Groningen Utrecht 27 spaarden verbouwd tot woning van de machi nist van het stoomgemaal 'Hertog Reijnout'. Die romp staat ook nu nog op het terrein van het stoomgemaal. Toen het elektrische gemaal in gebruik werd genomen, kwam het stoomgemaal wel op de monumentenlijst, maar er gebeurde niet veel. Verval zou spoedig intreden, voor de liefhebbers van 'stoom' een trieste zaak. Maar ook voor anderen, want een karakteris tiek monument dreigde te verdwijnen. Parti culieren namen het initiatief fondsen bijeen te brengen voor behoud van het oude ge maal. De Stichting Stoomgemaal Arkem- heen kocht de 'Hertog Reijnout' voor één gulden, maar moest ook 1,5 miljoen bij een brengen voor restauratie. Vele instanties hebben een bijdrage gegeven, ook de Bond Heemschut tastte in de buidel en op 30 sep tember 1986 kon minister Brinkman van WVC de officiële opening verrichten. In de oude kolenloods is een bescheiden be zoekerscentrum ingericht met een perma nente tentoonstelling. Na de winter is het gemaal te bezichtigen. Eerst moet nog de exploitatie van de unieke 'Hertog Reijnout' in detail worden uitgewerkt. Inlichtingen zijn in te winnen'bij het secretariaat van de Stichting Stoomgemaal Arkemheen, Beetho- venlaan 29, 3862 GN Nijkerk. Arnhem - De Monumentenwacht Gelder land had een goed 1985, zo blijkt uit het jaarverslag. In dat jaar kreeg de provincie de financiële en bestuurlijke verantwoordelijk heid voor de Monumentenwacht, die tevens memoreert dat de contacten met het provin ciaal bestuur goed zijn. De Monumentenwacht werd in 1979 gestart met inspecties aan 240 monumenten. In 1985 waren dit er al 775, ruim drie maal zo veel. Het betrof 254 kerken, 81 torens, 89 kastelen en buitenplaatsen, en 351 andere objecten. Het jaarverslag maakt ook melding van de vele reacties op de enquête naar de tevreden heid onder de abonnees: 70% stuurde een antwoord, op een enkele uitzondering na waren ze positief tot zeer positief. Ten Boer - De 'witte molen' aan de weg in de buurtschap Ten Post zal waarschijnlijk niet kunnen worden gerestaureerd. Het col lege van B en W ziet geen mogelijkheden meer de molen met gemeentelijke medewer king te redden: de financiële lasten worden te hoog in verhouding tot de andere molens die de gemeente subsidieert. De eigenaar van de molen vraagt voorts andere grond als compensatie en het blijkt niet mogelijk die te vinden. Godlinze - Het monumentale pand aan de Hoofdweg 29 moet volgens de gemeente en kele meters naar achteren worden verplaatst. De gemeente Bierum krijgt hiervoor geen toestemming van de minister en is in beroep gegaan bij de Raad van State. De bewindsman is van mening dat de techni sche staat van het monument geen sloop rechtvaardigt, wel restauratie. Het college van B en W van Bierum wil de verplaatsing vooral uit het oogpunt van verkeersveilig heid en daarnaast acht het nauwelijks een mogelijkheid aanwezig het pand te verkopen als het niet eerst mag worden verplaatst. Wittewierum - Het is de Stichting Oude Groninger Kerken gelukt gelden los te krij gen voor broodnodig herstel van het dak van het dorpskerkje. Enkele jaren geleden kwam het plafond al naar beneden en sindsdien houdt plastic het ergste regenwater buiten. Ook de hemelwaterafvoeren en de muren worden hersteld- De gemeente Ten Boer heeft verdere restau ratie van het kerkje in het budget opgeno men, maar kan dan niet meer rekenen op de 80% rijkssubsidie, de oude regeling volgens welke de Stichting, die eigenares is van de kerk, de noodrestauratie nog kan laten uit voeren Groningen De Stichting Oude Groninger Kerken krijgt van het Prins Bemhard Fonds 15.000,- als bijdrage in het herstel van de kerken in Niehove, Usquert en Zuidwolde, alle drie eigendom van de Stichting, die de herstelwerkzaamheden aan deze kerken be groot op 550.000,-. In Niehove is het