15,- kunt u lid van de Vereniging worden en zo het behoud van de hortus on dersteunen. U kunt het bedrag overmaken naar gironummer 349168 of banknummer 548712395 t.n.v. de Vereniging Vrienden van de hortus, Amsterdam. Ons lid, de cineast Piet Eijer beschikt over liefst 10 kilometer zelf opgenomen films over natuur- en cultuurmonumenten, die hij graag tegen een vergoeding van 135,- (voor 100 minuten film) plus reiskosten met eigen apparatuur zelf voor u wil komen ver tonen. Een ideale mogelijkheid voor de 'aankleding' van bijeenkomsten van vereni gingen, die zich voor het stads-, dorps- en landschappelijk schoon inzetten. Zo bezit de heer Eijer bijvoorbeeld films over de NCRV-Kerkepadroutes uit 1982, 1983, 1984 en 1985 en een speciale film, waarin de Heemschut-idealen zichtbaar worden ge maakt. We doen een kleine greep uit andere films uit zijn verzameling: - Even gezellig uit met de film 'SPOOR en STOOM' - Zwerven langs de Hollandse Kust (van Den Helder tot Hoek van Holland) - Natuur en folklore (Schager dansgroep- Zaanse Schans-Orvelte) - Holland op z'n Mooist (Kassen-Proeftuin Boskoop-Lisse-Woudrichem) - Historische Steden langs de Gelderse IJs- sel (Westervoort-Zutphen-Deventer-Zwolle- Kampen) - Zo ziet u de Krimpenerwaard (tussen Gouda-Krimpen-Schoonhoven) - Natuur en Steden in de Hoeksewaard (mu seum Heinenoord-Oud-Beijerland-Strijen) - Uit Eigen Land (IJmuiden-Brakel-Gouda- Meije) - Rond Keulen en Parijs (Keulen-Aken- Munster-St. Niklaas-Luik-Namen-St. Quen- tin-Reims) - Gevelstenen. Alles wordt in kleur vertoond, met bijpas sende muziek, tevens persoonlijk inge sproken. Voor inlichtingen: cineast Piet Eijer Bredenhofstraat 1-a 1544 RA Zaandijk telefoon: 075-21 60 34/21 02 99 De Stichting Historische Sociëteit Enschede- Lonneker voert actie voor behoud van het station Enschede-Noord. NS was van plan dit station te slopen omdat het niet meer aan zijn doeleinden zou beantwoorden. NS is nu bereid gevonden sloop uit te stellen waarna onderhandelingen zijn begonnen over een nieuwe bestemming voor dit monument van industriële archeologie. Er hebben zich vijf serieuze kandidaten gemeld als gebruiker van dit uit 1890 daterende station.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 28