Boeken Villaparken in Nederland 8 Hortus werd gebouwd, is naar hem ge noemd. Ook in die tijd werd de monumenta le Palmenkas gebouwd (1912). Jarenlang vervulde de Hortus een weten schappelijke functie voorde Universiteit. De uitgebreide plantencollectie stond hier in dienst van. Ook nu wordt er in de Hortus een uitgebreide collectie beheerd, hier is in de loop van de tijd niets aan veranderd. Wat wel veranderd is, is de belangrijkste doel groep: wetenschappers en studenten. De Fa culteit Biologie maakt thans nauwelijks meer gebruik van de Hortus, omdat de tuin voor universitair onderwijs en onderzoek niet meer zo belangrijk is als vroeger. VICTORIA REGIA Maar naast wetenschappelijke belangstelling was er ook al vanaf het allereerste begin veel publieke belangstelling voor de Hortus. On der andere de bloei van de Victoria Regia trok vele bezoekers. Dit was een bijzondere waterlelie die slechts twee nachten per jaar bloeide. Helaas is deze niet meer in de Hor tus te zien, de kas waar zij in groeide moest afgebroken worden. Behalve de publieke en de verminderde wetenschappelijke functie, heeft de Hortus nog meer functies die zij met name de laatste jaren erbij heeft gekregen; op het gebied van informatie, natuur- en mi lieu-educatie en behouden van met uitster ven bedreigde soorten. Dat de Universiteit niet meer de (financiële) verantwoording voor de Hortus wil dragen, is begrijpelijk. De Hortus is voor de Universiteit nauwelijks van belang, en de tuin in de huidige opzet handhaven is alleen al heel duur, afgezien van de nodige herstelwerkzaamheden (de laatste 15 jaar is er niets meer aan onderhoud aan de kassen en de gebouwen gedaan). DIVERSE PLANNEN De Universiteit is al jaren van plan de Hortus af te stoten. Al sinds het begin van de jaren 80 worden er plannen gemaakt betreffende de toekomst van de Hortus. De Universiteit van Amsterdam had het plan, om delen van de collecties van het Zoölogisch Museum, het Geologisch Museum en de Hortus Bota nicus in de vorm van tentoonstellingen voor een breed publiek toegankelijk te maken. Dit plan werd uitgewerkt samen met de gemeen te en Artis in een voorstel voor een Nationa le Natuurhistorische Presentatie. Door een afwijzend oordeel van minister Brinkman, kon dit plan niet tot uitvoering worden ge bracht. Vanwege de cultuurspreiding besloot Minister Brinkman dat Leiden in aanmer king komt voor zo'n Nationale Natuurhisto rische Presentatie. Helaas hadden de Universiteit van Amster dam en de gemeente alle hoop op het slagen van dit plan gevestigd, waarmee de toe komst van de Hortus verzekerd zou zijn. GROEN CENTRUM Inmiddels zijn er door verschillende perso nen en groeperingen nieuwe plannen in voorbereiding, mei: oog op het behoud van de Hortus. De heer Los, directeur van het Zoölogisch Museum, wil van de hele Planta ge een 'groen' centrum maken. Volgens hem kan in deze buurt een samenhangend patroon worden aangeboden met natuurhis torische tentoonstellingen, tuinen met le vend voorbeeld materiaal, educatieve pro gramma's, werkgroep-ruimtes en huisves ting voor natuur- en milieubewegingen. Een 'groen' centrum in de zin dat elke geïnteres seerde op het gebied van natuur en milieu hier alle relevante instellingen, informatie, educatief materiaal en activiteiten kan vin den. Dit plan kan alleen slagen indien de gemeente haar medewerking verleent, waar toe zij zich nog niet bereid heeft verklaard. Wel is de gemeente van Amsterdam bereid om op tijdelijke basis geld te geven voor de instandhouding van de Hortus na 1 maart 1987. Over de hoogte van het bedrag is niets vastgesteld, en ook is niet duidelijk hoe lang de gemeente wil bijspringen. COMMERCIE De Vereniging Vrienden van de Amsterdam se Hortus in de Plantage zoekt ook naar mo gelijkheden voor het behoud van de Hortus. Omdat dit niet mogelijk zal zijn zonder gro tere investeringen, vindt deze vereniging dat de nieuwe Hortus, die vooral een pu blieksfunctie moet krijgen, niet vies mag zijn van commercie. Zij wil de wetenschap pelijke plantencollectie verminderen, maar wel op een aanvaardbaar niveau handhaven; de tuin zodanig inrichten dat deze pu- Aan het einde van de 19de eeuw ontstonden de eerste villaparken in Nederland. Jannes de Haan heeft hierover een boek geschreven. Ter afsluiting van zijn studie Kunstgeschiedenis heeft De Haan onderzoek gedaan naar het ontstaan en de ontwikkeling van het villapark Duin en Daal te Bloemendaal. Door dit onderzoek kwam hij veel te weten over villaparken en villa's in het algemeen, hetgeen hij in dit boek uiteengezet heeft. De ontwikkeling en de bebouwing van het villapark Duin en Daal behandelt De Haan hierbij uitvoerig, omdat deze vele overeenkomsten vertoont met de ontwikkeling en bebouwing van andere villaparken. Eigenlijk valt dit boek in twee gedeelten uiteen: een deel over villaparken en een deel over villa's en landhuizen. In beide delen wordt de algemene ontwikkeling, de Engelse invloed en de Nederlandse uitwerking ervan beschreven. Villaparken werden in de 19de eeuw voor het eerst ontwikkeld. Voor die tijd waren blieksvriendelijk (d.w.z. mooi) en educatief wordt; exploitatiemogelijkheden in de Hor tus creëren die financieel aantrekkelijk zijn, maar zo dat de sfeer en de kleinschaligheid van de Hortus hier niet door aangetast zal worden. De vereniging is als platform aangesteld om met behulp van vele deskundigen, zoals bouwkundigen en tuinarchitecten, de diverse plannen op elkaar aan te sluiten en te toet sen. Men schat voor de benodigde investe ringen al 10 miljoen gulden nodig te heb ben voor o.a. de sloop en nieuwbouw van de kassen en de restauratie van de Palmenkas en de Oranjerie. Bovendien komt daar nog eens een bedrag van 2 miljoen gulden voor de jaarlijkse exploitatie bij. Een werkgroep, waarin vereniging, univer siteit en gemeente participeren, zal de uit gangspunten voor het behoud van de Hortus uitwerken en de plantoetsing begeleiden. Vooralsnog worden er verwoede pogingen gedaan een toekomst voor de Hortus moge lijk te maken. Een interimbeheersstichting zal vanaf 1 maart 1987 de Hortus tijdelijk besturen en naar een definitieve, met name financiële oplossing zoeken. Maar hoe lang deze interim-periode gaat duren weet niemand. De toekomst van de Hortus Bota nicus is niet zeker. Wie het streven om de Hortus te behouden wil steunen, kan zich aanmelden als lid van de vereniging door 15,- over te maken t.n.v. de Vereniging Vrienden van de Am sterdamse Hortus, te Amsterdam op postgiro er wel buitenplaatsen, zoals langs de Amstel en de Vecht. De industriële ontwikkeling was voor een groot deel de oorzaak van het ontstaan van villaparken. Naast de groep welgestelden van fabrikanten en ondernemers, ontstond in Villa in Haarlem van architect J. Zocher

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 8