'mmmm Nieuws uif de provincies Noord-Holland .5' NEOEiRLAND 16 2T" to c Amsterdam - De gemeentelijke Raad voor de Stedebouw heeft een plan ingediend om de Bijlmermeer te 'redden'. Er waren al veel plannen tot sloop, omdat de woonkolossen verpaupering in de hand werken. De Raad stelt voor eens te denken aan het bouwen van woningen op een deel van de halfhoge we gen, die vaak veel te breed zijn. Daarmee kan het vertrouwde straatbeeld terugkomen. Ook kunnen hier winkels en terrasjes ko men. Als er verder maisonettes en halfhoge woningen komen, dan wordt een andere groep Amsterdammers wellicht door de Bijl mer aangetrokken. Ook is verkoop van flats misschien een oplossing. Alles is beter dan sloopplannen, vindt de Raad, want dat leidt alleen maar tot kapitaalvernietiging. Amsterdam - Het Burgerweeshuis in Am- sterdam-Buitenveldert, de wereldvermaarde schepping van architect Aldo van Eyck uit het begin van de jaren zestig, dreigt voor iets minder dan de helft te worden gesloopt als de gemeente toestemming verleent. Deze sloop zou nodig zijn omdat dit deel van het gebouw niet meer voldoet aan hedendaagse eisen en 'onverantwoord bouwvallig' zou zijn. De andere helft van het gebouw, zou gerenoveerd moeten worden. Volgens archi tect Van Eyk hoeft het gebouw met zijn tien overkoepelde rechthoekige paviljoens niet gesloopt te worden. Mits het deskundig wordt gerestaureerd kan het beslist blijven bestaan. Sloop eri nieuwbouw zijn bedui dend duurder, meent hijHet bestuur van het Sociaal Agogisch Centrum, dat.is gehuisvest in het bouwwerk, heeft Van Eyk uitgeno digd voor een gesprek. Van diverse kanten wordt bepleit Van Eyk zelf het gebouw te laten restaureren. Het Burgerweeshuis haalde zelfs de postzegel. In Het Parool van 13 december gaf de Oostenrijkse architect Holzbauer (een van de architecten van de Amsterdamse Stopera) als zijn mening, dat sloop een schandaal zou zijn. Voor hem is het Bur gerweeshuis het eerste belangrijke en te vens het hoofdwerk van het Nederlandse structuralisme. 'Het is de basis geweest voor een nieuw architectonisch concept van kleine elementen samenvoegen'. Rijksbouwmeester Van Gooi noemt het weeshuis een mijlpaal in de Nederlandse architectuur en de architect Rem Kool haas spreekt van een sleutelproject. Kool haas: 'Het was een absoluut agressieve en succesvolle aanval op alle uitgangspunten van de moderne architectuur van voor de oorlog. Een verzet tegen de algemeenheid, de neutraliteit'. Ook binnen Heemschut heerst bezorgd heid over het lot van het Burgerweeshuis. Het bestuur meent, dat de bond snel stel ling zal moeten nemen. De provinciale commissie Heemschut Noord-Holland is daarmee bezig. Bussum - De gemeente laat een inventarisa tie maken van de monumenten die Bussum rijk is. Daarmee is er nog geen monumen tenlijst. Zo'n lijst kan pas een waarborg zijn voor het beschermen van bepaalde panden. Jaren geleden is ook al een inventarisatie ge maakt, maar daarmee is niets gebeurd. Het kan best zijn dat een aantal panden nu geen monument meer kan worden genoemd en andere panden juist wel. Mevrouw dr. F.E. Hellendoorn van het Provinciaal Bureau Monumentenzorg zal de inventarisatie uit voeren. 's-Graveland - De Stichting Curtevenne is begonnen met het schoonmaken van de klei ne joodse begraafplaats achter de Koningin neweg, zo ongeveer recht tegenover het ge meentehuis. De begraafplaats, met tien ste nen die merendeels de naam De Leeuw dra gen, ligt verscholën achter de huizenrijen aan de rand van de groene vlakte. Niet alleen de grafstenen zijn sterk verwaarloosd, ook het zogeheten 'metaarhuisje'., ofwel lijken- huisje, zag er erbarmelijk uit, had geen deur en een slecht dak. Dat wordt opgeknapt door de Alkmaarse vereniging Boete en Verzoe ning. De gemeente is mede schuldig aan de ver waarlozing: in 1973 had zij het Nederlands- Israëlitisch Kerkgenootschap beloofd tegen een bedrag van 900,- ineens de begraaf plaats op te nemen in het schema van de plantsoenendienst en daarvan is nooit iets te recht gekomen. De begraafplaats dateert uit 1865, toen de joodse gemeenschap zo'n 30 leden telde. Rond 1915 was er volgens het joodse jaar boek nog slechts sprake van een 'particuliere begraafplaats'; de gemeenschap was te klein geworden. Een joodse begraafplaats mag nooit geruimd worden en bomen kappen of snoeien is vol gens de godsdienstige voorschriften niet toe gestaan. 's-Graveland - Een groot deel van de plaats is als beschermd dorpsgezicht aangewezen. Alle nieuwbouw en verbouwingen aan de buitengevel moeten nu voldoen aan strenge re eisen. De ministers van WVC en van VROM hebben laten weten dat het uit de stichtingstijd van het dorp daterende 17e- eeuwse karakter bescherming verdient. Aan de oostelijke zijde van de 's-Gravelandse vaart liggen prachtige landgoederen en bui tenplaatsen van de voormalige land- en gel dadel, aan de overzijde staan huizen van wat voorheen het 'werkvolk' heette. 's-Graveland - Het landgoed Swaenen- burgh, het noordelijkste van de reeks landgoederen dat zo'n honderd jaar geleden werd gebouwd door P.J.H. Cuypers is voor 1,85 miljoen van eigenaar verwisseld. De vorige eigenaar wilde tien jaar geleden het in de stijl van een Loire-kasteeltje gebouwde buiten afbreken en er exclusieve landhuizen neerzetten. Na een verloren Kroonprocedure moest hij het laten opknappen. Dit zou 1 miljoen hebben gekost. De nieuwe eigenaar, voor wie makelaar Bruinsma het landgoed aankocht, moest on geveer hetzelfde bedrag neertellen als de vo rige eigenaar tien jaar geleden betaalde. Haarlem - De provincie Noord-Holland wil een aantal nog overgebleven belangrijke voormalige verdedigingswerken laten be schermen volgens de provinciale monumen tenverordening. Het betreft onderdelen van vestingwerken die zijn gebouwd tussen 1915 en 1940, zoals de batterijen bij Den Hoom op Texel en bij Huisduinen, de stelling Den Oever en kazematten in de Haarlemmer meer, bij Velsen, Muiden, Muiderberg en Weesp. De Atlantikwall is te beschouwen als laatste voorbeeld van permanente versterkingen. Zij werd tijdens de Tweede Wereldoorlog opgeworpen langs de kusten van Nederland, België en Frankrijk om te verhoeden dat de geallieerden het door de Duitsers bezette ge bied zouden binnenvallen. De landingen in Normandië, in juni 1944, maakten een einde aan de Duitse droom van onneembare stel ling. De nu te beschermen verdedigingswerken in Noord-Holland waren tijdens de laatste oor log al volkomen onbelangrijk. Vliegtuigen en andere moderne wapens waren geen partij voor de betonnen verdedigingskolossen. Dat is dan ook de reden dat een groot deel van het beton is verdwenen. In Noord-Holland is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 16