Heenjsclfut ïif akfie Minder slopen en geen loop- en fietsroute 23 provincie. Hoewel nog niet volledig afge rond, kon Ir. G. Tjalma, directeur-hoofdin genieur van de Provinciale Waterstaat, al wel enkele voorlopige resultaten geven. Van de 143 gemalen van vóór 1940 verkeren er 16 in slechte, 41 in matige en 86 in goede staat. Binnen vijf jaar zullen er 33 'geamo- veerd' worden, daarna nog eens negen. (Niet voor niets is juist in Zuid-Holland de belangstelling voor 'oude gemalen' zo groot). Uiteraard zijn niet al die gemalen be- houdenswaardig. Daarom moet er, voordat er besluiten vallen over sloop of behoud, eerst een selectie plaatsvinden. SELECTIE Selectie is bepaald geen gemakkelijke zaak, want het ideale historische gemaal is zeld zaam geworden. 'Oude gemalen' zijn eind producten van een lange ontwikkeling. Ver bouwingen en technische vernieuwingen hebben hun sporen achtergelaten. De stoom machine is vervangen, de schoorsteen afge broken en het gebouw aangepast. De waarde van 'oude gemalen' wordt be paald door tal van cultuurhistorische facto ren. Voor de waterschappen zijn vooral fac toren als de waterstaatkundige functie ter plekke en de mogelijke instandhouding daar van op langere termijn doorslaggevend bij overweging tot behoud. Een cultuurhistori sche bril dragen de waterschappen door gaans niet. Zelden zullen zij zelfstandig tot een verantwoorde keuze kunnen komen. Bij het beoordelen van de behoudswaarde van 'oude gemalen' achtte mr. Van den Berge de inbreng van derden daarom onontbeerlijk. Drs. N ij hof merkte op dat vooral voor het beoordelen van de industrieel-archeologi- sche waarde van machines en installaties een grondige technisch-historische kennis ver eist is. Vaak is die kennis te halen bij (oud-)- machinisten. Verder waarschuwde hij er voor niet alleen te selecteren op grond van de huidige situatie: 'Immers, wat zal er van een landschappelijk hoog scorend gemaal overblijven, als zeker is dat het de bema lingsfunctie zal verliezen en dat alle waterlo pen zullen worden gedempt of omgeleid?' BESCHERMING Een beschermde status is nodig om in aan merking te komen voor bijdragen in de res tauratiekosten uit de kas van het Rijk, de provincie of de gemeente. De overheden kij ken evenwel steeds meer naar de toekomsti ge bestemming van objecten voordat zij overgaan tot bescherming door plaatsing op hun Monumentenlijst. Voor 'oude gemalen' kan dat een probleem zijn. Mr. Van den Berge: 'Voor een oud spoorwegstations is nog wel eens een pas sende bestemming te vinden; maar een ge maal heeft of de bestemming als gemaal of is een als museum beheerd monument. Daar tussen lijkt helaas weinig denkbaar'. Im mers, 'een gemaal moet een 'levend' object blijven, wil het niet verkommeren. Alleen lévende gemalen behouden hun aantrek kingskracht, gelijk dat met werkende mol ens het geval is'. Evenals werkende molens moeten levende gemalen bediend worden. Ir. Tjalma wees er op dat bij de toenemende automatisering de ambachtelijke vaardigheid voor de be diening van 'oude gemalen' verloren dreigt te gaan. Hij pleitte daarom voor de oprich ting van een gilde van vrijwillige machinis ten naar het idee van het Gilde van Vrijwilli ge Molenaars. Voordat de studiedag ten ein de was, hadden enkele enthousiastelingen het initiatief al overgenomen. HERGEBRUIK De mogelijkheden tot hergebruik van 'oude gemalen' zijn dus uiterst beperkt. Een ge maal is of een gemaal met een waterstaat kundige functie of een gemaal met een mu seale functie. Het stoomgemaal 'Hertog Reijnout' bij Nijkerk is zo'n 'levend' object. In 1984 werd dit gemaal door het polderdi strict voor het symbolische bedrag van 1 aan de Stichting Stoomgemaal Arkemheen verkocht onder de voorwaarde dat het voor noodgevallen maalvaardig zou blijven. Het stoomgemaal is nu museum. Acht keer per jaar wordt er voor het publiek een maaldag gehouden. Het stoomgemaal 'Hertog Reijnout' werd met steun van een dertigtal instellingen ge restaureerd. Een daarvan was de Stichting Comité voor de Zomerzegels. Daarmee is afgesproken dat de Zomerzegels dit jaar het industrieel erfgoed als onderwerp zullen hebben. Op één van die zegels zal het stoomgemaal 'Hertog Reijnout' prijken. Behalve de Stichting Stoomgemaal Arkem heen zijn er in ons land nog zo'n tien parti culiere organisaties die zich bezig houden met het behoud en museaal beheer van stoomgemalen. Deze organisaties hebben zich inmiddels vereniging in de Nederlandse Gemalenstichting. Het doel van deze stich ting is ervaringen uit te wisselen, zonodig adviezen te geven en publieke belangstelling te wekken voor de problematiek van de 'ou de gemalen'. Bovendien gaat de Gemalen- stichting samen met FIEN de wenselijkheid na van een fonds of subsidieregeling voor het opstellen van plannen tot hergebruik van 'oude gemalen'. Tot slot een goede raad van een spreker die in dit verhaal nog niet aan bod is gekomen, dhr. J. A. Provoost, secretaris van de Stich ting Stoomgemaal Arkemheen: 'Houd het vuur heet, de ketel onder druk, laat de ma chines op volle toeren draaien, dan zullen er nog heel wat gemalen behouden worden'. 's-Hertogenbosch - Tegen het ontwerp-be- stemmingsplan Binnenland-Oost heeft Heemschut een aantal bezwaren ingediend bij het Bossche college van B en W. Zo zal het MEAO-complex, waarin vroeger het Sint-Janscollege was ondergebracht, niet mogen worden gesloopt ten behoeve van een parkeergarage. De Bond vindt dit kapitaal vernietiging omdat het gebouw uit de jaren twintig van architect Jan Stuyt nog voor vele doeleinden geschikt te maken is. Bovendien wijst de Bond erop dat er geen duidelijke behoefte is aan nog een parkeergarage omdat automobilisten toch liever elders gratis blij ken te parkeren. De loop- en fietsroutedie is gedacht van de Papenhulst, langs de Sint-Jacobskerk en het voormalige Brabants Museum, naar de Windmolenbergstraat, acht Heemschut in strijd met de aanbevelingen van de commis sie-Roethof over kleine criminaliteit en ruimtelijke plannen. De Bond betreurt dat de Gemeentepolitie niet bij deze plannen is be- troken. Verder zouden de karakteristieke overdekte manege en de Rijks HBS moeten verdwij nen. Volgens de Bond verdienen beide een plaats op de monumentenlijst. De grootscha lige nieuwbouw die hier zou moeten verrij zen, bederft volgens Heemschut het bestaan de karakter van het gebied totaal. Een in de buurt geprojecteerde parkeervoorziening wordt overbodig geacht. In het voorlopige plan hebben B en W zich zelf vrijstellingsbevoegdheid verleend van het verbod wijzigingen aan te brengen. Aan gezien het hier een beschermd stadsgezicht betreft, moet ook Monumentenzorg een oor deel geven na vereist wettelijk overleg. Als B en W in hun toelichting schrijven dat het ontwerp naar Monumentenzorg is gezonden en dat van deze dienst geen opmerkingen zijn ontvangen, wil Heemschut aantekenen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 23