Dordtse paltrokmolen gered 5 Jaargang 64, no. 1 januari 1987 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Is er nog toekomst voor de hortus? Villaparken Cantonspark in Baarn bedreigd Belang Rijksdienst onomstreden Nieuwe bestemming Amstelkerk Spinozahuis in gevaar De Abdij van Middelburg/acties Stationsrestauratie A'dam open Industriële archeologie Zaanstreek Graffiti in Etten-Leur Stadsherstel in werking Stadswapens Westerkerk Foto omslag: Herenhuis van rond 1900 in neo- renaissance- en chaletstijl, opgenomen 1 in de monumenten-inventarisatie van Schoonhoven (zie ook pag. 22 onderschrift foto) ïtls ti Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. Roelfs Sr., Badhoevedorp J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D.S. van Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Reductie voor 65+ en 30" Opzegging alleen vóór 1 november. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 22 11 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn DR. EVERHARD JANS Het Hoegenfonds van de Bond Heemschut heeft 2000,- ter beschikking gesteld aan de Stichting Behoud Paltrokmolen, Schelmseweg 89, 68J6 SJ Arnhem. Het gaat om de redding van de unieke Zuid-hollandse paltrokmolen in het Nederlands Openluchtmuseum! Op maandag 1 december j.1. zie ik het houts kelet van de paltrokromp zich aftekenen te gen de grauwe morgenhemel. Stoere molen bouwers van de firma Smit en Maas in Zaan dijk - echte Zaankanters - hebben de kap en het wiekenkruis al weggenomen. Ook de overkappingen van de zaagloods waren reeds gedemonteerd. Alles moet in septem ber 1987 weer in nieuwe luister op de oude plek in Arnhem teruggekeerd zijn, puik in orde. Deskundige Boot van de Bouwkundige Dienst in het Openluchtmuseum vertelt mij, dat de hele operatie 600.000,- zal gaan kosten. Een kraan is bijzonder functioneel bij het behoedzaam heen en weer takelen. Toch blijft het zich verjongende, rechthoeki ge rompskelet als één geheel bewaard, voor al vanwege een correcte maatvoering bij de herbouw in 1987. Het houtskelet, voorna melijk van eikenhout, is met pen en gat vast gezet. Tegen bederf wordt al het houtwerk gewolmaniseerd. Twee wieken zijn als verti kaal geheel 16,80 m lang, de afstand van het maaiveld tot de nok is 13 m., en de molen romp heeft een rechthoekig grondvlak van 5,90 x 3,90 m. De Zaanse paltrokmolen 'Held Jozua' heeft daarentegen een wat gro ter grondvlak: 7,30 X 16,10 m. Interessant is, dat in een transportacte van 1700 de term 'palsrock' opduikt - waarschijnlijk de oud ste toepassing van deze term in de Nederlan den (Dordrecht). De benaming, die duidt op het draaipunt he lemaal onder - de molenkast draait op rollen in een rond circuit - heeft veel onderzoekers beziggehouden. Duidelijk is, dat dit hout zaagmolentype gebaseerd is op de oudere standaardmolen, maar tot een nieuw geheel is uitgegroeid. Beide typen kennen de ko ningsstijl. Dit type ontstond waarschijnlijk in Noord en Zuid-Holland maar een primitievere vorm komt in Portugal voor. Toch waren er ook

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 5