Heemschut opbouwen vanuit de basis 219 Jaargang 63, no. 12 december 1986 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: 'Monument van de maand'succes Interview met Van Weede van Dijkveld Kan kerkhof Horst gered worden? Symposium over kerkhoven Van gasfabriek tot'lustwarande' 16-de eeuwse rechtszitting herleeft Heemschut in actie Hergebruik Panoven te Zevenaar Hulst, een impressie Het waterleidingmuseum te Utrecht Nieuws uit de provincies Foto omslag: De oudste watertoren van Utrecht (1896) aan het Lauwerhof, waarin het waterleidingmuseum is gevestigd Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate R. Dinger Dr. E. Jans Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. Roelfs Sr., Badhoevedorp J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. D. Schaardenburg-van der Wouden, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65+ en 3CT Opzegging alleen vóór 1 november. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn JAAP KAMERLING 'Een meer gedecentraliseerde aanpak kan voor Heemschut de sleutel worden om op de nieuwe procedures in de monumentenzorg in te haken maar dan moet Heemschut wel aan verbreding van zijn draagvlak gaan werken: 8500 leden is nog te weinig. Als dat niet meer wordt dreigt Heemschut de boot van de decentralisatie te missen. Er is veel enthousiasme bij u en veel ideeënrijkdom maar ideeën kunnen alleen lopen op vele voeten Zo besloot discussieleider H. J. L. Vonhoff, provinciecommissaris van Groningen, het symposium 'Burger en overheid in de monumentenzorg'dat Heemschut op 7 november in aanwezigheid van beschermvrouwe koningin Beatrix in het Haagse Congresgebouw hield ter gelegenheid van zijn 75-jarig jubileum. Gemeenten gaan een steeds belangrijker rol spelen in de monumentenzorg. Tijdens de discussie klonk echter bezorgdheid door of de gemeente als bestuursorgaan wel krachtig genoeg is om het belang van onze monu menten veilig te stellen. Gemeenten hebben ook met veel andere belangen te maken en gemeentebestuurders denken vaak niet ver der dan vier jaar vooruit. Reden voor heem schutter Akkerman om te pleiten voor een krachtig tegenspel van Heemschut. Daar voor is een centraal apparaat onontbeerlijk maar Heemschut moet vooral ook 'afdalen' naar de plaatselijke districten. Akkerman kreeg voor die gedachte niet al leen steun van discussieleider Vonhoff maar ook van inleider mr. A. Tchernojf, die meer mogelijkheden voor de provinciale commis sies van de bond bepleitte om een goed te genwicht te bieden tegen de plaatselijke overheid. Provinciecommissaris jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland van Utrecht signa leerde als eerste inleider op deze dag een sterke verbreding van het begrip monument. Niet alleen gebouwen maar hele gezichten van stad en dorp behoren tot de monumen tenzorg en zelfs meer dan dat. Gebouwen worden niet langer geïsoleerd gezien, de omgeving telt mee. Beelaerts vroeg zich af of bij de burger het begrip evenzeer is toege nomen. PROVINCIE UITGERANGEERD Hij laakte het feit, dat de provincie in het wetsontwerp voor een nieuwe monumenten wet wordt uitgerangeerd en met wat troost- De 9-jarige kleindochter van Heemschut-directeur P. Smit, Antje Boorsma, biedt koningin Beatrix bloemen aan bij aankomst in het Haagse Congresgebouw, waar het jubileumsymposium van Heemschut werd gehouden. Links Heemschut-voorzitter G. K. J. M. Hamm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 5