Eemnessersluis moet gehandhaafd blijven De IJzeren Man voor wildgroei behoeden Stationsplein kan wat meer besloten Waterstaat onderzoekt consequenties open houden Overijssels Kanaal Huize Westerveld een vernieuwd gemeentehuis Swalmen werkt aan monumentenlijst 15 Eemland - De PC Utrecht van Heemschut heeft bij de Landinrichtingscommissie Ruil verkaveling Eemland gereageerd op het voorontwerpplan van de verkaveling. Heemschut is geen voorstander van het bui ten gebruik stellen van de Eemnessersluis en wil zeker niet dat in de sluiskom een gemaal wordt gebouwd. De sluis zelf dient te wor den hersteld; een nieuw gemaal kan zo nodig ten zuiden ervan worden gebouwd. Nieuwe boerderijen zullen het historisch-maatschap- pelijk beeld van bestaand gemaal en boerde rij verstoren. Daar kernvorming een regel is bij ruilverkaveling, verdient het aanbeveling enige boerderijen bij elkaar te situeren. Ove rigens verstoren nieuwe boerderijen in het Eemland het open landschap wel. Er dient volgens Heemschut ook meer aan dacht te worden gegeven aan de aansluitin gen van toegangswegen van de dorpen door het aanbrengen van meer beplanting. Nieuwbouw van boerderijen moet gericht zijn op 'kerntjes': bundeling aan bestaande boerderijen is ook elders het uitgangspunt van ruilverkaveling. Op deze wijze ontstaat geen lintbebouwing en blijft een open land schap bestaan. Bosjes en andere beplanting bevorderen een geleidelijke overgang van landelijk gebied naar industriegebied, zo be toogt Heemschut. Vught - De grote waterplas, naar de bagger molen die hem zo'n honderd jaar geleden groef, De IJzeren Man genoemd, is in de loop der jaren uitgegroeid tot een belangrijk recreatiegebied. Tien jaar geleden kwamen er ruim 200.000 mensen per jaar recreëren, nu is dat aantal teruggelopen tot minder dan de helft daarvan. Het Stadsgewest 's-Herto- genbosch heeft plannen om de zuidoever, waar men gratis kan toeven, opnieuw in te richten, zodat, er mogelijk weer meer men sen komen. De Bond Heemschut heeft hiertegen grote bezwaren en wil eerder een ontmoedigings beleid dan bezoek stimulerende maatrege len. De Bond noemt de plannen van het Stadsgewest 'zwaar overtrokken en overbo dig'. Aan de ontstane wildgroei door het minder gelukkig recreëren is zeker iets te doen, maar het gaat niet aan langs de zuidoe ver definitieve bouwsels als een EHBO-post en schuilgelegenheden neer te zetten, nu de ze grote delen van het jaar ongebruikt en onbeveiligd in een bos zullen moeten staan. De Bond heeft het college van B en W van Vught geschreven De IJzeren Man 'van een indrukwekkende schoonheid' te achten; de plas heeft ontegenzeglijk grote natuurwaar den en er is misschien wel sprake van een natuurmonument, schrijft de Bond. Als de plannen zouden worden uitgevoerd, loopt door egalisering van de bosrand de oever onherstelbare en definitieve schade op en het kappen van 35% van het bos laat de geluid hinder van de trein toenemen. De plannen om de leemlaag onderin de plas weg te zui gen, zou wel eens voorgoed vertroebeling van het water kunnen veroorzaken, maar ook zou het waterpeil ernstig kunnen zak ken. De Bond herinnert eraan dat bij Zand- voort zoiets zich al heeft voorgedaan. Daar daalde het peil een halve meter door door graving van de leemlaag van een waterplas. Heemschut heeft voorts ernstige kritiek op de gang van zaken bij het bekendmaken van de plannen. Deze werden door de gemeente alleen gepubliceerd in een huis-aan-huis- blad voor Vught en nergens anders, zodat kennelijk alleen Vughtenaren met bezwaren zouden mogen komen. De Bond vindt dit geen methode van inspraak, zeker niet