Heenjsctyit \Y[ akfie Boeken GS Brabant wijst bezwaren tegen reconstructie De Wiel af Convenant over monumentenzorg Geen autowasserij op plaats van beschermd monument december 1986 Elburg goed bekeken Expositie over Gemeentewerken Den Haag 247 Heusden - De reconstructie van De Wiel gaat door volgens de plannen van de ge meente Heusden. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben de bezwaren die de Bond Heemschut tegen delen van de recon structie inbracht, ongegrond verklaard. In Heemschut no. 10-1985, blz. 202 en 3/4- 1986, blz. 56 hebben wij de bezwaren van de Bond uiteengezet. Het gaat om demping van een deel van de Wiel en aanleg van een dijk aan de stadszijde ten behoeve van de aanleg van een haven voor pleziervaart. GS wijzen erop dat B en W van Heusden volgens de bestemmingsvoorschriften be voegd zijn vrijstelling te verlenen van de in het bestemmingsplan 'Vesting Heusden' aangegeven voorschriften. Vooraf dient dan wel advies te zijn uitgebracht door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, hetgeen ook per brief van 27 maart 1985 is gebeurd, merken GS op. Het advies - dat GS moét geven - is niet uitgebracht, 'aangezien naar ons oordeel in casu geen bovenlokale belan gen in het geding zijn.' GS voegt eraan toe dat het uitbrengen van een advies 'kan leiden tot een nodeloze vertraging in de afdoening van verzoeken om vrijstelling.' De Bond Heemschut meent ook dat een aan- legvergunning vereist is, maar GS merken op dat een dergelijke vergunning volgens de bestemmingsvoorschriften niet nodig is, als het noodzakelijke werkzaamheden voor het verwezenlijken of in stand houden van het gebruik van de grond betreft. En daarvan is hier volgens het college sprake. Het bezwaar van Heemschut tegen de reik wijdte van het advies van Monumentenzorg, die zich alleen uitspreekt over het verleggen van de oeverlijn - volgens de Bond maar een onderdeel van het constructieplan - wijzen GS van de hand: Monumentenzorg baseerde haar advies op een tekening waartegen zij geen bezwaar had uit oogpunt van be schermd stadsgezicht. GS gaat ervan uit dat al met al naar behoren rekening is gehouden met de belangen van stadsbescherming. De alternatieve plannen die de Bond Heem schut ter sprake brengt, wil GS niet in over weging nemen, omdat B en W van Heusden allerlei alternatieven hebben beoordeeld al vorens een beslissing te nemen. Op maandag 17 november is een Convenant tussen het rijk en de steden Rotterdam, Utrecht en Den Haag ondertekend. Het gaat hier om een overeenkomst wat betreft de monumentenzorg. Deze overeenkomst is een eerste stap in de richting van de decen tralisatie van de monumentenzorg naar de gemeenten. In het Convenant is geregeld dat de inventa risatie van de jongere bouwkunst zelfstandig door de drie grote gemeenten wordt uitge voerd. In principe wordt het resultaat na vaststelling door de minister overgenomen. Het tussenstation van de provincie komt te vervallen waardoor de procedure rondom plaatsing op de monumentenlijst wordt ver sneld. Voor het overige legt het Convenant een aantal afspraken vast wat betreft het vaststel len van kosten die gesubsidieerd kunnen worden en over de financiële begeleiding en het toezicht op de restauraties. Deze afspra ken lopen vooruit op de nieuwe Monumen tenwet die naar verwachting in de loop van 1988 in werking zal treden. De grote steden zijn van mening dat deze periode gebruikt moet worden om de inhoud van het (voor)- ontwerp van de nieuwe Monumentenwet om te buigen in volledige overdracht van be voegdheden naar de gemeenten. Vertegen woordigers van de 32 grote monumentenste den in Nederland (dit zijn steden met meer dan 200 rijksmonumenten) en de VNG wa ren ook aanwezig bij de ondertekening van het Convenant, omdat het Convenant als model zal dienen voor een overeenkomst met deze steden. Lith - Een autobusbedrijf wil een waswerk- plaats neerzetten op de plaats waar nu aan de Kerkstraat 10 een van rijkswege beschermd monument staat. Het bedrijf heeft daartoe bij de minister van WVC een sloopverzoek in gediend. Inmiddels hebben de gemeente Lith en de provincie Noord-Brabant bij de minister be zwaar gemaakt tegen deze sloop. De Bond Heemschut heeft hiervan met voldoening kennis genomen, ondersteunt graag hun standpunt en heeft nu de minister met enige klem verzocht de sloopvergunning niet te verlenen. Elburg... goed bekeken. Tekst F. JBakker en T. Bergstra; een uit gave van de Oudheidkundige Vereniging 'Arent thoe Boecopin samenwerking met de ANWB. Het boekje begint met een historische inlei ding over deze middeleeuwse havenstad, oorspronkelijk gelegen aan de Zuiderzee. Elburg (=Oude Burcht) kende een grote bloei en heeft dan ook een rijk historisch verleden. Door middel van een stadswande ling langs 30 historische monumenten wordt deze geschiedenis vertelt. Vele, vaak oude afbeeldingen met uitgebreide toelichting vergezellen de tekst. Aan het eind wordt er een lijst van bouwhistorische begrippen ge geven met getekende voorbeelden uit El burg. En bezoek aan deze kleurrijke stad en een stadswandeling met deze gids in de hand is alleszins de moeite waard. Prijs 10,- (incl. porto) te bestellen bij J. Kuiper, Havenstraat 4, 8081 GN Elburg. Tel. 05250-3887. AMtC In het prachtig gerestaureerde Haags Histo risch museum Sint Sebastiaansdoelen wordt van 20 december t/m 15 maart de expositie "s Haags werken en werkers' gehouden. Dit n.a.v. het 350-jarig bestaan van Gemeente werken in de Hofstad. Met behulp van pren ten, tekeningen, aquarellen, archiefstukken, foto's, video en realia is een aantal thema's uitgewerkt over de historie van Den Haag en zijn Gemeentewerken. Enkele onderwerpen: Den Haag in het jaar 1936, Waterhuishou ding (grachten en havens) in diverse perio den. Interlocale straatwegen (waarom in Den Haag in de 17de eeuw zoveel tollen), Restauratieprojecten etc. Het nieuwe Haagse Historisch Museum Sint Sebastiaansdoelen aan Korte Vijverberg 7 is door de Haagse stadsbouwmeester Arend van 's Gravensande in 1636 gebouwd. Pre cies 350 jaar later kwam o.l.v. Gemeente werken de ingrijpende restauratie van dit destijds voor de schutterij gebouwde pand gereed. Het Haags Gemeentearchief gaat in de toekomst tentoonstellingen in het mu seum organiseren. Op 1 november is bovendien het vijfde num mer verschenen van het nieuwe tijdschrift Ons Den Haag Gister en Vandaag, dat ge heel gewijd is aan het jubileum van Gemeen tewerken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 33