Zuid-Holland. Utrecht Stationsrestauratie CS A'dam weer open Versnelde aanwijzing beschermde stads- en dorpsgezichten Lezing over Maastricht 17 naar schatting nog 5% over van het aantal betonnen versterkingen en de provincie wil dat kleine beetje graag beschermd zien om een samenhangend beeld van de cultuurge schiedenis en van de bouw- en architectuur geschiedenis van verdedigingswerken uit de 20e eeuw te kunnen waarborgen. Rotterdam - Het Witte Dorp zal worden gesloopt. Deze schepping van de architect JJPOud uit 1923 kan niet meer worden gered tegen acceptabele kosten. De architect zelf zou dit niet zo erg gevonden hebben, want hij had de 343 woningen bedoeld als semi-permanent: voor 25 jaar en niet langer. Dat betekent dat Rotterdam ze in 1948 al had mogen slopen, ware het niet dat de Tweede Wereldoorlog roet in het eten had gegooid. Voor menigeen is het Witte Dorp een uniek monument, zo niet voor de bewoners. Die willen wel nieuwbouw. Zij kennen de over last, veroorzaakt door het feit dat de wonin gen niet op palen staan, maar op betonnen platen. Architect Oud had dit indertijd be wust zo ontworpen vanwege de prijsstelling. De opknapbeurt van 1977 heeft niet veel ge holpen: scheuren en verzakkingen waren niet te stoppen. Bouwtechnisch bezien wa ren niet-gerenoveerde woningen zelfs beter dan gerenoveerde. Het Amsterdamse Architectenbureau Paul de Ley heeft 270 woningen ontworpen in 15 verschillende typen. Behalve de bejaarden woningen zullen het allemaal maisonettes worden. De gevels zullen 7 m tot 11 m breed worden, waarbij vooral is gelet op de zonligging. In tegenstelling tot het bestaande Witte Dorp, krijgt de nieuwbouw platte da ken. In de tijd van Oud dorst men daar nog niet aan vanwege problemen met de isolatie en de afwatering. De kleur van het pleister werk van de woningen is nog niet gekozen. Mogelijk wordt het allemaal weer wit. Soest - De Stichting tot herbouw van de stelling-korenmolen 'De Windhond' heeft de beschikking over bestek en tekening van de molen en van prijsopgaven van vier er kende molenbouwers. Als het aan de Stich ting ligt, kan in de Soester Eng weer een molen komen, waardoor de recreatieve waarde van dit deel van de eng zal worden versterkt. Uiteraard zal een molen ook de landschappelijke waarde van de Soester Eng zeer ten goede komen. Er is nog veel geld nodig voor de plannen. Bijdragen zijn welkom bij de penningmees ter van voornoemde Stichting, Wiardi Beck- manstraat 374, 3762 HL Soest, giro 4.40.35.22. WW®c De stationsrestauratie van het Centraal Station in Amsterdam is definitief gered. Het vinden van een exploitant voor de restauratie heeft veel voeten in de aarde gehad maar er is er nu dan toch een gevonden. Half december kon de opnieuw ingerichte restauratie worden heropend. Het 'Grand Café Restaurant le klasse' ademt de sfeer van een Parijse brasserie. Aan de eetzaal met zijn fraaie gebeeldhouwde buffet en rijk beschilderde plafonds is niets veranderd. De nieuwe inrichting is sober gehouden. De verlichtingsarmaturen, zilverkleurig, zijn afkomstig uit de Wiener Werkstatte. De tafeltjes, op gietijzeren poot, hebben een roestkleurig bovenblad. Meterslange banken in zachtgroene tinten completeren het geheel. Actievoerder Guus Slik uit Leeuwarden, die voor zijn reddingsacties menigmaal door Heemschut werd geadviseerd, kan tevreden zijn. (Foto John Melskens) Het tempo bij het aanwijzen van beschermde stads- en dorpsgezichten zal worden opge voerd. De toenemende belangstelling voor stedebouw en architectuur van na 1850 (zie het Monumenten Inventarisatie-project el ders in dit nummer) maakt dat noodzakelijk, meent het ministerie van WVC. Niet alleen zal de eerder opgelopen vertraging worden opgeheven maar zal het proces van aanwij zing zelfs worden versneld. De financiële en personele mogelijkheden zijn daartoe afgelopen jaar al geschapen. Door de Rijksdienst voor de Monumenten zorg is een aantal externe krachten op con tractbasis ingeschakeld. Die zullen het tijd rovende werk van het opstellen van de toe lichtingen en het tekenen van de kaarten met de begrenzingen en de historische ruimtelij ke waardering op zich nemen. Het betreft een 'versneld' programma van 85 nederzettingen op basis van de nota Herin ventarisatie en de brochure Historische fac tor verdeelsleutel stadsvernieuwingsfonds, waarvan met name de provincies Groningen en Friesland vanwege een groot aantal zeer gave terpdorpen een relatief hoog aandeel vormen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg behoudt de eindverantwoordelijkheid voor het uiteindelijke aanwijzingsvoorstel, doch de omschreven extra ondersteuning zal het mogelijk maken om eind 1986 en begin 1987 een groot aantal beschermenswaardige stads- en dorpsgezichten ook daadwerkelijk ter bescherming in procedure te brengen. Hiermee is niet alleen de zaak van de monu mentenzorg in Nederland gediend, maar ook een rechtszeker ruimtelijk ordeningsbeleid van de gemeenten en de provincies en een op kwaliteitsbeheersing toegespitst stads- en dorpsvemieuwingsbeleid. Op 24 februari wordt in de senaats zaal van het Academiegebouw in Utrecht aan Domplein 29 de traditio nele Nicolaas van der Monde-lezing gehouden. Drs. T. A. S. M. Panhuy- sen, stadsarcheoloog van Maastricht zal spreken over 'Trajectum ad Mo- sam-Stad sinds-Servaas'. Deze lezing en worden georganiseerd door de stichting Archeologie en Bouwhistorie van de Stad Utrecht. De lezing begint om 19.30 uur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 17