Het fabeltje van eigentijds bouwen Geen kaalslag inplan Zuidwal Hollandse manege heropend Wel de schuren, niet de boerderij slopen 191 's-Hertogenbosch- Het ontwerp-bestem- mingsplan Zuidwal van de gemeente onder vindt bij Heemschut een aantal bezwaren. Zo zou het onbebouwde terrein tussen We versplaats, Zuidwal en de oostelijke kant van de terrasflats aan de Zuidwal bestemd zijn voor parkeerterrein. Dit acht de Bond niet juist omdat het 'gat' aan de Zuidwal dan open blijft, en wel voor onbepaalde tijd. Een ander onbebouwd gebied, namelijk tus sen Weversplaats, Beurdsestraat, Mortelka zerne, nieuwbouw toekomstig Brabants Museum (Gouvernementshuis) en de zuid kant van de huizen aan het Oud Boogaar denstraatje en de Beurdsestraat blijft vol gens de plannen eveneens parkeerterrein, zij het dat hier op den duur woningen met par keerkelder zijn voorzien. Ook tegen het ge durende lange tijd open blijven van dit ter rein heeft Heemschut bezwaar. De Bond wijst erop dat in de jaren vijftig de huizen aan de Beurdsestraat werden afge broken met de toezegging dat er nieuwe woningen zouden komen. Nu het Gouver nementshuis tot Brabants Museum wordt verbouwd en er veel publiek wordt ver wacht, mag dat geen reden zijn om kaalslag te handhaven, meent de Bond. Als het bestemmingsplan wordt gewijzigd en er wordt voorzien in woningen op de kale Wel is het zeker dat de strijd tegen het eigenmachtige bouwen een rechtvaardige strijd is. Als eigengereide architecten gaten invullen in een historisch stadsbeeld, dan heeft het er vaak alle schijn van dat zij monumenten voor zichzelf bouwen. Zij ont kennen het verleden en dat is even onjuist als het historiserende bouwen dat het heden ontkent. Maar hoe staat het nu met de mythe van het eigentijdse bouwen? Het is jammer dat de heer van Meel na zijn goede sociologische inleiding het boeiende vraagstuk van het bouwen in oude stadsker- plekken, dan mag de historische rooilijn van de Beurdsestraat niet worden verplaatst, mede omdat deze straat onderdeel is van de 'beewweg' die in de Mariaverering in de Brabantse hoofdstad een grote rol speelt. Onnodig te zeggen dat Heemschut aan de Beurdsestraat nieuwbouw zou wensen die moet aansluiten bij de bestaande bebou wing, dus overwegend in twee bouwlagen. Heemschut breekt voorts een lans voor het restaureren en openleggen van een stukje Binnendieze, namelijk ter hoogte van het pleintje aan de Prins Bemhardstraat. Daar zou dan ook een bruggetje kunnen komen waardoor Den Bosch wederom een plek krijgt waar de Binnendieze zichtbaar is ge maakt. De Bond zegt tot zijn spijt toch maar akkoord te gaan met een vierde parkeergara ge in de historische binnenstad, omdat het alternatief zou zijn dat er in grote mate par keerruimte zou moeten worden geschapen voor auto's en dat is volgens Heemschut uit den boze in middeleeuwse binnensteden. Amsterdam - Op vrijdag 6 juni is de schit terend gerestaureerde Hollandse Manege aan de Vondelstraat officieel heropend door prins Bemard. Daarmee heeft de hoofdstad weer een van de mooiste maneges van Euro- nen niet verder heeft uitgewerkt dan een aantal gemeenplaatsen, die eerder waarlijk eigentijds zijn dan opbouwend kritisch. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het betoog over het z.i. op zichzelf aanvaardbare ontwerp voor een flatgebouw dat niet paste in een gevoeli ge situatie en waartegenover het geheel her ziene bouwplan wordt gesteld dat wel op een eigentijdse wijze aansluit op het archi tectonische ritme van de omgeving. Nu getuigt het eerste plan van architectoni sche onbekwaamheid, die zelfs in een nieu we stadswijk zal misstaan; het herziene plan pa. Architect A. L. van Gendt maakte in de jaren tachtig van de vorige eeuw van de manege hét Nederlandse voorbeeld van het internationaal classicisme. Als voorbeeld voor zijn ontwerp gebruikte hij de 'Spani- sche Reitschule' en het 'Dianabad' in We nen. Om het gebouw in oude luister te her stellen legden rijk en gemeente samen 5,5 miljoen op tafel. Voordat het zover was is er echter mede dankzij financiële steun van het Hoegenfonds van Heemschut heel wat actie gevoerd. Beneden Leeuwen- Aan 't Zand dreigt een boerderij te worden gesloopt. Heemschut heeft daartegen bij B en W geprotesteerd. De Bond acht het pand zeer waardevol en betreurt het dat er in het haalbaarheidson derzoek van wordt uitgegaan dat de deel van de boerderij niet kan worden behouden. Om de schoonheid van het pand beter tot haar recht te laten komen, acht de Bond het juist dat de twee vrijstaande schuren worden verwijderd. Als de boerderij zelf behouden blijft, zal er volgens Heemschut een ruimte lijke relatie ontstaan met de boerderij aan de overkant van de straat. Een alleszins aan vaardbare oplossing. Achtergevel van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland. Architect: Tjeerd Dijkstra. (Foto ir. Knijtijzer). Ir. H. KNIJTIJZER In Heemschut nr. 7, juli 1986 schreef de heer W. A. S. van Meel een lezenswaardig artikel over de mythe van eigentijds bouwen. Terecht wees hij er op dat er geen principieel bezwaar bestaat tegen het eigentijdse bouwen in een oude binnenstad, omdat het in onze tijd niet goed mogelijk is anders dan eigentijds te bouwen, gelet op de huidige gebruiksei sen, de bouwtechnische voorwaarden én de hoge bouwkosten. Met een aardige woordspe ling stelt hij tegenover het eigentijdse bouwen het eigenmachtige bouwen, maar beide zijn - ook met een woordspeling - mythisch noch mieters.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 29