Boeken Restaureren.hoe zo? 170 digheid in kleine gemeenten gewoon niet aanwezig is, afgezien dan nog van de vol strekt onvoldoende mogelijkheden om mo numentenzorg financieel waar te maken. Daar komt nog bij, dat decentralisatie naar de gemeenten betekent, dat het monumen tenbeleid zeer uiteen gaat lopen. Wat de ene gemeente goedkeurt, keurt straks de andere af.' Fick is er daarom sterk voor, dat het beleid meer op provinciaal niveau komt te liggen. Hij is vice-voorzitter van de Lim burgse contactcommissie voor monumentenorganisaties, een eerste aanzet tot de komst van een provinciaal steunpunt voor de monumentenzorg, dat professioneel wordt geleid. Majoor voegt daaraan toe: 'Het beleid van de gemeenten moet op provinciaal niveau op elkaar afgestemd worden. PROVINCIAAL PROFILEREN Bij deze bestuurlijke decentralisatie sluit aan de wens van de Limburgse commissie van Heemschut om zich als Heemschut ster ker provinciaal te gaan profileren. 'Op die manier kun je de betrokkenheid van de Lim burgers bij de monumentenbescherming vergroten', meent Majoor. 'Om meer poli tieke steun voor ons werk te krijgen zullen we ons moeten verbreden.' Directe aanlei ding voor het streven naar een zekere ver zelfstandiging is, dat de provincie de subsi die voor Heemschut Limburg introk omdat Heemschut een landelijke organisatie is. Toch wil de commissie zich beslist niet los weken van de landelijke organisatie. Ficq: 'De stem van Heemschut klinkt sterker als zij landelijk klinkt. Daar gaat meer impact van uit'. Een sterke Limburgse afdeling Heemschut, ondersteund door een provinci aal door de gezamenlijke particuliere orga nisaties opgezet en gesubsidieerd professio neel bureau, lijkt het ideaal. Merks voegt daaraan toe, dat een sterke eigen afdeling slagvaardig moet kunnen op treden en bijvoorbeeld ook de mogelijkheid moet bezitten zelf, zo nodig, aankopen te doen, iets wat nu nog in strijd is met de landelijke statuten. Om de Heythuysenkapel te redden moest nu bijvoorbeeld nog een aparte stichting worden opgericht voor de verwerving van het gebouwtje. Nadat in het Roermondse restaurant 'Le sta tion' een tweede verversing is aangereikt, uit eigen zak betaald, komt het gesprek on vermijdelijk weer op de financiering van de monumentenzorg. Merks: 'Als het Rijk die 220 miljoen subsidie, die we in 1980 nog hadden, op peil had gehouden in plaats van bijna gehalveerd dan was er nu niet zo'n stuwmeer van achterstallige restauraties en onderhoud ontstaan 'SCHRIJNEND TEKORT AAN RIJKEN' Ficq trekt vervolgens fel van leer tegen de afschaffing van de fiscale aftrek bij restau raties, die door de commissie-Oort wordt geadviseerd. Daarvoor in de plaats zop dan een verhoging van de subsidies komen. Dat lijkt mooi maar dat betekent wel, dat de veelal rijke bewoners van monumenten on derhoud en restauratie op de lange baan gaan schuiven. Een risico, dat de niet van cynische humor gespeende Merks doet uit roepen: 'Er is in dit land een schrijnend tekort aan rijken'. Watertandend wijst hij in de richting van het naburige Belgenland, waar de rijke kastelen bewonende adel nog steeds de top van de grote ondernemingen vormt. Daar wordt tenminste nog geld in restauraties gestoken door particulieren. Een wat elitaire visie op monumentenbe scherming maar wel begrijpelijk. We eindigen met de klaagzang van Majoor, dat in ons land alles altijd wordt onderwor pen aan economische motieven. Jarenlang stond hier een fraai gerechtsgebouw. Daar mocht niemand aankomen tot er opeens een 'nieuwe rijke' met een waanzinnig plan voor een groot restaurant komt. Dus moest het gerechtsgebouw tegen de vlakte. Men vergeet wel eens, dat juist een aantrekkelij ke gemeente met een harmonische karakte ristieke bebouwing economisch interessant is voor vestiging. En bovendien economisch net zo goed interessante toeristen trekt, zo luidt één van de credo's van deze com missie. DE OUDE OF SINT-STEVENSKERK TE WERKHOVEN Bij de Walburg Pers is deel 3 verschenen van de serie CLAVIS kunsthistorische mo nografieën. De Stevenskerk te Werkhoven werd waarschijnlijk reeds in de Karolingi sche tijd op hef koninklijke domein ten zuidoosten van Utrecht gesticht. Het oud ste, ongetwijfeld houten, kerkje, zal zoals gebruikelijk in deze streken - niet vóór de elfde eeuw door een stenen gebouw zijn vervangen. Over deze elfde-eeuwse kerk heeft de auteur nog veel weten te achterha len, evenals over de twaalfde-eeuwse uit breiding en verbouwing. Van de huidige kerk behoort niet alleen de rijk gedetailleer de toren tot deze fase, maar ook - zoals in dit boekje voor het eerst wordt vastgesteld - een deel van het opgaande muurwerk van het schip. Uitg. De Walburg Pers ISBN 906011-437-X UGI580. Prijs 8,50 DE GEVANGENPOORT Verschenen bij Rijksdienst Kastelenbeheer - Den Haag. Een korte geschiedenis van de Gevangen poort en het strafrecht door de eeuwen heen. Uitg. De Walburg Pers ISBN 906011 -457-4Prijs f 5 EEN HUYS IM DE SACK Dit boekje gaat over de uit 1647 stammende monumentale behuizing in de stad Utrecht. Uitg. Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Te lefonisch te bestellen 030-333513 BINNENSTEDEN VERANDEREN Van de 36 onderzochte binnensteden is de plattegrond van omstreeks 1830 vergeleken met de huidige plattegrond. Veranderingen die hebben plaatsgevonden in de binnenste den zijn in kaart gebracht en er is naar een verklaring voor de structuurwijzigingen gezocht. Oorzaken van deze veranderingen zijn zo wel de groei van de bevolking als de econo mische ontwikkelingen. Uitg. De Walburg Pers. ISBN 906022-330-6 UGI515. Prijs 39,50 OP ZOEK NAAR ONS INDUSTRIEEL VERLEDEN Dertien tochten langs verschillende monu menten van bedrijf en techniek in Neder land. Onder redactie van Peter Nijhoff. Prijs: 29,50. Uitgegeven bij Gotmar in Bloemendaal. Gegevens en beschouwingen over de door de Stichting Stadsherstel Hoorn gerestau reerde panden in de periode 1972-1985. De teksten zijn van ing. N. J. Groot en drs. H. W. Saaltink. Er wordt een samenvatting gegeven van de 19e eeuwse sociaal-econo mische geschiedenis van deze eens bloeien de handelsstad, waar industrialisatie door de geïsoleerde ligging niet van de grond is ge komen. Hetgeen resulteerde in een sterke bevolkingsdaling, afbraak en verval. Daar na een kort overzicht over de Stichting Stadsherstel en de praktijk van het restaure ren (Hoe?, Zo?, Zo!, Hoe zo?) Tenslotte wordt de geschiedenis, van zowel de bouw en restauratie als van de diverse bewoners van een aantal van de inmiddels 45 door de S.S.H. gerestaureerde panden, beschreven. Uitg. Stichting Stadsherstel Hoorn, 1985. 104 pp. Prijs 13,50. AMtC

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 8