Werf eert lid en win een vliegreis voor twee personen naar Rome Open Monumentendag in 1987 Studiedagen Jubileum symposium 168 een gebeurtenis vanwege de verrassende moderne architectuur van dit glazen paleis. Hier was het ook dat de première plaats greep van de nieuwe audio-visual over Heemschut, die voortaan voor vertoning op het Korenmetershuis kan worden opge vraagd. Een serie met treffende plaatjes en technisch perfect. De busrondrit hierna was boeiend. De rit voerde langs onvermoede staaltjes van jon gere bouwkunst, waaraan de Domstad bij zonder rijk is. De rondvaart over de Oude Gracht was sfeervol en interessant. Mèt prinses Juliana hoorden we een boeiend verhaal over de rijke historie van deze gracht, over de we reldvermaarde werven, lantarenconsoles en bomen, die anders dan iri andere Nederland se steden, niet op straatniveau maar benen den aan de werf zijn geplant. In de Domkerk werden we weer eens ge sterkt in de Heemschut-idealen. Behalve de uitreiking van penningen en het nieuwe Heemschut-boekje een stimulerend betoog van voorzitter Hamm, vriendelijke woorden van de baas van Monumentenzorg de heer J. Jesserun en een opmerkelijke toespraak van zijn plaatsvervanger Van Nispen tot Se- venaer. Hamm betoogde, dat Heemschut nog altijd overduidelijk reden van bestaan heeft. Be halve de 43.000 thans beschermde monu menten zijn er nog zeer vele andere cultuur waarden, die bescherming verdienen. Heemschut met zijn unieke opzet van pro vinciale commissies en een overkoepelend ondersteunend bureau kan daartoe een heel effectief instrument zijn. De voorzitter juichte de groende aandacht van de overheid voor het onderhoud van de monumenten toe maar dat mag niet ten koste gaan van nieu we restauratie-projecten. Hamm wees tenslotte op de toenemende ge compliceerdheid van de monumentenbe scherming. Een professionele aanpak door de vrijwilligers is meer dan ooit gewenst maar dan moet de overheid het particulier initiatief wel de helpende hand reiken. Tot 15 december kunnen onze leden mee doen aan de ledenwerfactie van dit jubi leumjaar. Ieder, die voor die datum een nieuw lid aanbrengt maakt kans op de vlieg reis voor twee personen naar de monumen- tenstad Rome. Hoe meer leden u werft, hoe meer kans op de premie. Op 16 december wordt de winnaar via loting door de notaris aangewezen. De vliegreis, aangeboden door ALITALIA, is inclusief busrit naar hotel vice-versa en drie nachten logies in een goed hotel en een stadsrondrit door Rome. Maak Heemschut sterk en win leden. Hoofddirecteur Jesserun van de Rijksdienst Monumentenzorg sprak vervolgens vriende lijk over Heemschut en het particulier initia tief ('beter dan waar ook ter wereld georga niseerd op dit terrein') maar hij gaf geen 'boter bij de vis' om het in zijn eigen woor den te houden. Van Nispen tenslotte meende, dat de monu mentenzorg in ons land niet het slachtoffer is geworden van politieke dogma's als de centralisatie en een zich terugtrekkende overheid. De grote scepsis over de belang stelling voor het monument op gemeentelijk niveau wordt niet door de feiten bevestigd. Liefst 630 gemeenten hebben tijdig gerea geerd op het voor 1 september in te dienen meerjarenplan voor restauraties. Waren ze te laat dan zouden ze geen budget krijgen toegewezen. De 630 gemeenten vroegen sa men voor het jaar 1991 maar liefst om 600 miljoen terwijl er slechts 89 miljoen in het subsidiepotje zit. Is dat alleen maar een kwestie van overvragen of spreekt hieruit ook niet een moedgevend gemeentelijk be leid? Enthousiast was Van Nispen ook over enorme leergierigheid bij de gemeenten zo als blijkt uit de geweldige opkomst op de instructiedagen van NCM en de Stichting Nationaal Restauratiefonds over de nieuwe financiële structuur voor de monumenten zorg. De organisatoren hadden een schat ting gemaakt van 200 a 400 deelnemers. Het werden er 800 en binnenkort volgt er nog een cursus. Na deze bemoedigende woorden werden we in huize Oudaen op een drukbezochte borrel spontaan toegesproken door een op het laat ste moment toch nog verschenen burge meester Vos. 's Avonds genoot Heem schut's gideonsbende tenslotte van een een voudige doch voedzame maaltijd in restau rant 'Het Polmanshuis'. Een subliem zin gend Herenkwintet zorgde voor een passen de entourage en de organisatoren Utrecht pc-voorzitter E. B. J. Postma voorop, wer den bedankt voor de puike organisatie. Jaap Kamerling Op zaterdag 12 september 1987 zal de eer ste Open Monumentendag worden gehou den. Van zoveel mogelijk monumenten zul len die dag de deuren open gaan, zodat iedereen de gebouwen ook eens van binnen kan bekijken. De open dag zal een jaarlijks terugkerend evenement worden, waar schijnlijk steeds op de tweede zaterdag in september. Het idee is afkomstig uit Frank rijk, waar vanaf 1984 met succes 'Portes Ouvertes' worden gehouden. Die dagen trokken veel publiciteit en, ook al waren de meeste monumenten gewoonlijk ook open gesteld, het aantal bezoekers was vijf keer zo groot. Inhakend op de open dag kunnen langs de monumenten rondwandelingen, fietstochten en autoroutes worden uitgezet. De organisatie van de Open Monumenten dag berust bij de ANWB, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, WVC, de Natio nale Contactcommissie Monumentenbe scherming (waarin ook Heemschut partici peert) en de AVRO, welke omroep de mani festatie met radio- en tv-programma's gaat ondersteunen. In ons volgende nummer meer informatie. JK 24 oktober: Studiedag 'Wetenschappelijk onderzoek Centraal laboratorium'. Recente onderzoeksresultatën en de betekenis voor de restauratiepraktijk. Plaats: Gabriël Met- sustraat 8, Amsterdam. Org.: Ned. Ver. van Monumentenzorgers. Inf: 023-319150 tst 148. 24 oktober: Congres 'Begraafplaatsen'. Plaats: De Flint, Amersfoort. Inf.: 08338- 52688. 1 november: Open dag Posthoornkerk over plan tot behoud. Van 12 - 17 uur. Haarlemmerstraat 7 november: Heemschut-symposium 'Bur ger en overheid in de monumentenzorg'. Plaats: Nederlands Congresgebouw, Den Haag. 12 november: Studiedag 'Nationaal restau ratiefonds en fiscus'. Plaats: Teylersmu- seum, Spaarne, Haarlem. Org.: NVM. Inf: 023-319150 tst 148. 14 november: Studiedag 'Onderhoud mo numenten'. Org.: NVM. 20 november: Symposium 'Centrale voor zieningen voor de monumentenzorg'; een nationaal en Europees perspectief. Plaats: Slot Zeist. Org.: Raad der Europese Ge meenten en regio's. Inf.: 043-250245. 12 december: Studiedag 'Begraafplaatsen en kerkhoven, wat doen we ermee?' Org.: KNOB. Plaats: Geertekerk Utrecht. Inf.: 020-277706. 7 november: Jubileum-symposium Heem schut 'Burger en overheid in de monumen tenzorg.' Plaats: Congresgebouw, Den Haag. Aanvang 14.00 uur. Geïnteresseerde leden, bestuurders, ambtenaren en andere belangstellenden zijn van harte welkom. Zie voor aanmelding de meegeniete uitnodiging in het hart van dit nummer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 6