Stadsherstel in werking 20 HILDA VAN DER IEST Organisaties die zich bezig houden met stadsherstel zorgen er mede voor dat kuituur- historisch waardevolle panden behouden blijven. Met name de woonhuismonumenten mogen zich verheugen in hun aandacht. Het functioneren van deze particuliere organisaties moet dan ook door gemeenten, rijk en provincies gestimuleerd worden. Er wordt immers een gezamenlijk einddoel nagestreefd: 'behoud en herstel van het beschermenswaardige stads beeld' Voor een particuliere stadsherstel-organisatie die wil blijven functioneren, is het noodzake lijk de financiële haalbaarheid van haar projecten in het oog te houden. Met alleen ideële doeleinden kom je er niet! Aldus een conclusie van een onderzoek van de Groningse studente Sociale Geografie Hilda van der lest. Van april tot en met juni 1986 is er een ver gelijkend onderzoek naar het functioneren en het aankoopbeleid van zes stadsherstelor- ganisaties verricht. In dit onderzoek wordt ook de soms wel heel nauwe relatie met de desbetreffende gemeenten belicht. De uitge breidere resultaten kunt u lezen in het ver slag 'Stadsherstel in Werking' dat door mij in het kader van het bijvak planologie ge maakt is. Van de zes onderzochte organisaties, waar van vier N.V.'s en twee Stichtingen, worden hier drie besproken: - De Amsterdamse Maatschapij tot Stads herstel NV, - NV Bergkwartier, Maatschappij tot her stel van Deventer en - Stichting Stadsherstel Groningen. Elk van deze organisaties functioneert op haar eigen wijze. Naast dit gegeven zijn de twee NV's geko zen vanwege hun winstgevend functioneren, de Stichting vanwege haar voortvarende res tauratie- en aankooppraktijken. Dit laatste in het licht van haar nog maar driejarig be staan. Door de Stichting Stadsherstel Groningen inmid dels gerestaureerd pand Nieuwe Kijk in 't Jat straat 9 (foto's Stichting Stadsherstel Groningen.) STADSHERSTEL AMSTERDAM De eerste organisatie is de Amsterdamse Maatschappij, hèt voorbeeld van een aantal stadsherstel-organisaties in den lande. Een voorbeeld dat zoals verderop zal blijken niet realiseerbaar is voor een beginnende organi satie. Deze Maatschappij heeft 17 mensen in dienst. Deze mensen houden zich bezig met het aankopen, restaureren, verhuren en be heren van in totaal 297 panden waarvan 202 gerestaureerd (mei 1986). In 1984 maakte zij een winst van 2.293.020 - (jaarverslag 1984). Het is dus geen wonder dat veel be ginnende stadsherstel-organisaties naar Am sterdams model worden opgericht. Vergeten wordt dan vaak de unieke positie die de Maatschappij in de dertig jaar dat zij bestaat, heeft veroverd. Een nieuwe NV naar Am sterdams model is niet realiseerbaar. Hiervoor zijn twee redenen aan te wijzen. Allereerst wordt er voor de Maatschappij rechtstreeks een restauratiebudget gereser veerd bij de Rijksdienst voor Monumenten zorg. Ten tweede is de Maatschappij een woningbouwcorporatie - gelijk aan artikel 59 woningwet - waardoor ze van meer sub sidiemaatregelen gebruik kan maken dan een gewone NV. Voordelen die uit deze status en uit het feit dat de NV een doelstelling nastreeft als het restaureren van kuituur-his torisch waardevolle panden, voortvloeien zijn bijvoorbeeld: - vrijstelling van vennootschapsbelasting, - geen belastingheffing over de dividenduit keringen, - geen legeskosten aan de gemeente bij aan koop of overdracht van woonpanden. Doordat Amsterdam bijna 6800 rijksmonu menten bezit - waarvan een gedeelte nogal verwaarloosd - heeft de Maatschappij geen gebrek aan te restaureren panden. Zij zorgt ervoor ongeveer een derde deel van haar be zit in reserve te houden. Deze reservepanden worden voor zover mogelijk verhuurd. Door deze reserve is het niet nodig dat de Maat schappij zich actief op de huizenmarkt be geeft: verkopers komen naar de NV toe. De aankoopprijs van de panden ligt dan ook re latief laag. Door deze wijze van functioneren is ook het aankoopbeleid van de NV bepaald. De NV koopt in principe in de gehele binnenstad aan. NV BERGKWARTIER De NV Bergkwartier te Deventer functio neert op een andere wijze; zij houdt zich bezig met verhuur en beheer van panden die zij aankoopt van de gemeente. Ook haar aankoopbeleid is verschillend van de Am sterdamse NV. Richt de Amsterdamse Maat schappij zich qua aankoopbeleid op de gehe le binnenstad, NV Bergkwartier hanteert een wijkgerichte aanpak. Vanaf 1968 heeft zij zich bezig gehouden met 'het Bergkwartier'. De laatste jaren breidt haar werkgebied zich uit naar een andere wijk, de omgeving van de Grote Kerk. Naar de mening van de NV is een incidentele aanpak niet voldoende om Detailopname van het gerestaureerde pand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 20