Vakmanschap in restauratie ambacht dreigt te verdwijnen 248 VERZUCHTING OP HET SYMPOSIUM VAN MONUlVlENTENZORGERS: 'TERUG NAAR HET GILDESYSTEEM' DR. EVERHARD JANS Op vrijdag 19 september j.l. organiseerde de Nederlandse Vereniging van Monumentenzor- gers een symposium plaats, dat in het teken stond van ambachtslieden en ambachten in de MonumentenzorgDit voltrok zich in de eigentijdse ambiance van de Hanzenhof te Zutphen, in de coulissen van een oude Hazestad. Voor een volle zaal gaf de symposiumvoor zitter het woord aan de heer Gravestein, die sprak namens het Centrum Hout (in 1982 opgericht). Hij lichtte het werkterrein van zijn stichting toe, die in samenwerking met TNO o.a. analyses van houtsoorten voor het bouwvak doorvoert en daarover, rapporten publiceert. Een in opdracht van de Stichting Garantiefonds Timmerwerk gemaakte film gaf een dynamisch beeld van de veelzijdige toepassing van hout in de bouwsector, ook in de toekomst. Het biologische bouwen en de milieuproblematiek werken ten gunste van het flexibele bouwmateriaal hout, ter wijl ook de gunstige prijs plezierig is. De Stichting is ook bereid garanties af te geven voor reconstructies van traditionele houten kozijnen bij restauratieobjekten. Binnenkort gaat de Stichting Hout een enquête organise ren waardoor de besteksomschrijving: 'eer ste soort grenenhout' hopelijk overbodig zal gaan worden. Ook de verduurzaming van hout staat hoog in het vaandel. De heer J. A. Zwanenburg van de Stichting Lood hield daarna een causerie met dia's over de loodtoepassingen in de bouw. Een stukje geschiedenis: Leendert van Heusden gaf al in een bouwkunde-klassieker uit de periode kort na 1800 precies aan watje wel en beslist niet met lood kunt doen. Romeinse keizers werden vroeg krankzinnig door het drinken van alcoholica uit loden bekers (che mische verbinding!). In Nederland wordt per jaar 19.000. ton lood verwerkt. De uitspraak van milieuspecialisten: 'Lood is rotspul' be streed Zwanenburg, hoewel er zich klachten voordfoen (zwaveldioxide). Namens de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg sprak de heer Crèvecoeur vooral over glas in lood. Hij leverde een luchtige restauratiefilosofie van vroeger en nu, bege leid door negentiende eeuwse cartoons. Ook werden recente glas in lood- en frescorestau raties besproken. 'Safety first' dient ons de vies te zijn! Crèvecoeur is medewerker aan het projekt 'Corpus Vitrearum' in West-Eu ropa. Vervolgens, nèt voor de lunch, kwam drs. G. E. Hartman aan de beurt, deskundig wethouder voor de Monumentenzorg te Zutphen. Hier bevinden zich 385 Rijksmo numenten, waardoor de stad op de zestiende plaats staat in Nederland. De woonhuizen vormen het leeuwendeel. De wet op de stads- en dorpsvernieuwing van 1982 vorm de een financiële terugslag, wat betreft rijks subsidies. Toch kon er van 1977 tot 1982 voor 5 miljoen gerestaureerd worden. Na tuurlijk zijn er ook nog de non-profitstichtin- gen als het Wijnhuisfonds, die al jaren onvervangbaar en fraai reddingswerk voor monumenten plegen. Als je huis in de toe komst niet op de gemeentelijke monumen tenlijst voorkomt, krijg je alleen een karig centje uit de woningverbeteringspot. Het beste is dan ook een zo praktisch mogelijke aanpak. DE OPLEIDING Na deze waarschuwing volgde een verhaal van de heer J. B. JHofmeijer, namens de stichting Vakgroep Restauratie. Voorzichtig zijn met oude materialen, zei hij. Hij citeer de de befaamde John Ruskin uit 1849, die iedere restauratie (en destijds was daar he laas wel enige aanleiding toe) 'de meest vol komen verwoesting' van een cultuurmonu ment genoemd heeft. De waarheid ligt uiter aard in het midden. Vaak is restauratie ge lukkig niet meer dan achterstallig onder houd. Door de grote teruggang in de bouw is Stucadoor aan het werk (Uit: Mebest, nr. 3, 1986 juni/juli)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 34