222 waarvoor toch altijd een wat meer gerichte interesse nodig is. Monumentenbezoek is vrijblijvender. En wat te denken van de eco nomische faktor, toch ook niet onbelangrijk bij herstel van stads- en dorpsschoon? De bestedingen in 1982 van de Nederlandse be volking, samenhangend met het bezoek aan monumenten en musea binnen Nederland, werden door het NIRT geraamd op 446 mil joen gulden. Daarbij opgeteld de beste dingen van buitenlandse toeristen (537 mil joen), gaat er jaarlijks in deze sector onge veer een miljard gulden om. De omgeving van Monumenten van de Maand vaart er, zo mag je dus aannemen, wel bij. Van de horeca tot en met de plaatse lijke aannemer. Terpstra: 'Zaak was om het idee in banen te leiden. We gingen uit van eens per maand een monument. Maar je krijgt de mensen niet alleen voor een monument. Ze willen iets beleven. Zo kwamen we op de culturele en toeristische sector. Je moet ze nu eenmaal uit hun luie stoel zien te krijgen. Bovendien heb je dan een relatie met het toeristisch be leid. Je maakt het werken aan monumenten actiever en het creëert werkgelegenheid. Het is het multiplier-effect waar zo hoog van wordt opgegeven. Of je daarmee de monu menten niet verpopulariseert en vercommer- cialiseert? Ja, nou èn... Als je het ronduit zegt is er niks aan de hand', vindt Rienk Terpstra. De vergelijking met een trekker als NCRV's Kerkepad ligt voor de hand. PROVINCIE Een werkgroep met vertegenwoordigers van de provinciale bureaus cultuur en onderwijs, recreatie en monumentenzorg, de Fryske Kultuerried, de VVV Friesland en de Rabo bank stelde voor Gedeputeerde Staten een rapport op waarin het plan nader werd uitge werkt. De conclusie was dat de provinciale overheid door het initiatief Monument van de Maand de waarde die zij hecht aan meer aandacht voor de historisch gebouwde om geving zou kunnen benadrukken. Bovendien zou het aspecten van het provinciale beleid op het gebied van monumenten, educatie, cultuur, toerisme en recreatie kunnen onder steunen. Het provinciaal bestuur kon het daar alleen maar mee eens zijn. Toen het groene licht gegeven was, werd er een stichtingsbestuur gevormd en een tweetal commissies. Voor zitter is ir. J. J. de Waal Malefijt te Leeu warden, in het dagelijks leven hoofddirec teur van de Leeuwarder Dienst Stadsontwik keling. Verder maken deel uit van het dage lijks bestuur: drs. P. Hemminga (Fryske Kultuerried), L. Spandaw (Rabobanken), H. J. Zijlstra (bureau monumentenzorg ge meente Leeuwarden), en Terpstra. In de programma- en de redactiecommissie wer ken o.a. vertegenwoordigers mee van de provinciale VVV, de Federatie van Friese Musea en Oudheidkamers, de Fryske Kultu erried, de gemeente Leeuwarden en de pro vincie Friesland. t Het stadhuis van Bolsward (1617), een voorbeeld van Noordnederlandse Renaissancestijl, was in mei het eerste Monument van de Maand. SOFT-SPONSORING Behalve een royale bijdrage van de provin cie geniet de Stichting Monument van de Maand twee jaar loonsubsidie van het Ge westelijk Arbeids Bureau voor de beide me dewerksters en intensieve ondersteuning van de Friese Rabobanken. Naar buiten open baart het laatste zich als 'soft-sponsoring'. De banken voelen zich gezien hun coöpera tieve karakter nauw betrokken bij de plaatse- Houtzaagmolen De Jager (18e eeuw) in Woudsend, met de korenmolen Het Lam Monument van de Maand juni. lijke en provinciale gemeenschap. Onder steuning van een aantal typisch Friese spor tieve (o.m. skütsjesilen) en culturele evene menten past daar volledig in. Naast geld steekt de bankinstelling ook - en dat lijkt nog wel zo belangrijk - de nodige energie in het meedenken binnen de stichting. 'De koppeling met het bedrijfsleven blijkt goed mogelijk. We hebben duidelijke af spraken, dat we niet tegelijk ook met andere bedrijven in zee gaan. De co-sponsors Monument van de Maand augustus was de kerk (11e eeuw) van Hogebeintum, gelegen op de hoogste terp (8,80 NAP). (Foto's Fotodienst provincie Friesland/Winfried Walta).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 8