Zuid-Holland Gelderland 26 Enkele van de panden naast paviljoen Welgelegen De Stichting wil de Haarlemmer Hout bewa ren zoals ze is en heeft andere ideeën. Met name wordt gedacht aan een nieuwe vleugel aan de noordzijde van de provincietuin, te gen het Frederikspark aan. De overheid is volgens de Stichting maat schappelijk verplicht te streven naar instand houding van het waardevolle stedebouwkun dig en architectonisch erfgoed, onder meer door het zelf te gebruiken. Zo kunnen in de villa's aan de Paviljoenslaan en de Kleine Houtweg 100 tot 150 mensen werkruimte vinden, meent ze. De Stichting wil het verzet tegen afbraak van het paviljoen bundelen en coördineren. Me destanders en geld zijn nodig. Voor mini maal 10,- kan men sympathisant en/of do nateur worden. (Stichting Welgelegen, Post bus 381, 2000 AJ Haarlem, postgiro 32.22.99. t.n.v. Stichting Welgelegen, Haarlem). Amsterdam - De oude 'Scheepswerf en Stoomhelling 't Kromhout' aan de Hoogte- kadijk is voorlopig gered. Er is nu Museum 't Kromhout gevestigd en dat heeft subsidie gekregen. Ook de Scheepvaartvereniging Noord is nu geïnteresseerd. De vereniging Vrienden van 't Kromhout wil proberen en kele machines van de oude scheepswerf weer draaiende te krijgen. Vooral vanaf de Wittenburgerkade, aan de overkant van het water van de werf, zijn de twee karakteristieke ijzeren bogen opval lend, mede door de daarin in spiegelschrift uitgespaarde vertrouwde naam 'Scheepswerf en Stoomhelling 't Kromhout'. In spiegel schrift: op de werf zelf moest de naam voor de klanten immers goed te lezen zijn. Foto's van de werf worden dan ook stelselmatig verkeerd om afgedrukt... Leiden - Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan heeft de Stichting Het Kleine Leidse Woonhuis een brochure uitgegeven met al lerlei achtergrondartikelen over wonen en le ven in Leidse woninkjes. Aangetoond is in de tien jaar van het bestaan van de Stichting dat sloop van de oude huisjes zeker niet no dig is. Veertien pandjes zijn in die tien jaar gerestaureerd, waardoor de Stichting zeker heeft bijgedragen aan het herstel van de Leidse binnenstad en aan de herwaardering van de karakteristieke woonhuisjes in het bijzonder. Met de Stichting Het Kleine Leid se Woonhuis zijn wij van mening dat al die sfeervolle pandjes, die niet op de monumen tenlijst van het Rijk staan, het zout in de pap van Leiden zijn. Leiden - Eind januari komt de grootscheep se renovatie gereed van de Visbrug en van de Hoogstraatkelders er omheen. Vooral de werkzaamheden aan de kelders, een soort 'werven' als in de Utrechtse Oude Gracht, vormen een hoogstandje van technisch ver nuft. Zij werden in de zestiende eeuw ge bouwd en waren geen eigendom van de ge meente. De eigenaren konden of wilden de hoge restauratiekosten niet betalen, maar Leiden wilde de kelders graag gerestaureerd zien. Ze werden om niet aan de gemeente overgedragen en deze verplichtte zich de bouwwerken te restaureren en ze een halve eeuw gratis aan de voormalige eigenaren ter beschikking te stellen. Op die manier werd voorkomen dat de open bare weg nog langer bovenop particulier be zit (de kelders) ligt. In de muren van de kelders zijn verticaal gaten geboord waarin stalen palen werden gedreven die tot op de tweede zandlaag rei ken. Er kwam een betonnen overkapping waarop het wegdek ligt. De kelders 'hangen' nu als het ware vrij in de ruimte en hebben niet meer te lijden van het verkeer erboven. Een uniek monument kon zo worden gered. Leiderdorp - Aan de Kerklaan zijn drie ka rakteristieke pandjes gesloopt. Volgens sommigen hadden ze historische waarde, maar Monumentenzorg vond de oorsprong uit de 16e eeuw er niet meer aan af te zien door de vele latere wijzigingen. Ter plekke komen nu premie-D woningen. Schiedam - Nu de molen De Walvisch ge restaureerd is, zijn er plannen om ook de molen De Palmboom, aan de Noordvest, voorbij de Noordmolen, te herbouwen. De Palmboom werd in 1781 gebouwd en brand de in 1901 geheel uit door overgewaaid vuur van de in brand geraakte stoombranderij De Kraton. Er rest nu slechts een stompje van 9 meter hoog. Begin dit jaar wordt in Schiedam gestart met acties om financiële bijdragen te verwerven. Woerden - De restauratie aan het oude kas teel van Woerden zal in 1989 gereedkomen. Een bestemming is er nog niet voor de ko los, die dateert uit het begin van de 15de eeuw en waarschijnlijk gebouwd werd op fundamenten van een slot waarvan bekend is dat het in 1159 door de bisschop van Utrecht, Godfried van Rhenen, werd ge bouwd. De laatste honderd jaar beheerde het Minis terie van Defensie in het kasteel een maga zijn. Er is de laatste tientallen jaren nauwe lijks onderhoud aan het gebouw verricht. In samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is architect NVroman doende met de restauratie. Zo worden de weergangen in hun oude staat hersteld en ook de gevangeniscellen, al weet niemand hoe die ruimten produktief te maken zijn. Want 'produktief' wordt kasteel Woerden wel weer: De gedachten gaan uit naar drie woningen in het voorste gedeelte en kanto ren in de overblijvende ruimten. Nijkerk - Nederland is weer een bijzonder uniek stukje industriële archeologie rijker geworden. In de polder Arkemheen, weste lijk van Nijkerk, is de restauratie gereed ge komen van het enige nog werkende stoom gemaal met buitenschepraderen in West-Eu ropa. Tot 1983 heeft het gemaal honderd jaar onafgebroken dienst gedaan en is zelfs niet ten prooi gevallen aan het dieseltijd perk. Pas met de komst van een elektrisch gemaal werd de 'Hertog Reijnout' afge dankt. Hertog Reinold van Gelre was degene die in 1356 de inwoners van Nijkerk en Putten het recht gaf een dijk aan te leggen om zich te beschermen tegen de roerige Zuiderzee. In 1863 was al een door wind gedreven water molen in gebruik genomen: de 'Hertog Reij nout'. Twintig jaar later was het stoomwe zen zo in opmars, dat de windmolen het moest afleggen. De molenromp bleef ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 26