Affectieve monumenten in Limburg 188 Nic. H.M. TUMMERS Naast de zorg voor het architectonische erfgoed bestaat er vandaag de dag ook belangstel ling voor het actuele bouwen. De zorg voor 'toen' vormt gezamenlijk met die belangstelling voor 'nu'de praktijk van de opvatting dat de actualiteit verbonden is aan de kennis van het verleden. Binnen die belangstelling voor het heden daagse bouwen is er ook in het bijzonder belangstelling voor het bouwen in de regio. Friesland en Limburg hebben in de laatste tijd hun beste regio-beentje voorgezet. In Friesland verscheen deze zomer nr. 10 van het eigen tijdschrift over oud en nieuw bou wen in die provincie, 'BOUD'. In Limburg reist nu een tentoonstelling sa mengesteld door een commissie van bouw kunst-experts onder voorzitterschap van Ir. A. Peters, dir. hfdgr. R.O. V. van de Provincie Limburg en gepresenteerd door het Brunssumse Bureau voor Inspraak en Participatiebevordering* Voordat de selectie afgerond werd, hebben burgers, architecten, studenten, welstands commissies en gemeentelijke instellingen de aandacht van de commissie gevraagd. Voor zo'n tweeduizend bouwwerken als voorbeeld van gebouwen, waarmee affec tieve verbondenheid bestaat. Aan die twee duizend voorbeelden kwamen ze via een openbare oproep zlke gebouwen te noemen. Terwijl deze populaire voorsortering zich voltrok bezon de selectiecommissie zich op de selectieprocedure. Uiteraard moest de kwaliteit van de architectuur voorop staan, maar er zou ook gelet worden op sociaal- economische, sociaal-culturele, bouwhisto rische en bouwtechnische representativiteit. Het algemene kwaliteitscriterium dunde de voorsortering uit tot een derde. Na lang be raad werd hieruit een lijst van 137 voorbeel den opgesteld. Deze werden verdeeld over 32 panelen. Elk van die panelen kreeg een voor de introductie voldoende suggestieve kop als karakterisering, b.v. 'Cuypers Er fdeel', 'Begin van het moderne', 'Taal van Techniek' enz. Onder deze koppen volgden nadere beschrijvingen en vervolgens werd dan bij de gerepresenteerde voorbeelden aangegeven van wie het werk is en waar het staat of stond. De tentoonstelling wordt begeleid door een boek, waarin de belangstellende nog een derde tekst vindt, die nog wat verder in gaat op de geselecteerde voorbeelden. Nu de bevolking heeft mogen optreden als voorsorteerder, de architectonische keur meesters recht mochten spreken en de pro vincie betaalde, rest de vraag wat nu het effect zal zijn voor de bevordering van de kwaliteit van de bouwkunst in Limburg en wat het effect voor de zorg voor het bouw kunstig erfgoed in deze provincie zal worden. Men moet kennelijk niet te optimistisch zijn, want gedurende de voorbereiding van deze tentoonstelling en na herhaalde waar schuwingen heeft de burgemeester van Brunssum evengoed brutaal en ongestraft een uniek- voorbeeld van modem bouwen doen slopen: de van Itersonkoeltoren op het voormalige Emmaterrein. En de bewoners van Susteren lopen met het begeleidende boek in de hand te hoop tegen het slopen van de school van Wielders (1921) in hun dorp. Terwijl de foto's van Wielders Rotterdamse Bank in Heerlen (1929) werden opgeplakt voor de expositie vielen dit gebouw en ge lijktijdig het vroegere hoofdkantoor van Staatsmijnen (Rijksbouwmeester Knuttel, 1906) onder de slopershamer. Cynici denken dat juist registratie en docu mentatie van de affectieve monumenten re den zijn om de twijfel over sloop te laten doorslaan in de richting van de hamer. De activiteiten moeten dus wel doorgezet worden. Ook om te zorgen dat de belang stelling voor het bouwen in de regio zich op niveau kan ontwikkelen en niet vervalt in sentimenteel provincialisme. Het boekwerk dat de tentoonstelling begeleidt en een overdruk, van de expositiepanelen op kleine schaal zijn te bestellen bij het Bureau Inspraak en Participatiebevordering, M. Habets Dorpstraat 12 Brunssum. Nic. H. M. Tummers is beeldhouwer en Eerste Ka merlid voor de PvdA Dankzij transparantie van de westzijde van dit glaspaleis in Heerlen was de nieuwbouw en de oudbouw van de toren van de Pancratoiuskerk tegelijk te zien. Na een verbouwing is dit doorzicht verdwenen (Foto Voorlichtingsdienst Heerlen).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 26