GrcLffiti-project in Etten-Leur 19 laatste tijd machines en andere voorwerpen die men ons wil schenken, weigeren'. Er is dus dringend behoefte aan een opslagruimte waar de leden bovendien zouden kunnen sleutelen. Over de plek is geen twijfel moge lijk: 'Het meest ideale plaatsje vinden wij de Zaanse Schans. Daar zou in de toekomst het Industrieel-Archeologisch Museum Zaan streek moeten verrijzen, een idee dat overi gens al in 1978 in de Gemeenteraad van Zaanstad is geopperd. Met onze collectie willen wij daar graag de basis voor leggen'. Dat het streven en het werk van de Vereni ging in eigen omgeving ook gewaardeerd wordt, moge blijken uit het feit dat zij in 1984 vereerd werd met een van de Cultuur prijzen van de Gemeente Zaanstad, de Prijs voor Bijzondere Waardering. De voorzitter pleitte tenslotte voor de spoe dige totstandkoming van een Monumenten nota, voor de oprichting van een Monumen tencommissie en bovendien voor de instel ling van een plaatselijke Monumentenlijst, met enige ruimte voor bedrijfsmonumenten. Dhr. Lems, burgemeester van Zaanstad, kon in zijn openingsrede tenminste de toezeg ging doen dat de Monumentenverordening over drie maanden gereed zou zijn. Maar over de oprichting van een museum voor het oudste industriegebied van Europa repte hij met geen woord. Contactadres: Secretarie MBTZ, Kruis straat 55, 1561 PH Krommenie, tel. 075 - 21 44 15 VAN WIND OVER OP STROOM Mevr. drs. G. J. A. M. Bolten, charter meester bij het Rijksarchief van Noord-Hol land, ging in haar voordracht in op de mo dernisering van enkele traditionele Zaanse industrieën. In 1845 werd vernomen dat de firma Van Gelder Zonen te Wormer van plan was een stoompapierfabriek op te richten. Dat wil zeggen, men was van plan om in een molen, 'De Eendracht', een stoommachine te plaat sen. Daartegen maakte buurman Honig van oliemolen 'De Wandelaar' bezwaar op grond van het verhoogd risico op brandge vaar. Heel gebruikelijk voor die tijd, maar toch vergeefs, want de vereiste vergunning werd verleend. Maar waarom ging Van Gel der eigenlijk over op stoom, terwijl eerdere experimenten in die richting mede door de hogere kosten waren mislukt? De Zaanse papiernijverheid was in beide op zichten traditioneel. Elk velletje papier werd vroeger op ambachtelijke wijze met de hand geschept. In de eerste helft van de vorige eeuw ondervonden de Zaanse papierfabri kanten steeds meer concurrentie vanuit het buitenland. In 1799 had de Fransman Louis Robertde zgn. continu-papiermachine uitge vonden. In Frankrijk en Engeland, waar voor het drukken van kranten grote behoefte was aan papier op rollen, werd deze machine snel ingevoerd. Door de import van de pa- pierrollen werden de afzetmogelijkheden op de binnenlandse markt beperkt. Bovendien werden in de loop van de tijd de lompen als grondstof duurder en dus de winstmarges kleiner. Van Gelder heeft deze crisis als een van de weinige kunnen overleven door tijdig over te schakelen op de machinale papierbe reiding. De olieproduktie kende deze noodzaak niet. Windoliemolens bleven de hele eeuw door opgewassen tegen stoomolieslagerijen. Wil de men de produktiekapaciteit vergroten, dan bouwde of kocht men er gewoon een paar molens bijDe overgang van een wind- molenbedrijf naar een stoomolieslagerij had dan ook niet altijd een vergroting van de produktiecapaciteit tot gevolg. Tot de uitvin ding van de hydraulische pers was de toepas sing van stoomkracht in deze bedrijfstak bo vendien van geringe betekenis. Hoewel, langdurige perioden van windstilte konden daarmee natuurlijk overbrugd worden. Dergelijke perioden, zoals die in de zeventi gerjaren veelvuldig voorkwamen, maar ook de toenemende vraag naar speciaal machi naal gezaagd hout, waren voor veel houtza gerijen wel aanleiding om over te schakelen op stoomkracht. Drs. Bolten concludeerde dat de noodzaak om van wind over te gaan op stoom, een voorwaarde voor modernise ring, in de Zaanstreek per bedrijfstak kon verschillen. In het ene geval waren technische ver nieuwingen bepalend, in het andere geval was dat een gewijzigde vraag naar produk- ten. Maar in geen enkel geval werd er gemo derniseerd om kosten te besparen. Een stoommachine was duur, wind was nog al tijd gratis. Een alternatieve geneeswijze wordt toe gepast in Etten-Leur (N. Br.), waar het middel met de kwaal wordt bestreden. Begin oktober is daar een graffiti-pro- jekt uitgevoerd door 120 leerlingen van de verschillende scholen voor voortge zet onderwijs. Het gaat om twee tunnels onder de Rijksweg A58 tussen Breda en Roosendaal, die tot nu toe regelmatig door 'kunstenaars' werden beklad en waar naar een idee van Etten-Leur bur gemeester F. Houben tweehonderd me ter wand met een totaal van 1600 vierkante meter zelfgemaakte graffiti en teksten worden opgesierd. Het ont werp en de teksten zijn tot stand geko men onder leiding van een werkgroep van tekendocenten van de Etten-Leurse scholengemeenschappen met behulp van de Akademie voor Beeldende Vor ming in Tilburg. Tijdens de tweedaagse uitvoering van het projekt op 9 en 10 oktober, dat onder de klanken van een speciaal gecomponeerde 'intrada tun nel-tune' door burgervader F. Houben met de verfkwast werd gestart, waren de tunnels uit veiligheidsoverwegingen wel afgesloten voor verkeer en belang stellenden. De leerlingen droegen ver- fmaskers en regelmatig waren er pau zes voor luchtverversing. Een EHBO- team stond klaar voor eventuele onge lukjes. Hoewel de graffiti-erecode het projekt zal moeten beschermen is in middels toch een Stichting 'Schilder- sprojekt Etten-Leur' in het leven geroe pen, die over het onderhoud en herstel zal waken van dit langste schilderij van Nederland. Landelijke bekendheid kreeg het projekt in het Feducopro- gramma 'De Ideeënbus' in december. Als nu de code ook nog werkt is Etten- Leur een unicum rijker en van veel kopzorgen af. Maria Roerbag (free lance-journaliste)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 19