Spinozahuis in gevaar Heerrjschiut UV akfie Overleg gevraagd over monumentenlijst en kasteelruine Consternatie in Middelburg over Abdij V» ;*r., atè 14 Als aan het Spinozahuis in Rijnsburg niet op zeer korte termijn een aantal bouwkundige gebreken wordt hersteld, dan is voor het voortbestaan van dit unieke monument te ACV'. dtVP* 'Nilk/i vrezen. Bij een recente inspectie van het ge bouw door de Monumentenwacht is dat dui delijk geworden. Ondermeer blijken de schoorsteen en delen van de gevel los te Achterzijde Spinozahuis in Rijnsburg (Foto Theo van der Werf) staan, goten rotten weg, grote stukken van de binnenmuur zijn aangetast door optrek kend vocht, kozijnen en luiken moeten wor den vervangen. Het Spinozahuis heeft voor ons land grote historische waarde, omdat de belangrijkste wijsgeer van Nederlandse bodem, Benedic- tus de Spinoza (1632-1677) hier heeft ge woond. In 1897 is het gekocht door de Vere niging Het Spinozahuis; destijds is het be hoedzaam in de oude stijl hersteld en als: museum ingericht. Sindsdien functioneert het als middelpunt voor de studie van leer en leven van de wijsgeer. De boekerij die Spi noza bij zijn dood bezat, kon worden gere construeerd en is momenteel een verzame-| ling die uniek is in de wereld. Uit het bestek van de restauratie-architect B. van Beek te Warmond blijken de noodza kelijke ingrepen aan het huis ongeveer 135.000,te gaan kosten. Aangezien het Spinozahuis op de Monumentenlijst staat, mag aan overheidssubsidie op een bedrag van circa 65.000,worden gerekend; resteert een bedrag van 70.000, De afgelopen negentig jaar hebben de leden van de Vereniging Het Spinozahuis samen het onderhoud bekostigd. Maar de financie ring van deze restauratie kan uit de contribu ties van de leden niet worden opgebracht. De Vereniging kan het niet doen zonder de steun van het bedrijfsleven en particulieren die dit belangrijke monument een warm hart toedragen. Voor grote en kleine bijdragen staan de vol gende rekeningen open: Postbank rek. 404848, t.n.v. Penningmees ter Spinozahuis te Voorschoten; Bank Pari bas Nederland, Den Haag, rek. 63.37.59.236. Wijchen - De PC Gelderland van Heem schut heeft bij het college van B en W nog eens aandacht gevraagd voor een op te stel len gemeentelijke monumentenverordening en monumentenlijst. De Commissie herin nert eraan dat dank zij haar aandringen een redelijk compromis is bereikt over de nieuwbouw bij boerderij De Kraayenberg, terwijl aanvankelijk de niet beschermde boerderij zou worden gesloopt in plaats van herstelDe boerderij zelf is nu ook bewaard gebleven. Nog steeds bevindt de kasteelruïne Baten burg zich in een zeer slechte toestand. De Gelderse PC wijst op de terugploegexperi- menten voor langdurig werklozen en op de projectenregelingen van de ministeries van Sociale Zaken en Economische Zaken, die hiervoor wellicht uitkomst kunnen bieden. Heemschut schrijft graag met het gemeente bestuur van gedachten te willen wisselen om een en ander te kunnen verwezenlijken. jk In Middelburg is grote consternatie ontstaan over de voorgenomen verbouwingsplannen voor de Statenzaal in het Abdijcomplex. De Zeeuwse Staten hebben een plan van de ar chitect Cees Dam (Stopera) aanvaard waar tegen 'Vrienden van de Abdij' en Heem schut zich fel verzetten. Dam wil de tafels en stoelen in de vergaderzaal vervangen door een soort tribune in de vorm van een amfi theater. Verder wil hij de muren van de zaal - een voormalige refter - op vier plaatsen doorbreken om de statenleden, in een glazen erker, de gelegenheid te geven voor infor meel overleg. Een inbreuk op het historisch aanzien van de abdij vinden Heemschut en de Vrienden. Bovendien erg duur. Tech nisch adviseur van Heemschut Zeeland ir. J. van Ouwerkerk heeft intussen een alternatief ontwerp gemaakt. Aan het eind van de maand gaat Heemschut hierover met Cees Dam in discussie. De verbouwing zal overi gens pas op z'n vroegst eind april starten. In ons volgende nummer meer over deze zaak.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1987 | | pagina 14