238 Onaanvaardbare druk op de omgeving hoeft daarom niet te worden verwacht. Juist de in de directe omgeving gelegen eenvoudige re creatieve voorzieningen, zoals het parkge- bied, de visvijvers, de dierenweide en het openlucht-zwembad met speel- en ligweide dragen daartoe bij en bieden goede perspec tieven voor deze nieuwe ontwikkelingen. De gemeenteraad van Zevenaar heeft dan ook onlangs positief gereageerd op de voorgeno men plannen met betrekking tot de realise ring van een familiecamping. Deze ontwikkelingen zijn mede van belang voor het behoud van de steen-oven en bijge bouwen. In cultuurhistorisch opzicht een saillant Monument in deze omgeving. In mijn beschouwing zal ik daar nader op in gaan. Het object De Panoven is gelegen aan de Panovenweg te Oude Zevenaar. Zevenaar vormt het centrum van de Liemers en grenst aan het stroomgebied van de Oude Rijn; een gebied, waar in het verleden veel steenfa brieken waren gevestigd. Ook nu nog is het aantal schoorstenen dat het beeld van deze bedrijfstak levend houdt, opvallend. Helaas komt het maar al te vaak voor dat slechts de schoorsteen als onderdeel van een totaal complex resteert. Meestal zijn complexen of gedeelten daarvan, om onduidelijke redenen gesloopt. CULTUURHISTORISCH INTERESSANT Op dit moment staan vele objecten op dè nominatie gesloopt te worden. Een essenti eel gegeven is de cultuurhistorische waarde die het gebouw heeft als onderdeel van deze, vooral in de streek, dominerende bedrijfs tak. Een bedrijfstak die zijn stempel heeft gedrukt op de Liemers in het algemeen en Zevenaar in het bijzonder. Zo waren de steenbakkerijen van belang voor de werkgelegenheid en bepaalden voor een groot deel het sociaal en maatschappe lijk leven. Er zijn betrekkelijk weinig ovens van dit type gebouwd. De meeste kleisoor- ten in Nederland konden de snelle stookwij- ze van de zig-zagovens niet verdragen. Van dit model zig-zagoven is de 'Panoven', met zijn uiterst compacte vorm, het laatste speci men van de industriële architectuur op dit gebied. Naast het belang van deze uniciteit noemt Nijhof, in zijn boek 'Oude fabrieksge bouwen in Nederland' het belang van de au thenticiteit. Zo is er sinds de stillegging van het produktieproces niets aan het complex veranderd GESCHIEDENIS Bezien wij de geschiedenis van het complex, dan is er van oudsher sprake van exploitatie van steen- en pannebakkerijen. Door Peter- sen en Zondervan wordt in het boek 'Oude ambachten achter Rijn en IJssel' gezegd, dat Zevenaar in 1538 al een Panoven bezat. In het provinciaal verslag van Gelderland is in 1867 reeds sprake van twee, naast elkaar ge legen steen- en panovens in Zevenaar; De ovens bevonden zich op het huidige fa brieksterrein. Volgens het gemeentearchief wordt het bedrijf in 1919 verkocht aan Her- manus Wiegering, die tevens de huidige zig zagoven heeft laten bouwen. In 1925 krijgt Wiegering daartoe de bouw vergunning. De voormalige steen- en pan ovens werden gesloopt, zodat in de nieuwe oven zowel bakstenen als dakpannen werden gebakken. Het totale fabriekscomplex be staat dan uit een pannen- en steenbakkerij, een pers/machinegebOuw, een droogschuur en een aantal haaghutten (drooghekken). In. het machinegebouw bevindt zich nog de ori ginele Aberson - vormbakpers, waarbij de energie wordt geleverd door twee elektro motoren met een totaal vermogen van 45 pk. Door het gehele complex liggen de rails be stemd voor de steenwagentjes en het geheel bevindt zich in goede staat. OVAAL-ROND Het ontwerp is een ovaal-ronde oven, waar schijnlijk van de ovenbouwer Wentink uit Utrecht. Wentink bouwde in 1911 de eerste zig-zagoven in Albergen bij Almelo. Het ge bouw is samengesteld uit twee onderdelen; het onderste deel isde oven met schoor steen, een massieve steenkolos waarin steen kamers en rookkanaal zijn uitgespaard. Het bovenste deel betreft een groot tentvormig dak, dat met grote overkapping over de oven is heengebouwd en in feite los staat van de onderbouw. De zig-zagoven is een variant op een ring- oven. De ringoven is ontstaan uit de wens om de brandstofkosten, die bij het stoken in veldovens zeer hoog waren, te verminderen. Al vrij snel na het invoeren van de ringoven werden allerlei veranderingen ter verbete ring aangebracht. Zo voerde de behoefte aan grotere produktiecapaciteit naar een door Bührer ontworpen oven, die een langwerpi ge ovale vorm had. Het is dit soort ringovens dat men thans in Nederland nog ziet. Het principe van de ringoven bleef bij de zig zagoven (ook wel meanderoven) onaange tast. Het rondlopend ovenkanaal werd als het ware in elkaar gedrukt, zodat er een langer, maar smaller stookkanaal, al zig zaggend, op het zelfde oppervlak ontstond. Het gebouw heeft het uiterlijk van een ovaal vormige tentconstructie. Aan de hand van een recente schaaltekening kom ik tot de volgende afmetingen: onderbouw 25 X 20 meter hoogte 3,5 meter; het overkra- gende dak heeft een afmeting 30 X 25 meter; hoogte nok 11 meter; schoorsteen 32 meter. Deze schoorsteen loopt taps naar boven toe. In de massieve stenen onder bouw bevindt zich een 20-tal steenkamers, voorzien van tongewelf. De steenkamers staan loodrecht op de cen traal gesitueerde schoorsteen en worden on derling met een rookkanaal van 200 meter lengte verbonden. Alle steenkamers staan zig-zaggend met el kaar via het rookkanaal in verbinding, van daar de naam zig-zagoven. Als gevolg van deze constructie kon het vuur zich van de ene naar de andere kamer verplaatsen, waar de stenen stonden opgesteld om gebakken te worden. Het bakproces was daarmee een continu proces. Boven op de oven, onder het dak, vond de voeding van het vuur plaats met kolen. Dit gebeurde via uitgespaarde openingen in de Enige jaren geleden is deze fraaie loopbrug naar de 'werkvloer' door vrijwilligers van Heemschut gerestaureerd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 24