Bescherming en hergebruik van steenoven 'De Panoven' te Zevenaar 237 ln het kader van.de vakantiewerkkampen, waarbij vrijwilligers van Heemschut belan geloos meewerken aan restauratieprojecten, is in dit blad eerder aandacht geschonken aan het behoud van de Panoven te Zeve naar. De problematiek rond het behouden van bedrijfsmonumenten heeft niet alleen be trekking op deze voormalige steenoven. Op vele locaties zien we op dit moment immers bedrijfsobjecten die de moeite van het be houden waard zijn, maar uiteindelijk op een onzekere toekomst moeten rekenen. Een uit voerige beschouwing van deze problematiek geeft de ANWB in een onlangs gepubliceerd artikel in 'Monumenten nr. JO 1986. Op- WIM RIETBERGEN vallend aspect is dat veel monumenten van bedrijf en techniek naast de nogal onder schatte waarde voor cultuur en wetenschap, een gerichte functie kunnen vervullen voor de recreatie en het toerisme. Niet ver van huis zien we onder andere in Tilburg het 'Mommerscomplex', een voor malige textielfabriek met belangrijke cul tuurhistorische waarde. Het bedrijfsobject is nu heringericht als tex tielmuseum waarbij de bezoeker tevens de gelegenheid wordt geboden mee te werken aan het vervaardigen van kunstzinnige tex tiele produkten. Sinds de jaren '70 wordt het technisch aspect van het gebouwd erfgoed uit de vorige eeuw steeds meer centraal gesteld. Zowel gebouw als machine krijgen de aandacht van de offi ciële monumentenzorg. Dat blijkt heel dui delijk bij het onlangs gestarte Monumenten Inventarisatie Plan (MIP), waarbij de monu menten van bedrijf en techniek uit de perio de 1850 - 1940 worden betrokken. Tevens kunnen de inventarisaties zoals 'Twente' en 'Amsterdam binnen de Singelgracht', als be langrijke bijdragen tot het beschermen en behouden van deze categorie monumenten worden gezien. HERBESTEMMING VOORWAARDE Interessant is de aandacht die minister Brinkman aan deze problematiek besteedde tijdens de opening van het stoomgemaal Hertog Reynout te Nijkerk op 30 september jl. De minister noemde onder andere de her bestemming van deze objecten als belangrij ke nieuwe ontwikkeling en voorwaarde voor het behoud op lange termijn. Een dergelijke ontwikkeling is niet alleen op nationaal, maar ook op Europees niveau van betekenis. Een belangrijke reden voor het gehouden pleidooi tijdens het afgelopen Eu ropa Nostra congres te Parijs. Door de ANWB met name werd gewezen op de inte ressante resultaten in San Francisco, Kopen hagen en Are et Senans (F). Ook werd de aandacht gevestigd op de afspraken zoals die zijn gemaakt tijdens de ministersconferentie te Granada met betrekking tot het bescher men van het industrieel erfgoed in de aange sloten landen. In nationaal verband werd als zeer goed te ontwikkelen project nader inge gaan op de Panoven en het omliggend fa brieksterrein en de betekenis van de cultuur historische waarde voor de recreatie en het toerisme. STEUN ANWB In een brief aan het college van Burgemees ter en Wethouders van de gemeente Zeve naar heeft de ANWB zich onlangs uitgespro ken voor het behoud van deze voormalige steenoven. Het bedrijfsmonument is uniek in zijn soort en kan onder andere als steenbak kerijmuseum worden ingericht. Om het behoud van de steenoven te kunnen realiseren is het noodzakelijk dat het omlig gende fabrieksterrein geëxploiteerd wordt. De eigenaar heeft daarbij het plan opgevat een kampeerterrein te stichten. De ANWB steunt dit initiatief. De realisering van kam- peeraccommodatie strookt met het recrea- tiebeleid van de provincie Gelderland en van het Rijk. De ligging van het terrein is zoda nig dat een goede inpassing in het landschap met afschermingsgroen is te realiseren. Het beleid van de eigenaar is er op gericht een rustig familiekampeerterrein met adequate basisvoorzieningen in te richten. Evenwichtige verhoudingen van de bouwvolumes geven dit bedrijfsmonument een eigen architectonische waarde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 23