Industriële archeologie in de Zaanstreek 18 doenlijk om in zo'n gebied als de Zaanstreek alles in de gaten te houden. Soms moetje uit de krant vernemen dat er binnenkort weer een bijzonder bedrijfspand tegen de vlakte gaat. Dan is snel optreden vereist. De MBTZ verricht regelmatig een brandweer functie, onlangs nog met succes. Een voor malig ijspakhuis (1910) in Koog a/d Zaan, een zeldzaam gebouw van gewapend beton dat nog in goede staat verkeert, kon nog tij dig op de Provinciale Monumentenlijst ge plaatst worden. Om de slopers ook de vol gende keer voor te zijn, is onder andere voor de Cacaofabriek Boon te Wormerveer, een gebouw in Art Deco-stijl, alvast een aan vraag tot plaatsing ingediend. DOCUMENTATIE De MBTZ is dus een behoudsorganisatie. Maar dan wel een met, zoals mevr. Tiesinga Autsema het noemde, 'een realistische kijk op de werkelijkheid van vandaag'. In deze tijd van 'te weinig geld voor te veel dingen' moeten keuzen gemaakt worden. Je kunt nu eenmaal niet alles behouden. Soms moetje je beperken tot behoud van kennis. 'Docu mentatie, het in woord en beeld vastleggen van al datgeen wat van belang is op industri- eel-archeologisch gebied in de Zaanstreek, is een belangrijke taak van de Vereniging', aldus de voorzitster. Ook van belang zijn de werkomstandighe den en de produktietechnieken. Voor het vastleggen daarvan heeft de Vereniging heel wat deskundigheid in huis. Menig lid stond voorheen zelf aan de machine in de fabriek die nu gesloten en gesloopt is. MUSEUM De MBTZ beschikt reeds over een eigen kantoor- en archiefruimte, maar toch is dat niet voldoende. 'Te vaak moeten wij de De Essencefabrieken in Zaandam van Polak en Sehwarz's DE HEMBRUG De Vereniging kwam voor het eerst in actie toen de Hembrug met sloop werd bedreigd. Voordat het te laat zou zijn, werden de con structie en de werking van de brug op film vastgelegd. Toen behoud niet haalbaar bleek, werd bovendien een fonds opgericht om te komen tot een gedenkteken. Aldus houdt vandaag de dag een constructie van originele onderdelen op het Stationsplein van Zaandam de herinnering levendig aan wat ooit de grootste draaibrug van Europa was. Een andere activiteit uit de beginperiode was de herdruk van hei: boek De Zaansche Han del en Nijverheid uit 1911dat een overzicht geeft van de grote Zaanse bedrijven uit het eind van de vorige en het begin van déze eeuw. De foto's op deze pagina's zijn uit dat boek afkomstig. BRANDWEERFUNCTIE Het is als vrijwilligersorganisatie haast ón- JAC. HUYSMANS De Vereniging tot Behoud van Monumenten van Bedrijf en Techniek Zaanstreek, kortweg MBTZ genoemd, bestond in 1986 vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan werd op zaterdag 22 november een symposium gehouden. De industrieel-archeologische medewerker van Heem schut was daarbij aanwezig. De belangstellenden die op deze stralende dag naar de Zaanse Schans waren gekomen, werden daar in 'De Lelie' hartelijk verwelkomd door de voorzitter van de jarige Vereniging, mevr. Marie-Louise Tiesinga-Autsema. Met voldoening kon zij terugblikken op vijf jaar Industriële Archeologie in de Zaanstreek. De Stoomhoutzagerij Voorwaarts' van Cornelis Vis en Zoon, Zaandijk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 18