Nieuws uit de provincies Noord-Hollcuid Overijssel Utrecht i ''hil-iiiiiV' l-iil-i!-! Mi:'!' ÏU: !;:ii 189 Amsterdam - Het oude Beurspoortje, dat in 1912 werd afgebroken, wordt herbouwd. Het zal de oude plaats terugkrijgen aan de zuidzijde van de onderdoorgang tussen Dam en Rokin. De Amsterdamse Effectenbeurs heeft daartoe het initiatief genomen ter gele genheid van haar 110-jarig bestaan. Tot en met 29 augustus wordt in verband hiermee in de Nieuwe Kerk, de tentoonstelling 'Het Beurspoortje - verleden en heden van een monument' gehouden. Van 1608 tot 1912 vormde het poortje de onderdoorgang die van Dam naar Rokin leidde. Op die plek stond ook de uit 1611 daterende Beurs, die evenals het poortje werd ontworpen door stadsbouwmeester Hendrick de Keyser. In 1838 werd de beurs wegens bouwvalligheid afgebroken. Het poortje bleef nog even staan. Toen echter in 1912 de Dam aan de zuidelijke gevel, waar het poortje deel van uitmaakte, verbreed werd, was ook het poortje ten dode opge schreven. Gelukkig werden de onderdelen opgeslagen. Hans 't Mannetje maakte bo vendien een reconstructie aan de hand van oude prenten en architectentractaten. Amsterdam - Burgemeester en wethouders van Amsterdam gaan akkoord met de plan nen voor het Sint-Geertruidenhof, onder deel van het zogeheten stegenplan. Het Sint-Geertruidenhof omvat het gebied van Nieuwezijds Kolk tot Nieuwe Nieuw- straat, waarin ook het secretariaat van Heemschut is gevestigd. Als ook de ge meenteraad akkoord gaat, komt daar het eerste hotel van Air France in Nederland, Le Méridien, dat ongeveer tweehonderd ka mers gaat tellen. In het blok komen verder 53 woningen en op de plaats van de, in 1978 afgebrande, bioscoop Royal komt een plein met winkels en horeca-bedrijven. B en W hebben besloten dat er tijdens de reconstruc tie tijd zal zijn voor archeologisch onder zoek. De rijksoverheid heeft financiële steun toe gezegd voor het stegenplan en de opknap beurt voor het gebied tussen Damrak en Nieuwezijds Voorburgwal. Amsterdam- De glazen uitbouw aan de zijgevel van het Concertgebouw komt er toch. Dat althans is beslist door de voorzit ter van de Afdeling Geschillen van de Raad van State, dr. G.H. Veringa. Het beroep van de 'Vereniging Monumentaal de Con certgebouw', fel tegenstandster van het glaswerk langs de gevel, werd niet-ontvan- kelijk verklaard, dat wil zeggen dat zij niet in beroep kan gaan, omdat zij daarmee een jaar te laat zou zijn. Over enkele maanden behandelt de Raad van State het beroep inhoudelijk, tenzij het ook dan niet-ontvankelijk wordt verklaard. Borne: De provincie Overijssel kan be schikken over een tweede ploeg monumen tenwachters. In juni werd het uit twee men sen bestaande team officieel geïnstalleerd. Dat gebeurde in aanwezigheid van Overijs sels gedeputeerde J. Dijkstra. De tweede ploeg gaat haar inspecties vooral richten op monumenten in Salland en Twente. Bij de installatie zei stichtingsvoorzitter A .K. Ver steeg dat de uitbreiding er feitelijk al in 1984 had moeten zijn. Dit vanwege de ex plosieve groei van het aantal abonnees in Overijssel De monumentenwacht heeft in deze provin cie inmiddels 440 monumentale gebouwen onder haar hoede. Veel nieuwe objecten kunnen er niet bijkomen. Daarvoor ontbre ken de mankracht en de financiële midde len. De installatie van de tweede ploeg moet gezien worden als het inhalen van een ach: terstands-situatie. Utrecht- Zondag 6 april 1986 werd de laat ste dienst gehouden in de gereformeerde Zuiderkerk te Utrecht. Van de vijf oude gereformeerde kerken in Utrecht was de Zuiderkerk de jongste en het afstoten van dit gebouw kwam dan ook het laatst. De Zuiderkerk was een opvallend gebouw, dat eigenlijk alles tegen had. Het grondop pervlak was te benepen, het gebouw lag weggedrukt tussen en achter de reeds be staande bebouwing en de situering ten op zichte van de kerkgangers was zeer ongun stig. Toch zette Albert Kool (1877-1937) aan de Kromme Rijn een kerkgebouw neer, dat van de vijf gereformeerde kerken van toen zeker de meest oorspronkelijke schep ping was. In het interieur toonde Kool zich een fervent aanhanger van de art-deco, die hij tot in details navolgde. De karakteristieke lampen pasten wonderwel bij het in warme tinten gehouden interieur, dat door sommigen als drukkend werd ervaren. Bij de restauratie in 1955 werd de kerk aangepast aan de inzich ten van toen en inwendig totaal vernield. Perspectieftekening door Albert Kool van de Zuiderkerk te Utrecht,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 27