Bij dijkverzwaring Neerijnen Kil en woningen sparen 16 Toen in 1953 de stormramp ons liet zien hoe kwetsbaar onze lage landen nog steeds waren, konden we niet vermoeden dat nog lange tijd nadien wij gedwongen zouden worden ons hiermee bezig te houden; in dit geval dijkverzwaringen, die vaak diep ingrijpen in het dijklandschap met zijn nederzettingen. In de Delta-wet is voorgeschreven dat de rivierdijken verzwaard c.q. verhoogd moeten worden, zodat in bijzondere omstandigheden de dijken in staat zijn ons land te beschermen. De normen, waaraan de dijken moeten voldoen, zijn verschillende malen gewijzigd. Uitgegaan wordt van het gegeven dat bij Lobith 16.500 m3 water per seconde ons land kan binnenkomen. Deze toestand zou slechts 1 x per 700 jaar verwacht kunnen worden. Om deze norm te behalen moet veel geïnvesteerd worden en dat gaat vaak ten koste van cultuurhistorisch waardevolle bebouwingen ent of hoge ecologische waarden van het landschap. In Gelderland moet nog 285 km dijk ver zwaard worden. De plannen hiervoor tracht Heemschut kritisch te volgen. De opzet om tot uitvoering van de werkzaamheden te ko men is globaal als volgt: De provinciale Sta ten stellen een urgentieplan op en wijzen hierin de dijkvakken aan, die het eerst aan gepakt moeten worden. In 1990 moet alles klaar zijn. Er wordt zes jaar gerekend vanaf het eerste plan tot het gereedkomen. Het pol derbestuur is in feite het uivoerende orgaan; zij laat een globaal plan maken dat door een ieder bekritiseerd kan worden. Ter verdere beoordeling heeft de provincie een coördinatiecommissie ingesteld, waarin die instanties zitting hebben waarvan ver wacht kan worden dat zij belangen hebben bij de dijkverzwaring (zoals Rijkswaterstaat, Rijksdienst Monumentenzorg, milieuorgani saties). Deze commissie beoordeelt het glo bale plan en rapporteert daarover aan de pro vincie, die naar aanleiding hiervan en van haar eigen mening, een verzoek indient aan het polderbestuur een definitief plan op te stellen. Ook dit definitieve plan moet weer ter visie gelegd worden. Waarom dit bestuurlijk verhaal? De aan dacht van Heemschut werd gevestigd op een dijkverzwaringsprobleem in de gemeente Neerijnen. Een klein dorpje aan de Waal, vlak bij Zaltbommel. Schilderachtig gelegen in de bocht van de rivierdijk; komende vanaf Waardenburg (liefst wandelend) ervaar je een prachtig stuk rivierlandschap, met oude bossages, een molen en molenhuis (monu ment), een kasteel (Waardenburg) en een oude rivierarm dicht langs de dijk, terwijl de eigenlijke rivier in zijn zomerbedding een kilometer verwijderd lijkt. Dan komt er opeens bebouwing, die de dijkafrit naar Neerijnen markeert (de zgn. poort van Neerijnen). Links een gebouw dat ooit een brouwerij is geweest, en rechts een oud café. Aan deze afweg staat na 500 meter rechts het kasteel Neerijnen, als raadhuis in gebruik. Als we de dijk vervolgen, zien we een aantal oude woningen in het dijktalud, waarvan een vijf tal bijeen gegroepeerd 'de 5 violen'. Het ge heel is zo in en in met de dijk vergroeid, dat het verboden moest worden dit te vernielen. Het geheel komt ook voor op de lijst van beschermde dorpsgezichten van de Rijks dienst voor Monumentenzorg. In het conceptplan dat het polderbestuur heeft laten maken, moeten 12 woningen ver dwijnen, w.o. de poort van Neerijnen, en het monumentale molenhuis zou 20 meter landinwaarts verplaatst worden. In de coör dinatiecommissie is de verplaatsing van het molenhuis tegengehouden. G.S. van Gelder land hebben ook nog enkele wijzigingen aangebracht. Het Molenhuis rriag blijven staan, maar een andere woning (ook een mo nument) moet verdwijnen. De Poort van Neerijnen en de 13 woningen zullen ook moeten verdwijnen. Doordat het Molenhuis zal blijven staan, moet daar de dijkverzwaring aan de rivierzij de plaatsvinden, waarbij de oude rivierarm 'De Kil' voor een gedeelte wordt gedempt. Ook voor het verdere dijkgedeelte zal toch een stuk van de 'Kil' aangetast worden om dat aan de voet van de dijk een kleilaag moet worden aangebracht. Als je de verslagen van de besprekingen van de coördinatiecommis sie doorleest valt je op, dat er veel gesproken is over de aantasting van de geomorfologi- sche waarde van de 'Kil'. Deze wordt zo hoog gewaardeerd, dat die gespaard moet blijven en er woningen moeten verdwijnen. De 'Belangenvereniging Behoud Dijkwo ningen' heeft een alternatief ontwerp laten maken, waarin zowel De Kil als de wonin gen gespaard worden. Ook heeft deze ver eniging een deskundige ingeschakeld om de geomorfologische waarde van De Kil te be oordelen. Deze komt tot een andere waarde oordeel, dan de coördinatiecommissie. Heemschut heeft dan ook zijn bezwaren over deze gang van zaken kenbaar gemaakt aan G.S. van Gelderland, en daarbij gewezen op de onevenwichtige samenstelling van de commissie. Uit de verslagen blijkt dat in de ze commissie niemand het opneemt voor de aanwezige bebouwing (als dat geen monu menten zijn). Vervolgens heeft Heemschut gevraagd een nieuwe afweging te maken over de geomor fologische waarde van de Kil en de waarde van de nederzettingsstructuur. En dan op ba sis van deze afweging de dijkverzwarings plannen vast te stellen. Ondertussen heeft G.S. het polderbestuur verzocht een defini- De Poort van Neerijnen, die dreigt te verdwijnen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 16