Nieuws uit de provincies Noord-Holland 25 Amsterdam: De diensten Ruimtelijke Orde ning en Openbare Werken van de gemeente Amsterdam hebben samen met buurtbewo ners en stedebouwkundige Henk de Boer een alternatief plan gemaakt voor de Waterloo- pleinmarkt en omgeving. De markt zal eind 1987 verhuizen naar zijn oude plaats aan het Waterlooplein voor het nieuwe stadhuis. Op de huidige markt zullen woningen, kantoren en winkels komen. In eerdere plannen ging de gemeente bovendien uit van overkluizing van IJtunnel-tracé langs de markt met een wand van zes meter hoog, waarop ook wo ningen en kantoren zouden komen. Op die manier zouden de buurten aan weerszijden van de drukke weg niet langer worden ge scheiden door de huidige verkeersbarrière. Het wegnemen van die barrière ontmoette veel instemming maar de hoge wand lokte veel kritiek uit. Ondertunneling van het IJ- tunneltracé vond de wethouder Van der Vlis echter nogal duur. De goedkopere oplos sing, die nu bedacht is komt erop neer, dat slechts het halve IJtunnel-tracé onder de grond komt. Het buurtgebonden verkeer kan boven de grond blijven. Het plan voorziet verder in een hotel op de plaats van het lelijke verkeerscircuit aan het mr. Visserplein, dat dan niet meer nodig is, en herprofilering van de Muiderstraat tot een groene laan. Naar het voorbeeld van Covent Garden in Londen wordt ook gedacht aan een overdekte markt en terrassen op het oude marktterrein naast de geplande bebouwing. Amsterdam: De Amsterdamse binnenstad gaat de komende jaren ingrijpend verande ren. Het centrum van de stad, dat nu vooral in het westen ligt, zal zich uitbreiden naar het oosten. Achter het Centraal Station en oostelijk daarvan zijn grote kantoren, restau rants, sjieke promenades, jachthavens en ho tels gepland. Langs de IJ-oever komt een promenade, die achter CS gedeeltelijk over dekt kan worden uitgevoerd met wintertuin, restaurants en winkels. De oever van het IJ wordt achter het station 25 meter breder, waardoor er ruimte ontstaat voor een plein met een congreshal, een hotel, winkels en restaurants. De Ruyterkade, waar de ge doogzone voor straatprostitutie was, zal ook sterk veranderen. Er komen grote kantoren, waarvoor de fraaie 19-de eeuwse brandweerkazerne zou moeten worden gesloopt. Opvallend zijn ook de plannen voor het Oosterdok, het water tus sen IJ-tunnel en Geldersekade. Aan de noordkant, waar het drijvende Chinese res taurant ligt, zal de oever met 25 meter wor den verbreed. Hier komen niet al te hoge torenachtige gebouwen met op de bovenste verdieping luxueuze woningen en beneden publieksfuncties. Hiertussen komen pavil joens voor exposities, studio's en galeries. Ter hoogte van het PTT-gebouw is een cilin dervormig gebouw gedacht, waarin een Science Centre of Museum voor de Twintig ste Eeuw moet komen. Diverse architecten en projectontwikkelaars hebben intussen schetsen gemaakt om deze plannen vorm te geven. Het bezwaar, dat tegen sommige van deze schetsen al wordt gehoord, is dat het uitzicht vanaf de De Ruyterkade op het IJ te veel wordt belemmerd. Bij een 'slankere' vormgeving van de bebouwing zou dit uit zicht minder te lijden hebben. Amsterdam - Het aantal woonhuisrestaura ties is in de hoofdstad dermate drastisch te ruggelopen, dat het gemeentelijk Bureau Monumentenzorg met nieuwe subsidiemo gelijkheden is gekomen. In 1978 werden na melijk nog 200 woonhuizen door particulie ren gerestaureerd en in 1985 waren dat er nog slechts 60. Een inventarisatie leerde dat 160 monumen ten snel moeten worden opgeknapt en 40 an dere als 'verloren' moeten worden be schouwd. Het gaat hierbij niet om beeldbe palende panden, maar om vervallen wonin gen die tussen 1600 en 1850 werden ge bouwd en typerend waren voor hun tijd. Voor 60 van die 160 panden zijn de plannen gereed. Restauratie kost gemiddeld 350.000,-. