Rococo in Roermonds Caroluskapel in oude luister hersteld 171 RUTGER DINGER In de interieurs van Nederlandse kerkgebouwen heeft het speelse rococo nauwelijks of geen sporen nagelaten. Er is één duidelijke uitzondering: de Caroluskapel aan de Swalmerstraat in het oude hart van Roermond. In februari van dit jaar werd deze kapel na een grondige restauratie opnieuw in gebruik genomen en nu pronkt ze weer van binnen en van buiten in oude luister. De bakstenen, gotische kapel, werd in 1398 gesticht als kerk van een Kartuizerklooster. Bij de grote stadsbranden van Roermond (1554 en 1665) liep ze aanzienlijke schade op. Na de tweede brand werden de gotische spitsbogen veranderd in de rondbogen die nu nog het beeld van het fraaie gebouw bepalen. Een kleine eeuw later, in 1759, was de kapel onder de zeer actieve kartuizer prior Joannes Snickel toe aan een interieurver bouwing, een 'face lift' in barok. Geheel volgens de modegrillen van die tijd werd het een vernieuwing in rococo, die duidelijk de Oostenrijks-Habsburgse sfeer ademt. Voor al het stucplafond van het hoge schip is hiervan een typerend voorbeeld. Het was de tijd van 'roemrijk Oostenrijk', de regeerpe riode van Keizerin Maria Theresia, de grote Habsburgse vorstin die toen de Zuidelijke Nederlanden - en dus ook Roermond - be stuurde. KLOOSTERS DICHT Enkele tientallen jaren later was het radicaal afgelopen met de glorie)van het klooster. De zoon van Maria Theresia, keizer Jozef II, gaf de protestanten in zijn rijk godsdienst vrijheid en bepaalde dat tientallen kloosters moesten worden afgeschaft. In 1783 leidde dit tot sluiting van een groot aantal Roer- mondse kloosters, ook van het Kartuizer-;; klooster. Het imposante barokke altaar van de kapel kon<worden overgebracht naar de oude stiftskerk van Thom, waar het heden ten dage nog pronkt. In 1481 kwam het verwaarloosde complex onder de hoede van het bisdom Roermond, dat er een Groot Seminarie in vestigde. En dat bleef het 127 jaar tot deze vorm van theologisch hoger onderwijs in 1968 werd opgeheven. ARCHIEVEN IN DE GANG Na het vertrek van het seminarie kreeg het complex vele functies. Verscheidene rijks diensten gebruiken nu de kruisgang van het oude klooster als archiefruimte. Het is een troosteloos gezicht: rijen ordners en pape rassen, wat rommelig gestapeld achter on toegankelijke hekken. De oude kapel zelf bleef echter dienst doen, nu voor de jonge Roermondse Carolusgemeenschap. Rondom het complex staan nog de hoge muren die de monniken zelf bouwden, want Kartuizers duldden totaal geen inkijk, ook niet in hun kloostertuin. De kloostercellen zijn geslecht, op een fundament hier en daar na, dat is opgenomen in het ter plaatse aan gelegde openbaar park. En vanuit dit park is op de achtergrond de gerestaureerde, hoge Caroluskapel goed te bekijken, maar toe gankelijk is de kerk van daaruit niet. Dat betekent omlopen, naar de Swalmerstraat. Daar is op nummer 52 de ingang van het oude complex. RESTAURATIE CAROLUSKAPEL BV Aannemingsbedrijf Straus van Mierlo uit Roermond heeft het karwei in en aan de Caroluskapel geklaard. Men is er trots op. Technisch directeur ing. H.J. Berben en commercieel directeur C. Th. van der Werf vertelden dat Straus van Mierlo veel restau reert en dat graag doet. In oktober van het vorig jaar bestond de onderneming 65 jaar. De jubileumfolder vermeldt: 'restauraties en renovaties zijn ons visitekaartje'. Daaronder zijn de kastelen te Hom, Grathem en Neer- canne, de Roermondse Munsterkerk, de St. Martinuskerk in Holtum, de H. Michael- kerk in Thom, de kapel van Onze Lieve Vrouwe onder de Linden, even buiten Thom, het Caulitenklooster in Maastricht en tal van oude woningen, kantoorpanden en tehuizen overal in Limburg en in een deel van Noord-Brabant, waar de vennootschap haar werkterrein heeft. Zo te zien is een rococo-kerkinterieur voor deze aannemer geen moeilijke restauratie opdracht. De heren Berben en Van der Werf Rijk rococo-interieur van de Roermondse Caroluskapel (Foto Studio Pan, Roermond)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 9