'Monument van de Maand' in Friesland brug tussen burger en provinciaal beleid 221 MAANDELIJKS EEN ANDER MONUMENT ONDER DE AANDACHT VAN EEN BREED PRUBLIEK DIRK VAN DER MEULEN 'Ze verwachten over het algemeen een kerk'zegt drs. Marina Fermo, één van de twee medewerksters van de Friese Stichting Monument van de Maand. Ze kan een glimlach niet onderdrukken. De vele reakties op het unieke initiatief maakten al een paar dingen duidelijk: dat het aanslaat hij een breed publiek én dat er nogal wat vooroordelen leven over Het Monument. De rondgestuurde foto van de Oldeberkoopster villa Huize Vredewoud, gebouwd in 1899 en typisch fin-de-siècle met art-nouveau karakteristieken, roept inderdaad niet direkt monu ment-associaties op. Dat het toch echt thuishoort in de reeks Monument van de Maand weet de kunsthistorica Fermo met een klein stukje bouwkunde-geschiedenis snel duidelijk te maken. Meer dan 2200 bezoekers trok Monument van de Maand tot nu gemiddeld. In de aan looptijd geen slechte score, vinden ze bij de jonge stichting. Zo'n 3000 betalende bezoe kers zou het projekt rendabel maken. Dat streefgetal zal wellicht midden volgend jaar haalbaar zijn. Hoewel het ministerie van WVC het projekt 'te locaal' van karakter vond om het te subsi diëren, worden er in Zuid-Holland en Noord-Brabant naar Fries voorbeeld al soortgelijke initiatieven ontplooid. 'Hoe meer navolging, hoe beter. Uiteindelijk komt het de monumenten ten goede', vindt men in het hoge Noorden. Is bijvoorbeeld de Monumentenwacht ook niet in Friesland ge boren? En liep Leeuwarden niet ver voorop met de registratie van jongere bouwkunst? EXTRA STIMULANS Het projekt Monument van de Maand gaat uit van het idee om iedere maand een monu ment in de provincie Friesland onder de aan dacht van het publiek te brengen door mid del van openstelling, uitgave van een serie boekjes en brochures en zo ruim mogelijke aandacht via de media. Educatieve program ma's en culturele en toeristische activiteiten moeten een extra stimulans vormen om het Monument van de Maand te gaan bezoeken. Dit jaar zijn acht monumenten gekozen die steeds, één per maand, voor het publiek opengesteld worden. Naast de openstelling worden telkens activiteiten van verschillen de aard aangeboden, zoals concerten, ten toonstellingen, wandelingen, rijtochten en rondvaarten. Elke maand wordt door Radio Fryslan, op zondag van 12.00 tot 13.00 uur, een direkte uitzending verzorgd van een con cert in het Monument van de Maand. TOERISTISCH BELEID Het idee kwam al in 1983 op bij Rienk Terp stra (provinciaal bureau monumentenzorg) en Peter Karstkarel (publicist), een tweetal dat zich veelvoudig roert in het Friese monu mentenwereldje. Terpstra: 'Al filosoferend vroegen we ons af of er niet een aansluiting te maken viel tussen het provinciaal toeris tisch beleid en dat op het gebied van de mo numentenzorg. Er is nogal wat geld met mo numenten gemoeid, zouden daar geen reve nuen tegenover kunnen staan? Zou je, met andere woorden, de monumentenzorg niet wat meer rendabel kunnen maken Kijk eens naar organisaties als het Fryske Gea en Na tuurmonumenten, die spreken toch brede lagen van de bevolking aan, waarom zou dat niet bij monumentenzorg ook het geval kun nen zijn? Terpstra en Karstkarel voelden zich extra ge stimuleerd door gegevens van het Neder lands Instituut voor Recreatie en Toerisme, waar maar weer eens uit bleek dat de drem pel voor een bezoek aan een monument laag is. Lager in ieder geval dan bij een museum, De opening van het 'Monument van de Maand' september, het landgoed Fogelsanghstate in Veenklooster, werd verricht door dr. F. S. Sixma baron van Heemstra, die met zijn broer één van de laatste bewoners was van het buiten. Het gezelschap werd aangevoerd in een koets, getrokken door vier Friese paarden. Vóórdat Fogelsanghstate in de 17e eeuw werd gebouwd, stond er vanaf 1242 een dubbelklooster van de Praemonstratenser orde, Mons Oliveti genaamd. Op nagenoeg hetzelfde terrein liet Theodorus Fogelsangh omstreeks 1640 een state met drie trapgevels en een toren bouwen. Na een verbouwing in 1791 ontstond de statige gevel voorzien van een fronton en geleed met ionische pilasters. Het geslacht Van Heemstra was van 1726 af eigenaar van Fogelsanghstate, in 1938 erfde mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten de state. Zijn dochter Kyra Livia is thans de eigenaresse. Tussen 1948 en 1958 herbergde de state een streekmuseum. Vanaf 1963 staat Fogelsanghstate open voor het publiek als uithof van het Fries Museum met een interessante collectie kunstvoorwerpen. Het park van Fogelsanghstate is één van de grootste in Friesland. In het kader van Monument van de Maand werden er in september concerten, wandelingen en een middagtocht naar Fogelsanghstate georganiseerd. (Foto Friesch Dagblad/W. Andringa)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 7