Nieuws Groningen Noord-Holland Utrecht 245 Bedum - De gemeenteraad heeft na lang delibereren besloten een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheden om de 19de- eeuwse boerderij aan de Bazuinslaan te laten restaureren en verbouwen tot woonboerderij door de Stichting Woonhuismonumenten. Begin dit jaar besloot de raad tot afbraak van de boerderij ten behoeve van de bouw van 18 woningwetwoningen. Door acties van de buurtbewoners en bezwaren van allerlei or ganisaties werd het bestemmingsplan nog niet goedgekeurd. Ook de Bond Heemschut had zijn bezwaren tegen nieuwbouw (zie Heemschut no. 1985, no. 3/4, blz. 68). In vier maanden moet het onderzoek zijn afge rond. De gemeente had de 18 woningen al aanbesteed Garrelsweer - De Groninger Borgenstich- ting wil de borg Rusthoven, waarvan zij sinds 1985 eigenaar is, in fasen laten restau reren. Het dak is nog onbeschoten, de goten zijn nu duidelijk een noodvoorziening en de schuur, blinden en trappen hebben een op knapbeurt nodig. In 1987 hoopt de Stichting een restauratieplan gereed te hebben. De res tauratie wordt niet eerder dan in 1990 ver wacht. Rusthoven, bij het Damsterdiep, dateert uit het einde van de 17de eeuw en zal na de restauratie beperkt opengesteld worden voor het publiek. Leermens - Het monument aan de Wierde- weg 1 kan worden opgeknapt en de gemeen te 't Zand zal hierin bijdragen. De Stichting Het Woonhuismonument, eigenares van het pand, verwacht het leeuwedeel van de res tauratiekosten uit diverse andere bronnen en uit de verkoop van het pand te kunnen beta len. Bij verkoop zullen belangstellenden uit de streek de voorkeur genieten, aldus is in de raad van 't Zand meegedeeld, Stitswerd - Het interieur en een deel van het pleisterwerk aan de binnenzijde van de kerk kan worden gerestaureerd. De gemeente zal voor de totale restauratie zelf voor een bud get moeten zorgen. De Stichting Oude Gro ninger Kerken, eigenares van de kerk, kan deze allernoodzakelijkste voorzieningen nog volgens de oude regeling van 80% rijkssub sidie laten verrichten. Sauwerd - Vijf jaar geleden werd aan de Karspelweg in de buurtschap Groot-Wetsin- ge, even benoorden Sauwerd (gemeente A- dorp) de kosterijwoning afgebroken en keu rig in onderdelen vervoerd naar het Open luchtmuseum 't Hogeland in Warffum. Het pand, een boerderij van het langhuistype, dateert van het begin van de 17e eeuw en zou een prominente plaats kunnen krijgen in het openluchtmuseum. De onderdelen van het beschermde monument liggen sinds die tijd op het museumterrein in Warffum. Geldgebrek maakt het onmogelijk het pand weer op te bouwen. De gemeente Adorp heeft contact gezocht met het museum om de onderdelen terug te krijgen. Men begroot herbouw op dezelfde plaats in Groot-Wetsinge op vier ton en wil er een woonbestemming aan geven. Het openluchtmuseum wil wel meewerken, maar ook Adorp heeft geen geld en is afhankelijk van de welwillendheid van het rijk. Amsterdam - De AROB-bezwaarschriften- commissie in Amsterdam heeft het college van B en W geadviseerd de bezwaren tegen de bouwvergunning voor de moderne uit breiding van het historische Concertgebouw niet ontvankelijk te verklaren. Volgens de commissie hadden de Vereniging Monu mentaal Concertgebouw en enkele omwo nenden hun bezwaren te laat ingediend. De Raad van State heeft beslist dat verzoe ken van de Vereniging Monumentaal Con certgebouw en een aantal Amsterdammers om de vergunning voor de bouw van een nieuwe zijvleugel aan het Amsterdamse Concertgebouw te schorsen niet ontvanke lijk zijn. Het Concertgebouw kan doorgaan met de bouw van de vleugel, die aan de zij kant van het gebouw ruimte schept voor een nieuwe hoofdingang en extra foyerruimte. De Vereniging en omwonenden vinden de zijvleugel onnodig en een onaanvaardbare aantasting van het 19de eeuwse karakter van het Concertgebouw. Haarlem - Het verzet tegen de uitbreidings plannen van de provinciale griffie in Haar lem (zie Heemschut maart/april '86) heeft ertoe geleid, dat de provincie i.s.m. de ge- paraat van de provincie naar Alkmaar wel eens mogelijk zou kunnen zijn. De woord voerder van de provincie liet echter weten, dat het zo'n vaart niet zou lopen. Men moest dit dreigement meer in de psychologische sfeer zien. In een recente vergadering van de huisvestingscommissie van provinciale sta ten juichten alle partijen, behalve de VVD het zoeken naar andere locaties toe. Utrecht - Nu het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) in 1989 naar de Uithof ver trekt, heeft de gemeente plannen ontwikkeld voor het gebied tussen het Catharijnesingel en de spoorlijn. Hier staan niet alleen de gebouwen van het AZU, maar ook het Ge meentelijke Energie Bedrijf (GEB) en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVIM), instellingen die even eens zullen vertrekken. De gemeente heeft een 'globale planologi sche visie' ontwikkeld, een begin van een bestemmingsplan, en denkt aan 700 wonin gen op het terrein van het AZU. Nog niet besloten is of de woningen na sloop van de bestaande gebouwen zullen verrijzen, of dat het merendeel kan worden verwezenlijkt na verbouwingen. Volgens de 'visie' is het zuidelijk deel bestemd voor wonen en het noordelijk deel voor kantoren en streekscho len, voornamelijk omdat het station zo nabij is. Begin september werd een inspraakavond met de bewoners van het betrokken gebied over de gemeentelijke plannen gehouden. Zij willen vooral meer groen, betere par- keermogelijkheden en winkels. Voor dat laatste voelt de gemeente niet, omdat in het plan ook een voetganger- en fietsbrug over de singel is gedacht, waardoor het centrum dichtbij komt. Het bestuur van het AZU zou het liefst zo veel mogelijk kantoorruimte op het zieken huisterrein geprojecteerd zien, want dan kan het een hogere prijs bedingen dan wanneer er woningen zullen worden verwezenlijkt. Niet duidelijk is wat de gemeente met de resultaten van de inspraakavond gaat doen. Vast staat dat de gemeenteraad in het voor jaar van 1987 een beslissing neemt over het bestemmingsplan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 31