als het gaat om een recreatiegebied met meer dan plaatselijke bekendheid. Leeuwarden - De gemeente heeft plannen in voorbereiding tot herinrichting van het Stationsplein, de Sophialaan en het parkeer terrein op de Oude Veemarkt, waar Aegon kantoren gaat plaatsen. De Bond Heemschut maakt bezwaar tegen het mogelijke voorne men oude bomen op de zogeheten Oude Schapemarkt, bij de Sophialaan, te laten sneuvelen. Heemschut acht deze bomen van belang voor het karakteristieke entree van de stad. Het ware voor de bomen te wensen dat de nieuwe kantoren meer oostelijk op de Ou de Veemarkt worden geprojecteerd. Dat heeft consequenties voor de achter de kanto ren gedachte parkeerterreinen, maar de Bond acht het alleszins aanvaardbaar voor het behoud van de oude bomen, als elders parkeerterrein wordt gezocht. Het Aegon-complex krijgt volgens de plan nen geen gesloten wand aan de zijde van het vergrote Stationsplein. De Bond heeft een dergelijke afsluiting van de Oude Veemarkt altijd gemist en pleit ervoor te streven naar wat meer beslotenheid van het plein. Te den ken valt bijvoorbeeld aan donjon-achtige hoektorens als markante begrenzingen aan een min of meer vlakke gevelwand van het kantoorgebouw. Zwolle - De Directie Overijssel Van Rijks waterstaat heeft de Bond Heemschut meege deeld dat een inventarisatie wordt gemaakt om de consequenties te kunnen overzien van het veilig stellen van de landschappelijke en cultuurhistorische waarden van de objecten in het Overijsselse Kanaal, waarvan het deel tussen Deventer en Raalte in 1988 als scheepvaartverbinding wordt afgesloten. Wij berichtten in Heemschut, juli 1986, blz. 117, over de plannen om dit kanaaldeel over te dragen aan het Waterschap Salland, ter wijl de bruggen in beheer zullen komen van de gemeenten Diepenveen en Raalte. Heem schut pleitte bij Rijkswaterstaat voor het openhouden van dit kanaaldeel ten behoeve van de recreatievaart, voor het behoud van de bruggen en ook goede afspraken met de nieuwe eigenaren en beheerders. 's-Graveland - Na anderhalf jaar verbou wingsperikelen is van Huize Westerveld een vernieuwd en uitgebreid gemeentehuis ge maakt. In 1983 kwamen de eerste verbou wingsplannen voor Huize Westerveld, toen al gemeentehuis, maar veel te klein voor 's- Graveland, Ankeveen en Kortenhoef, die sinds 1966 één gemeente vormen. Er waren nogal wat bezwaren tegen die plannen, zeker niet in de laatste plaats van de Bond Heem schut. Aanvankelijk zou zelfs de prachtige hazelaar op het voorterrein sneuvelen, maar door herziening van de plannen is niet alleen de boom gered, maar de gemeente ook ver rijkt met een zeer bruikbaar gemeentehuis. De Nederlandse Kastelen Stichting heeft ter gelegenheid van het vernieuwde gemeente huis deel 17 van de serie 'De Nederlandse Kastelen' gewijd aan Huize Westerveld, dat waarschijnlijk in 1837 werd gebouwd onder de naam 'Villa Nova'. Swalmen - Na aandringen van de Bond Heemschut is het gemeentebestuur bereid naast de rijkslijst een gemeentelijke lijst van beschermde gebouwen en archeologische vondsten op te laten stellen. De Milieu- en Heemkundevereniging Swalmen zal advise ren bij een onderzoek naar de wenselijkheid van plaatsing op de gemeentelijke lijst. Het college denkt bij deze lijst aan het Ge- noenhof, het Genaanhof, het Syperhof, de Herberg en Slijterij De Zwaan, het Sagers- hof, De Hout, De Fuu, het NS-station, het Graeterhof, het gemeentehuis en Schaar- broek en Groenewoud. Archeologische mo numenten zouden moeten worden Landweer Groenewoud, de Wolfsgraaf en de steen ovens bij de ruïne.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 15