Heemschut in akfie Pleidooi voor symmetrische bouw bungalowpark Strijthagen Fryskferskaart Waarderingenvoor vijf Haagse projecten Teleac-cursus zelf historisch onderzoek doen 236 Schaesberg - Het kasteel Strijthagen wordt gerestaureerd. Daaraan heeft drs. I. E. F. Huisinga in het Limburgnummer aandacht geschonken (zie Heemschut, oktober 1986, no. 10, blz. 177). In de laatste alinea's van dit artikel wordt opgemerkt dat op het terrein van dit voormalige bezit van de Oranje-Nas- sau Mijnen een bungalowpark zal verrijzen en dat het kasteel zelf waarschijnlijk een re creatieve functie zal krijgen. De Provinciale Commissie van de Bond Heemschut is over de recreatie- en bunga lowplannen van de gemeente Landgraaf, waartoe Schaesberg en kasteel Strijthagen behoren, geïnformeerd door burgemeester J. L. J. M. Coenders en wethouder J. W. Heinrichs van ruimtelijke ordening, volks huisvesting en milieu. De PC Limburg heeft begrip voor het feit dat dit mooie en kostbare gemeentelijke eigendom niet renteloos kan blijven liggen en dat naar een gepaste ex ploitatie moet worden gezocht, maar zij wil B en W van Landgraaf wel waarschuwen voor bepaalde facetten van het plan. Zo acht de PC de afmetingen van de gebouwen voor de centrale voorzieningen ten behoeve van de recreatiewoningen dermate gigantisch dat ze zeer moeilijk te bouwen zullen zijn in de directe omgeving van de bestaande boerderij en het kasteel. Als de plannen worden uitge voerd, zal de situatie ter plekke wellicht dra matisch blijken te zijn veranderd, meent Heemschut. De PC wijst in dit verband B en W op de ontsporingen die zijn ontstaan bij kasteel Raath in Bingelrade en kasteel Cortenbach in Voerendaal. In het, eerste geval zijn een gezinswoningen op de weide naast het kas teel gebouwd, waardoor het kasteel nu het enige storende element lijkt in de saaie standaard buitenwijk; bij kasteel Cortenbach zijn recreatiegebouwen te dicht op het eeu wenoude monument neergezet, zodat de schoonheid daar is verdwenen. Bij kasteel Strijthagen dienen de grote ge bouwen symmetrisch voor het kasteel en de boerderij te worden gesitueerd, om de schoonheid van de situatie zo min mogelijk aan te tasten. Symmetrie vormt namelijk het klassieke patroon in de bestaande toestand en visueel zal daarvan zo min mogelijk moe ten worden afgeweken. Daarnaast adviseert Heemschut de centrale voorzieningen be scheiden van afmetingen te houden, willen boerderij en kasteel daarbij niet in het niet vallen. Zwembad en kegelbaan kunnen niet kleiner worden vanwege hun standaardmaten, maar Heemschut adviseert deze projecten diep in de bodem in te graven zodat hun dominantie verdwijnt. Grotere gebouwen ogen hier het best op lager gelegen terreinen en kleine ge bouwen op de hoger gelegen delen. Een der gelijke oplossing zal de beoogde symmetrie zeer zeker ten goede komen. Als op het terrein vakantiewoningen moeten worden neergezet, adviseert Heemschut de huisjes niet te dicht bij het kasteel neer te zetten en de bestaande symmetrie aan te houden. Verderweg gelegen huisjes kunnen wel in een vrijere opstelling worden gesitu eerd, meent de Bond, en zelfs is het zo: hoe verder van het kasteel, des te vrijer de op stelling kan zijn. Heemschut verwacht dat de schoonheid van gebouwen en landschap met haar voorstellen optimaal worden ontzien, waardoor zij ook een genot blijven voor de toekomstige recre anten. De Bond is verheugd dat pannekoekenhuisje en discotheek uit de watermolen zullen ver dwijnen en plaats gaan maken voor het vere nigingsonderkomen van een hengel sport ver eniging. De PC pleit er echter voor het ge bouw weer zijn oude bestemming te geven als graanmolen, hetgeen volgens de 'Molen stichting' te Maastricht economisch haalbaar kan zijn. Ook is een werkende watermolen voor recreanten aantrekkelijker dan een vrij ontoegankelijk verenigingsgebouw Friese verscheidenheid in drie friese musea; Franeker, Harlingen en Hindelopen. Tekst Hugo Kingmans, foto's Onno Meeter. Een beschrijving van de collecties en de his torische panden waarin deze gemeentelijke musea zijn ondergebracht. Van dit deeltje werd ook een friestalige editie uitgegeven. Een uitgave van Esso Nederland (Esso Mu seumreeks deel 8) Een handelseditie wordt uitgegeven door Nijgh Van Ditmar te Den Haag. De Vereniging 'Vrienden van Den Haag' heeft een 9-tal 'Waarderingen' toegekend voor vijf projecten, die een positieve invloed hebben op de kwaliteit van de stedelijke ar chitectuur en de belevingswaarde van de openbare ruimte. Namens de vereniging werden de waarderingen op 23 oktober door de oud-directeur van het Haags Gemeente museum drs. Th. van Velzen uitgereikt aan de HTM, de PTT, Shell Onroerend Goed, het Gemeentebestuur van Den Haag, de Ne derlandse Waterschapsbank en de MAB. En verder aan de architecten ir. D. van Mourik, A. W. G. Quist en ir. W. Th. Ellerman. De HTM ontving dé waardering voor de goede inpassing van de bovenleidingen van de Haagse tram in de; bestaande omgeving. De PTT ontving het eerbetoon voor de fraaie inpassing van de uitbreiding van het Postmu- seum in de bestaande, bebouwing. De Shell werd geëerd voor de grondige reno vatie van het bekende Shell-gebouw van dr. J. J. P. Oud. De gemeente Den Haag kreeg het eerbewijs voor de totstandkoming van het fraaie museale complex vlakbij het Ge meentemuseum Museon. De Nederlandse Waterschapsbank en'de MAB tenslotte kre gen de waardering i.y.m. de goedgeslaagde vervangende nieuwbouw (kantoorbebou wing) aan het Rooseveltplantsoen. Ondanks de belangrijke toeneming van de bouwhoog te werd massiviteit vermeden en door terug houdend kleurgebruik is iedere concurrentie met de gebouwde omgeving, zoals bijvoor beeld de aanpalende' villa 'Henny', uitge sloten. i Op verzoek van Teleac willen wij graag bij onze leden de belangstelling peilen voor een eventuele Teleac-cursus voor mensen, die zelf historisch onderzoek willen doen. Het gaat om een cursus van hoogstens 8 tv en 8 radio-lessen en een cursusboek met opdrach ten en oefeningen. Er komt bovendien een methodische handleiding bij voor het zelf standig individueel of gezamenlijk doen van dit onderzoek. In de cursus komen o.a. aan bod genealogisch en familieonderzoek, plaats- en streekgeschiedenis, industriële ar cheologie, bouwkunst en sociale geschiede nis. Methoden van onderzoek, die aan de orde komen: o.a. archiefonderzoek, veldon derzoek en bronnenstudie. Wie interesse heeft wordt verzocht even een kort briefje naar Heemschut te sturen. Adres: Nieuwe Zijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 22