Boeken Het monument van de maand december Hoogstamvruchtbomen Voorheen de vooruitgang 249 Het interieur van de kerk van Oosterend, 'Monument van de Maand' in december in Friesland (Foto Winfried Walta) het momenteel slechts verantwoord tien tim merlieden per jaar klaar te stomen, stelde Hofmeijer. Het bureau Twijnstra en Gudde maakte enkele jaren geleden een rapport over de vraag naar restauratie-bouwvakkers. Daaruit zou blijken dat er per jaar 200 men sen opgeleid moeten worden om de vraag op te vangen. In werkelijkheid stomen realisti sche cursusleiders momenteel slechts tien restauratie-timmerlui per jaar klaar. Helaas kan geen enkele metselaar in Nederland vak technisch klaren wat zijn collega 200 jaar geleden presteerde, via het onvolprezen stel sel leerling-gezel-meester. Een vakman heeft het werk sneller gereed, het bouwwerk gaat langer mee! In het personeelsbestand zit helaas een sterke achteruitgang door bezui nigingen op restauraties. Het vakmanschap dreigt te verdwijnen. 'Terug naar het gilde- stysteem' zei dan ook een vergrijsde bouw kundig ambtenaar aan zijn tafeltje. De volgende spreker, de heer Ronner van de Stichtig Vakopleiding Bouwbedrijf te Mierlö, vertelde dat de opleiding daar in 1964 begon. Het middag- of avondonderwijs werd omgezet in dagonderwijs. Vroeger haalde 50% het einddiploma, nu 80%. De huidige aannemer kan een tweejarige leerlin genopleiding niet meer betalen. Op I augus tus wordt er een volwaardige cursus van een jaar gestart voor de opleiding restauratieme- dewerker(timmerman). Daarna wil men een cursus voor assistent-uitvoerders gaan star ten. Een goede mengvorm voor de toekomst is: timmerman-metselaar, terwijl ook de 'sjouwerman' opgewaardeerd dient te worden. MONUMENTENWACHT Als finalist van dit symposium sprak onder wijsman Prak namens de Landelijke Federa tie Monumentenwacht. Belangrijk voor een monumentenwachter is: het bezitten van een auto met goede (en lange) ladders. De mede werkers mogen geen hoogtevrees hebben bij het werk aan torenspitsen en daken, balance rend in goten. Deze nuttige federatie werd in 1973 opgericht: Friesland was koploper, Overijssel hekkesluiter. Zestien procent van de geconstateerde bouwkundige schade wordt door de Monumentenbezitters in de regel direct verholpen, 50 procent binnen 3 jaar na de melding. Wellicht wordt de Mo numentenwacht (nu een landelijke stichting) in 1987 gedecentraliseerd, als organisatie. Al met al een geslaagd symposium. Literatuur: W. B. J. Polman, De Nederlandse Vereniging van Monumentenzorgers, in: Gemeentewerken, 15, juli 1986, 180 C. F. J. Schriks, Zorg om het stadsbeeld, drieluik, Zutphen 1982 Meer leren over bouwen, Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, Postbus 16256, 2500 BG Den Haag Handboek Loodbewerking voor de loodgieter, Stich ting Informatiecentrum Bewerkt Lood, Technisch Advies Centrum, Delftweg 63, 2289 BA Rijswijk, prijs: 20,- incl. btw en verzendkosten Zoals de ondertitel van het boek aangeeft, behandelt de auteur J. M. Brand geschiede nis, onderhoud en nieuwe aanplant van hoogstamvruchtbomen in produktieboom- gaarden, in huis- en boerenboomgaarden, in kasteel- en kloostertuinen, op buitenplaat sen en langs wegen en waterlopen. Maar er staat ook van alles in over snoeien (verwaar loosde oude bomen zijn niet vergeten!), ziekten en plagen, oogst en niet te vergeten een uitvoerige lijst van oude fruitrassen en hun eigenschappen. Hoogstamvruchtbomen zijn uit de tijd en behoren tot het cultuur goed van voorheen. Daarom is een handlei ding van groot belang, zeker één die zo helder is geschreven als deze, zodat ook leken geen moeite hebben de raadgevingen op te volgen. Voor bewoners en eigenaren van cultuurmonumenten, die zoeken naar één of meer vruchtbomen, die passen bij de stijl en leeftijd van hun stenen troetelkind, is dit boek onmisbaar. Het is te krijgen door 16,- (incl. verzendkosten) over te maken op postrekening 9933 t.n.v. Natuurmonu menten te 's Graveland of op postrekening 4252780 t.n.v. de uitgeefster de Stichting landelijk natuur- en landschapsbeheer te Utrecht. WL. Jansen Een boek over de voormalige aardappel meel- en strokartonfabrieken in de Veenko loniën. Fotografie Ton Broekhuis, tekst Ed- die Marsman, vormgeving Hans Miedema. Een sombere maar mooie fotoreportage van oude fabrieken in de groningse veenkolo niën. Allereerst wordt de geschiedenis van de veenkoloniën gegeven, gevolgd door een overzicht van een 17-tal inmiddels gesloten en veelal gesloopte fabrieken. Een laatste momentopname van wat eens een bloeiende industrie was. De interviews met betrokke nen maken de beelden nog somberder. Een uitgave van Van Gennep te Amsterdam. Prijs 34,50. AMtC

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 35