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ontwerpt de plannen, Monumen tenzorg subsidieert ongeveer de helft en de Rabo Bank geeft financieringsfaciliteiten voor het overblijvende bedrag tegen een ren te onder de 6%. Dertig eigenaren zijn al be reid gevonden hun monument op deze wijze op te knappen. Amsterdam - De lange rij gevels van me rendeels utiliteitsgebouwen aan de Sarphati- straat zal zoveel mogelijk in tact blijven als de plannen kunnen worden verwezenlijkt. De zuidwand van de straat wordt gevormd door achtereenvolgens het Emma kinder ziekenhuis, het voormalige Antoni van Leeuwenhoekhuis, het Rijks Geneesmidde lenmagazijn en - voorbij de Muiderpoort - de voormalige Oranje-Nassau kazerne. Het vroegere Antoni van Leeuwenhoekhuis wordt al gedeeltelijk verbouwd ten behoeve van uitbreiding van het Emma kinderzieken huis. Aan de achterzijde, bij het water van de Mauritskade, is een deel gesloopt en ko men 200 woningen. De gebouwen van het Rijks Geneesmiddelenmagazijn zijn be stemd voor de Rijksakademie voor Beelden de Kunsten, nu nog gevestigd aan de Stad houderskade. Een groot probleem vormt de voormalige Oranje-Nassau kazerne, waarschijnlijk Eu ropa's langste naadloze gevel. Als het aan de buurtbewoners ligt, blijft de 160 meter lange gevel geheel in tact en komen er woningen in. De gevel vertoont echter zwakke plekken en die kunnen in een dergelijke naadloze constructie niet doorwerken over de totale lengte. Vooral het middendeel onder het timpaan met het rijkswapen is zwak. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de bouwkundige situatie. Graft/De Rijp - Er staan in deze kleine ge meente meer dan honderd woonhuismonu menten, voorts niet alleen het intieme raad huisje van Graft (uit 1613), maar ook het stoere raadhuis/waaggebouw van De Rijp (uit 1630) van de waterbouwkundige Jan Adriaansz. Leeghwater en verscheidene ker ken, waaronder de oude Nederlands Her vormde Kerk in De Rijp. Een unieke ge meente, die door het provinciebestuur zeker niet over het hoofd zal worden gezien. Dat althans zei gedeputeerde J. Sanders toen hij het gemeentelijke meerjarenprogramma dorpsvernieuwing/monumentenzorg in ont vangst kwam nemen. Jhr. ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer, hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg kreeg ook een exemplaar. Hij vond de monumen tenzorg in Graft/De Rijp in goede handen en zou willen dat elke gemeente zich zo positief opstelde. De gemeente had de presentatie van het meerjarenprogramma een officieel tintje ge geven omdat zij vond dat haar wensen een redelijke subsidie meer dan waard waren. Burgemeester 47. de Jong-Meijer hield daar over een betoog. Tien jaar lang heeft de ge meente een aanvullende uitkering uit het ge meentefonds ontvangen van 800.000,-. Die regeling loopt nu af en mevrouw de Jong onderstreepte dat de gemeente veel met dat geld had gedaan. Een nieuwe aanvraag wordt niet ingediend omdat het gemeente bestuur hoopt geld los te krijgen uit het pro vinciaal fonds stads- en dorpsvernieuwing en de nieuwe subsidieregeling restauratie rijksmonumenten. Hulp van Rijk en Provin cie blijven nodig, zo zei burgemeester De Jong-Meijer. Haarlem - Verontruste Haarlemmers heb ben de 'Stichting Welgelegen' opgericht uit vrees dat de provincie het plan wil doorzet ten Paviljoen Welgelegen te slopen, (zie ook Heemschut maart/april 1986.) Nu is het nog provinciehuis, maar het wordt te klein ge acht. Vele villa's in de omgeving zouden aan de provinciale wensen ten offer moeten vallen ten einde een adequaat overheidsap paraat te kunnen laten functioneren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 25