233 landse' neorenaissance, ook wel de 'stijl- J600' of het 'Oud-Hollands' genoemd. Gosschalk genoot zijn opleiding als inge nieur-architect aan het Eidgenössisches Po- lytechnikum in Zürich (tussen 1858 en 1862) bij Gottfried Semper, de beroemdste neore- naissance-architect van zijn tijd. Terug in Nederland was hij de eerste die, in de twee de helft van de zestiger jaren, een lans brak voor de autochtone, schilderachtige archi tectuur uit de 16de en vroege 17de eeuw. (Tot zijn bewonderaars behoorde overigens de architect A. W. Weissman, de latere pro pagandist van het 'Oud Hollands' en oprich ter van de Bond Heemschut). VEEL VAN GOSSCHALK GESLOOPT Helaas zijn enkele van zijn belangrijkste bouwwerken verdwenen, zelfs in 1978 nog het voormalige Nederlands-Israëlietisch Ziekenhuis aan de Nieuwe Keizersgracht - door E. Gugel als één van zijn meest subtiele en geslaagde werken beschouwd - en een jaar later de godsdienstschool van de vereni ging 'Talmoed Tora' aan de Plantage Mid denlaan, gesloopt voor de bouw van Aldo van Eyck's Hubertushuis. In de dertiger ja ren van deze eeuw sneuvelde het oudste ge bouw van de stoombierbrouwerij 'De Hooi berg' aan de Stadshouderskade. Dit gebouw uit 1867, gebouwd in opdracht van G. A. Heinekenkan beschouwd worden als Gos- schalk's eerste belangrijke manifest voor de stijl-1600. Het gebouw viel op door afwisse lend kleur- en materiaalgebruik en door zijn 16de-eeuwse aspect met speklagen, trapge vels, halfronde ontlastingsbogen en de ge- bosseerde, renaissancistische ingangspartij. Als Gosschalk de opdracht voor de gasfa brieken aanvaardt heeft hij de nodige erva ring opgedaan met fabrieksbouw. Zijn fa brieken, waaronder diamantslijperijen, en trepots e.d. kenmerken zich door hun inspi ratie op de 16de en 17de eeuw en de nadruk die is gelegd op een levendig silhouet. De Westergasfabriek laat in vergelijking met de Heinekenbrouwerij een veel vrijere en origi nelere interpretatie van historische voorbeel den zien. Net als de Heinekenbrouwerij heeft het zuiveringshuis veel te danken aan de 17de-eeuwse utiliteitsbouw. Gosschalk heeft daarbij duidelijk gekeken naar de ef fectvolle, ritmische groepering van de 17de- eeuwse pakhuiscomplexen (onlangs in The Architectural Review treffend omschreven als 'The Play of Use'). De in die tijd veel voorkomende groepering tuit-trapezium- tuitgevel (smal-breed-smal) vinden we bij het zuiveringshuis in gewijzigde vorm terug in de combinatie van de brede schoudergevel met de smallere en lagere tuitgevels. NEORENAISSANCE Gosschalk's vrije interpretatie van de Hol landse vroegrenaissance komt in deze fa briekshallen zonder twijfel het opvallendst tot uitdrukking. Zijn architectuur weet te ontkomen aan het vaak wat statische en dor re stijlkopiïsme dat het werk van veel neore- naissancisten kenmerkt. Als de neorenais sance in Nederland definitief is doorgebro ken en de ongekend felle strijd met de neo gotiek grotendeels in haar voordeel is be slecht, gaat Gosschalk experimenteren met gedurfde combinaties van vroeg-renaissan- cistische en allerlei laatgotische en 18de- eeuwse stijlmotieven. Een goed voorbeeld daarvan is het bekende restaurant annex bo dega 'Die Port van Cleve' aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal (1886-'88). De villa van de hoofdingenieur van de gasfa briek, J. Pazzani, is wat het exterieur aan gaat gaaf bewaard. Het is een klassieke Gos- schalk-villa, met rechts (gezien vanaf het fa brieksterrein) een avantcorps als een stads- woonhuis met renaissancegevel. De inge nieursvilla van de Oostergasfabriek is verlo ren gegaan. Het huis aan de Haarlemmerweg is daarmee de enige villa van Gosschalk die Amsterdam rijk is. In dit verband is het ver meldenswaard dat de onder-afdeling Monu mentenzorg van de gemeente Zwolle on langs een volledig gaaf bewaarde Gos- schalk-villa voor plaatsing op de monumen tenlijst heeft voorgedragen (als onderdeel van een complete singelbebouwing). Daar entegen verkeert een villa aan de Trompen- bergerweg in Hilversum in een alarmerende staat van verval. HERBESTEMMING Van belang is natuurlijk wat er met de ge bouwen in de toekomst gaat gebeuren. Wat wordt hun bestemming? In het verleden zijn door de buurt voorstellen gedaan in de rich ting van woongroepen en buurtactiviteiten. Zoiets stemt niet direct hoopvol. Het is eer der te hopen dat er bestemmingen gevonden worden die werkelijk toekomst hebben, en dat ook de buurtcomités bijtijds inzien dat men hier de gelegenheid heeft om, mede door de aantrekkingskracht van de gebou wen, een bijzonder park te maken dat Am sterdammers uit de hele stad aantrekt. Op de definitieve plannen van de afdeling Groenvoorzieningen en de projectgroep zal nog wel twee jaar gewacht moeten worden. Voorlopig houdt men het er op dat tegen die tijd het GEB het terrein ontruimd zal heb ben. Het staat wel min of meer vast dat het kantoorgebouw een horecafunctie zal krij gen. Aan weerszijden, dus aan de kant van het oude en het nieuwe park, komen dan ruime, sierlijk bestrate terrassen te liggen. Er bestaan ook plannen om in het midden van het gebouw een onderdoorgang te ma ken. Dat lijkt een aanmerkelijk minder goed idee. Daarvoor zal ook eerst toestemming van Monumentenzorg nodig zijn, want men kan niet zomaar een poort dwars door een monument heen slaan. En als er dan toch een onderdoorgang moet komen, dan ligt het veel meer voor de hand om die in één van beide (of beide) zij-risalieten te maken, want daar zijn de brede, poortvormige toegangen tot de werkplaatsen en kantoren al aanwezig. Een doorgang in het midden, op de plaats waar nu een uitgebouwde erker staat, zou bij dit gaaf bewaarde gebouw de verhoudingen tussen voorsprongen, lisenen en muurvlak ken en de subtiele vensterritmeringen voor goed bederven. Bovendien pleit de bestem ming tot café of restaurant eerder voor be houd van een uitbouw dan voor de sloop ervan. ZUIVERINGSHUIS: EXPOSITIERUIMTE Wat betreft de bestemming van het zuive ringshuis wordt er volgens hoofdtuinarchi tect ir. Mos gedacht aan expositieruimten. Villa van de hoofdingenieur van het GEB, gezien vanuit het Noordwesten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 19