HeenjsctyuJ; \y\ aktie Noord-Brabant Limburg Zuid-Holland Geef molen vrije windtoevoer PTT sloopt gevel niet 190 Van buiten ademde de Zuiderkerk, een zui vere kubus, de sfeer van de Amsterdamse School met sterke invloeden van Berlage en Dudok. Het parmantige torentje was alleen op de Tolsteegsingel goed zichtbaar en al leen hier zag men ook de fraaie harmonie van het geheel en de goede vlakverdeling. Zowel toren als kerk hadden gevels, die aan de Amsterdamse School deden denken. Ruimtegebrek noopte Kool tot de bouw van buitentrappen, want ondanks het geringe grondoppervlak was de Zuiderkerk goed voor een kleine duizend zitplaatsen, waar van een derde deel zich op de (te) brede en (te) lage galerijen bevond. o Na tien jaar was de kerk al te klein en kwamen er dubbele diensten, in 1937 ge volgd door een tweede vergadergelegen heid, die veel gunstiger in de Zuiderwijk was gelegen. Na de Tweede Wereldoorlog werd de Zuiderkerk door de bouw van nieu we, meer perifeer gelegen, kerken spoedig te groot. In het kader van de operatie Samen-op-Weg met de Nederlands Hervormde gemeente leek het handhaven van de Zuiderkerk niet zinvol. De kerk wordt gesloopt om plaats te maken voor een kleine kerkzaal en een aan tal woonappartementen. De kerkgangers worden zondagmorgen in de middeleeuwse Nicolaïkerk verwacht, terwijl er in de nieu we kerkzaal 's middags dienst zal worden gehouden. Utrecht verliest in de Zuiderkerk een kerk gebouw, dat in de gereformeerde wereld opviel door een originele bouwtrant en een geheel eigen vormgeving. zullen moeten verdwijnen, bestaat de moge lijkheid dat vele gemeenten zullen proberen die plannen te herzien, maar Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zouden daar niets voor voelen. Rijkswaterstaat meent dat de nieuwe methode niet inhoudt dat nu vooral de oude bebouwing zal kunnen worden ge handhaafd. Dat hangt nauw samen met de plaatselijke omstandigheden, zegt men daar. Breda- De bevolking is°in staat geweest binnen een jaar een bedrag van f500.000,- bijeen te brengen voor de broodnodige res tauratie van de Onze Lieve Vrouwekerk. Deze Grote Kerk is het belangrijkste cul tuur-historische monument van de stad en een jaar geleden was er nauwelijks geld voor de restauratie. Monumentenzorg heeft vier ton bijgedra gen, zodat het beoogde doel van de 'Stich ting 9 ton Grote Kerk Breda' is bereikt. De actie was er niet alleen op gericht negen ton bijeen te brengen, maar ook om de Grote Kerk meer in de belangstelling van het pu bliek te plaatsen. In beide doelstellingen is de Stichting geslaagd. Sliedrecht- Bij het versterken van rivierdij ken kunnen vaker dan nu het geval is de oude, veelal pittoriske dijkhuisjes bewaard blijven. Dat hoeft volgens onderzoekingen niet meer geld te kosten dan de thans gang bare methode, compleet met sloop van dijk huizen. Langs de Beneden-Merwede bij Sliedrecht zal een proefproject worden uitgevoerd, waarbij waarschijnlijk zal worden gekozen voor het verleggen van de dijk in de richting van de rivier. De huizen aan de rivierzijde van de dijk komen dan achter de nieuwe dijk te staan. Door de dijkhelling zeer stijl te maken, zal het beslag op de ruimte beperkt blijven. Milieugroepen hebben geijverd voor dit sys teem. Onderzoekingen hebben aangetoond dat de natuurwaarde van het dijkengebied met deze methode beter behouden blijft. De aanpak bij Sliedrecht kan een voorbeeld zijn voor andere plaatsen waar dijkversterkingen moeten worden aangelegd om de dijken op Deltahoogte te brengen. Nu in grote delen van de Alblasserwaard al een definitief plan voor dijkversterking is vastgesteld volgens de oude methode, waarbij dus dijkhuizen Maastricht- Een kleine tienduizend be langstellenden hebben begin juli de geboden kans aangegrepen en een kijkje genomen bij de opgravingen in de St.-Servaaskerk, waar naar alle waarschijnlijkheid restanten zijn gevonden van de oudst bekende kerk in Ne derland, de 'magnum templum', die in de zesde eeuw werd beschreven door Grego- rius van Tours. De in het jaar 1039 ingewijde St. Servaes is gebouwd op de plaats waar tot dan een basi lica heeft gestaan, een grote kerk met mid denschip, zijbeuken en koor. Vóór de basi lica stond ter plekke een Karolingisch bouwwerk, dat waarschijnlijk nooit is afge bouwd en nog eerder moet er de bij Grego- rius van Tours in de Zesde eeuw beschreven 'magnum templum' hebben gestaan, een zaalkerk van 8 X 15 m, opgetrokken uit steen (veldkeien en vuursteenknollen), en niet uit leem, waaruit in die tijd meestal gebouwen werden opgetrokken. Spijkenisse - Heemschut heeft de gemeen teraad ervan op de hoogte gesteld dat de Bond zich aansluit bij de bezwaarschriften die bij de raad zijn ingediend tegen het ont- werp-bestemmingsplan 'Centrum-Oost '84' voor zover het het voornemen betreft de korenmolen 'Nooitgedacht' aan het Noord einde - hoek Schenkel weg in te bouwen. De bezwaren komen erop neer dat er te dicht bij de molen te hoge bebouwing wordt gedacht en dat het in de bedoeling ligt bomen te planten aan de Schenkelweg. De Bond verzoekt de raad er rekening mee te houden dat een molen vrije windtoevoer' nodig heeft uit overheersende windrichtin gen om goed te kunnen functioneren en wijst erop dat zodra een molen niet meer volwaardig kan functioneren er snel verval van betekenis optreedt. Heemschut is ervan overtuigd dat Spijkenis se, juist als een dynamische gemeente, zui nig wil zijn op de nog schaars zichtbare bindingen met het verleden. In het recente verleden is de 'Nooitgedacht' mede met ge meentelijke subsidie voor 126.000,- ge restaureerd. Weggegooid geld dus, als de omgeving dusdanig zou worden bebouwd dat de molen niet goed meer kan draaien. Gemert- De PTT zal bij de verbouwing van de Nederlandse Credietbank aan de Nieuw- straat tot postkantoor de voorgevel in tact laten en zo mogelijk ook de zijgevel. Dit is beloofd op een bijeenkomst van gemeente bestuur, de Bond Heemschut, de Heemkun dekring, De Kommanderij en PTT. In Heemschut nr. 7 van juli 1986 meldden we op blz. 117 de snode plannen van de PTT, waartegen Heemschut zich teweer stelde. De financiële consequenties zullen PTT en gemeente nog moeten bespreken, maar het lijkt nu zeker dat het gave dorpshuis uit de 18e eeuw gespaard blijft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 28