werk aan het herstel van de gevels en de ramen al begonnen. Aan de kerk in Zuidwolde begint dit voorjaar de res tauratie van dak, kap en goten, werkzaamhe den die ook in Usquert zullen moeten wor den gedaan. De gemeentelijke monumenten budgetten zullen voor het grootste deel van de kosten moeten worden aangesproken. Het Prins Bemhard Fonds steunde indertijd al de restauraties van de kerken in Godlinze, Mid- wolde, Oosternieland en Wehe, ook in ei gendom van de Stichting. Winsum - De gemeente probeert de oude joodse begraafplaats uit 1866 en de 17e- eeuwse sluis in het Winsumerdiep in de buurtschap Schaphalsterzijl op de lijst van beschermde monumenten te krijgen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg krijgt hiertoe het verzoek. De joodse begraafplaats ligt aan de Munster- weg, aan de oostelijke kant van Winsum, dat vroeger een bloeiende joodse gemeente ken de, met een synagoge. De totale joodse be volking is tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers weggevoerd en niemand is teruggekomen. Het Israëlitisch Kerkgenoot schap te Amsterdam is thans eigenaar van de begraafplaats. De oude sluis is eigendom van het Water schap Hunsingo. Winschoten - De gemeente heeft acht mo numenten op de restauratielijst gezet. Hier onder zijn drie godshuizen: de voormalige synagoge aan de Bosstraat, de Evangelisch Lutherse kerk aan de Vissersdijk en de Ne derlands Hervormde Kerk aan het Markt plein. Verder zijn het een theekoepel bij de burcht, het stoomgemaal aan het Oosterein de en twee woningen: Beertsterstraat 5 en Nassaustraat 10. De gemeente voorziet dat alleen de theekoe pel en het stoomgemaal al in 1990 een op knapbeurt zullen krijgen en zelf ruim een half miljoen gulden zal moeten bijdragen in de restauratiekosten. Ten Post - De molen halverwege de weg tussen Groningen en Apppingedam, wordt misschien van de monumentenlijst afge voerd als er niet snel maatregelen worden genomen. De 'Olie Widde', 150 jaar oud, is sterk verwaarloosd. De huidige eigenaar wil een grondruil die nog steeds niet tot stand komt en de Stichting Groninger Molen vrienden doet ondertussen haar best de 'Olie Widde' in haar bezit te krijgen. De molen staat hoog op de urgentielijst van de gemeente Ten Boer, waartoe Ten Post behoort, maar geld ontbreekt voor restaura tie. Pas in 1990 zijn er misschien mogelijk heden subsidie te krijgen. Vlagtwedde - ln het vijfjarenplan dat de ge meente heeft opgesteld om in aanmerking te kunnen komen voor rijkssubsidie bij restau ratie van monumenten, zijn zeven monu mentale gebouwen genoemd die nodig op geknapt moeten worden. Het betreft de Ne derlands Hervormde Kerk in Sellingen en Vlagtwedde, drie boerderijen in Sellingen, één in Vlagtwedde en een woning in de ves ting Bourtange. Een deel van de benodigde gelden zal uit gemeentelijke middelen moe ten worden opgebracht. Voor 1990 en 1991 is ruim drie ton gevraagd en voor 1990 is ruim een ton toegekend. Utrecht - Nauwelijks heeft de gemeente bij het Rijk het verzoek ingediend de Maliebaan tot beschermd stadsgezicht te verklaren, of de Ondememersraad Utrecht (ORU) komt met het plan deze fraaie laan geschikt te ma ken voor het parkeren van nog meer auto's. De wandelpaden aan de middelste rijbaan zouden zo weinig gebruikt worden, dat daar beter blik kan staan, meent de ORU, die de parkeemood ter plekke te hoog vindt. Het Utrechts Nieuwsblad schamperde over dit ORU-voorstel in een artikeltje en noemde het voorstel 'ruw van denken' en een 'van dalistisch idee' dat geen schijn van kans kan maken, gezien de gedachten over beschermd stadsgezicht, 'maar', zo besluit het blad: 'je mag aannemen dat ondernemers die met hun kantoor aan de Maliebaan zijn gevestigd, zo slim zijn dat ze dat zelf ook wel hadden be grepen.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 27