'Het feit dat ik nooit een auto had, dat ik fietste, maakte mii verdacht J (K 224 MR. E. W. J. VAN WEEDE VAN DIJKVELD, OUD-SECRETARIS BRABANTSE COMMISSIE: BERT FRANSSEN Jhr. mr. E. W. J. van Weede van Dijkveld ging in de jaren van het niets ontziende Vooruit gangsideaal gewoon zijn eigen weg. Tegen de stroom in, zoals zovele heemschutters in de eerste decennia na de oorlog. De strijd om het behoud van monumenten was in zekere zin spannender dan nu. Het ging, in de termen van vandaag, niet om twijfelgevallen, scheppin gen, waarvan de waarde betwist kan worden. Als secretaris van de Provinciale Commissie van Noord-Brabant ging hij in de slag voor niets minder dan de Moriaan in Den Bosch, het Spanjaardsgat in Breda, het Gouvernement in Den Bosch. Over succes en mislukking, een interview. 'Monumenten van natuur en cultuur,' zegt Van Weede, 'moeten niet bewaard blijven uit - wat ons dikwijls verweten wordt - een soort conservatisme, uit retrograde behoud zucht. Maar we hebben in deze wegwerp maatschappij behoefte aan houvast, dat dik wijls geboden wordt door gebouwen en straatpatronen uit het verleden. Zelf heb ik altijd zo van een mooie omgeving, een bin nenstad met mooie straatwanden genoten, dat het voor mij een innerlijke behoefte is om daarvoor bezig te zijn.' En zo zette jonkheer van Weede van Dijk veld zich in voor Heemschut. Met een on derbreking van tien jaar was hij van 1950 tot 1985 secretaris van de Provinciale Commis sie in Noord-Brabant. Over zijn begintijd: 'Rond 1950 ging Heemschut decentralise ren. Er was een landelijke Commissie Stad en Dorp in het leven geroepen met VanHoy- tema als voorzitter en Warnaars als sekreta- ris. Die reisden het hele land af, stelden overal commissies Stad en Dorp in - later werden ze gewoon Provinciale Commissies genoemd. Voorzitter hier in Noord-Brabant werd de burgemeester van Vught, Van Rijc- kevorsel, ik werd secretaris. We vergader den enkele keren per jaar. Noteerden, wat er voor knelpunten waren en gingen daar achter aan. We zochten kontakt met het landelijk bestuur van Heemschut, maar ook met rijk, provincie, gemeenten, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, gingen op zoek naar plaatselijke kontaktpersonen om kerken, kastelen, oude boerderijen enz. te be houden.' Een strijdorganisatie als Heemschut was in die dagen nog noodzakelijker dan tegen woordig. Monumentenzorg stond, zacht uit gedrukt, niet erg hoog op de prioriteitenlijs ten van de verschillende overheden. Zo vlak na de tweede wereldoorlog moest bijna alles wijken voor industrialisatie en verkeer. Al lerlei verkeersdoorbraken schonden het aan gezicht van historische binnensteden defini tief. De middenstand moest met de auto op timaal bereikbaar blijven, dat werd overal als Vooruitgang gezien. Het was voor Heemschut een moeizame strijd tegen heer sende opvattingen. Als de zaak van het meeste gewicht in die dagen herinnert Van Weede zich de strijd voor het behoud van de Moriaan in Den Bosch. 'Een oudere vriend van mij, de architekt H. W. Valk in Den Bosch, nam mij steeds mee naar monumen ten. Volgens hem was de Moriaan het oudste gotische gebouw van Nederland - dat zal wel overdreven zijn, maar goed, het was een mooi, oud, gotisch gebouw. Hij liet me alles zien, de kap, de kelders, de fundamenten, de kruisgewelven. De gemeente wilde het weg hebben voor een verkeersdoorbraak. U kunt het zich voorstellen: door een paar flinke doorbraken zouden de auto's makkelijker bij de binnenstad kunnen komen. Zo werd er toen gedacht. Rijksarchivaris Pirenne, dage lijks bestuurslid Koning van Heemschut, ar chitekt Valk en ik hebben toen een bijeen komst georganiseerd. Er kwamen 120 men sen, onder wie burgemeester Loeff van Den Bosch. We namen een motie aan, bestemd voor het gemeentebestuur. Loeff stond op en zei: dat is geen kunst in een vergadering van louter Heemschutters! Iemand vroeg toen: willen de Heemschutters in de zaal hun hand opsteken? Er waren er welgeteld vier! Loeff is, heel sportief, direkt overstag gegaan. Loeff en De Quay, de commissaris van de koningin, waren grote vrienden en stonden beiden op de bres om Brabant te industriali seren. Veel moest daaraan opgeofferd wor den. Maar die keer is dat niet gelukt.' De Moriaan was niet het enige wapenfeit van Van Weede's commissie, anders had hij het ook nooit zo lang uitgehouden. Een suc ces - mede op rekening van Heemschut te schrijven - was bijvoorbeeld de instandhou ding van het Spanjaardsgat met omgeving in Breda. En de bescherming van dorps- en stadsgezichten avant la lettre. Bijvoorbeeld het dorpsgezicht van Notel, een buurtschap in de gemeente Oirschot, waar wegen langs prachtige boerderijen in een driehoek sa menkomen. Heemschut bereikte, dat Notel als geheel door het gemeentebestuur be schermd zou worden. BETONNEN GEVAARTE Maar het kostte veel tijd en doorzettingsver mogen om iets gedaan te krijgen en de mis lukkingen waren veel talrijker dan de suc cessen. 'Het is wel merkwaardig,' vindt de heer Van Weede van Dijkveld, 'dat we in Jhr. mr. E. W. J. van Weede van Dijkveld ontvangt de Ton Koot-penning uit handen van Heemschut voorzitter G. K. J. M. Hamm (ANP foto)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 10