Boeken Nieuws uit de provincies Gelderland Overijsselse historische bijdragen 187 meente om het gebouw 'eigentijds te verrij ken' met nieuwbouw. Uiteindelijk vindt geen nieuwbouw plaats. WEGTRACÉ De A2/E25 (Eindhoven-Luik) volgt in Maas tricht de loop van een oude Maasarm, door de oostelijke (buiten)wijken. De drukte op deze weg geeft overlast. De gemeente, zoe kend naar alternatieven, ontwerpt een tracé door de Maasdalwand oostelijk om de stad heen. Dit tracé zou veel onvervangbaar, ook historisch, natuurgebied onherstelbare schade toebrengen. Heemschut adviseert B en W van Maastricht om in het huidige tracé van de autobaan naar oplossingen te zoe ken. Maastricht heeft inmiddels van hét oostelijk tracé afgezien. Kessel, een Noord-Limburgs dorp met een zeer eigen karakter, ontwerpt plannen tot dorpsvernieuwing. Heemschut zet zich zeer in om het dorpseigene van Kessel te behou den. Overleg met de gemeente leidt tot het gewenste resultaat. Om voor zich mogelijkheden te scheppen om Limburg's Trots verder te kunnen uit dragen, maakt Brand's Bierbrouwerij te Wylre plannen voor een expeditiecentrum aan de overzijde van de Geul. Het riviertje stroomt langs de brouwerij. De plannen vormen een dodelijke bedreiging voor het (nog) fraaie Geuldal ter plekke. Heemschut dient een ernstig protest in. Brand zoekt en vindt een alternatief. De brouwerij neemt loodsen in gebruik nabij het spoorwegstati on van Wylre. De uitbreidingen van Brand maken ook de bouw van een nieuw brouw huis nodig. Het wordt esthetisch zeer ver antwoorde nieuwbouw tegen de oude brou werij aan. Helaas detoneert het gebouw wat met de kenmerkende ui-vormige torenspits van de nabijgelegen dorpskerk. Wylre houdt de commissie nog verder be zig. De Etenakerhof is een typische Lim burgse boerderijliggend op een naar de Geul aflopend terrein. De eigenaar ontwik kelt plannen om op dat terrein bungalows en voorzieningen voor de ruitersport te bou wen. Nieuwbouw zou aldaar het Geuldal ernstig beschadigen. Heemschut dient be zwaar in. De plannen vinden geen door gang. In de Etenakerhof is thans het Lim burgs Landbouwmuseum gevestigd. De gemeente Bemelen (eertijds Nederlands kleinste gemeente, thans behorende bij Margraten) ontwikkelt een plan voor de bouw van vier bungalows in de fraaie be boste mergelberghelling buiten de dorps kom. Heemschut verzet zich tegen deze aan tasting van een typisch Zuid-Limburgs hel- lingbos. De bouwplannen gaan niet door. Helaas lukt het een inwoner van Bemelen, oud-gemeenteraadslid en werkzaam in een met de bouwwereld verbonden branche, om toch door de mazen van de wet heen te glippen en een volumineus pand in de be trokken helling neer te zetten. Het oude Amstenrade kenmerkt zich door een vrijwel ongeschonden feodale 'dorps kern' bestaande uit het kasteel met belen dende bebouwing, enkele boerderijen en de dorpskerk. Heemschut komt in het geweer, als er plannen bekend worden voor de (ver- )bouw van het parochiehuis. Ook de verbre ding van de naastliggende prov. weg vormt een bedreiging. Mede aan de hand van ad viezen van Heemschut is het parochiehuis niet ter plekke gebouwd, zijn de gevels van de boerderijen gerestaureerd en is het kerk plein van een passend historische bestrating voorzien. Op het plein zijn (historisch ver antwoorde) paardenkastanjes herplant. Het tracé van de weg die de ruggegraat van Limburg zal moeten gaan vormen, de RW73, is onderwerp van voortdurende zorg van de Provinciale Commissie. Met dank voor de uitstekende samenwerking met Rijkswaterstaat kan het gehele limburgse tracé nauwgezet worden gevolgd. Heem schut, bij monde van ir. Hamers stelt een aantal wijzigingen voor waarvan de meeste door Rijkswaterstaat gehonoreerd worden. Met de RW73 bereiken we de actualiteit. De PC-Limburg geeft naast nog vele andere onderwerpen momenteel zijn aandacht aan: - de plannen van de Provincie rond de ont- grindingen in midden-Limburg, in het bij zonder aan het STEVOL (Stevensweert/- Ohé-en-Laak) project. Heemschut diende een bezwaarschrift in. - het voornemen van de gemeente Roer mond om de v/m Teekenschoot (Cuypers) te verbouwen tot hoofdbureau van politie. Heemschut (ir. Merks) heeft een verbou wingsplan ingediend waardoor het monu mentale trappenhuis behouden zou kunnen blijven. - de nog steeds niet begonnen restauratie van het Cuypers-museum te Roermond. Heemschut deed ook hier een restauratie voorstel - de voorgenomen sloop van het 19e-eeuw- se station te Echt. (zie pag. 00) - het project Strijthagen (gem. Landgraaf). In het park van het kasteel Strijthagen is een vakantie-bungalow-recreatiecentrum ge pland. (zie pag. 00). Als jubileumproject heeft de Provinciale Commissie Limburg de zeer vervallen Mis siekapel te Heythuysen geadopteerd. De Stichting Vrienden van de Missiekapel Hey thuysen is inmiddels opgericht. Deze stich ting, waarin Heemschut deelneemt tesamen met inwoners van Heythuysen heeft zich ten doel gesteld de kapel te herstellen en er een passende bestemming voor te vinden, (zie pag. 00). P. Michielsen is secretaris van de provinci ale commissie Heemschut Limburg De verslagen en Mededelingen van de Ver eniging tot Beoefening van Overijsselsch Regt en Geschiedenis, helaas de laatste ja ren gewoon Overijsselse Historische Bijdra gen genoemd, hebben hun 100ste 'stuk' ge publiceerd, hetgeen een gelukwens waard is. Dit des te meer omdat er een drietal gedegen artikelen in staan over de 'verste ning' van de bebouwing in Deventer (dr. A.C.F. Koch), Kampen (Chr. J. Kolman) en Zwolle (drs. ing. D.J. de Vries m.m.v. drs. F. C. Berkenvelder, W. J. Bloemink en dr. J. Hollestelle), waarbij het laatste artikel een landelijk overzicht bevat van de in de middeleeuwen gebruikte materialen. Een uitvoerig register en uitgebreide documenta tie maken deze artikelen van belang voor allen, die in architectuurgeschiedenis be lang stellen. W. L. Jansen Zevenaar: Steenfabriek De Panoven in de Zevenaarse buurtschap Ooy is door de mi nister van WVC op de voorlopige lijst van beschermde monumenten geplaatst. De Panoven, die tot 1982 in produktie was, is de enige ronde zig-zag-oven die Nederland nog heeft. Heemschut was nauw betrokken bij een reddingsplan voor de Panoven. Vo rig jaar augustus organiseerde Heemschut, samen met de NJBG, op het Panoven-com- plex een doe-vakantie voor jongeren. On dermeer werd toen de loopbrug naar de stookzolder hersteld. De bescherming strekt zich niet tot het hele fabriekscomplex uit, maar blijft beperkt tot de oven zelf en de eerste achterliggende haaghut. Een plaatselijke stichting streeft in drie fa sen naar de inrichting tot Nederlands steen bakkerij-museum en bezoekerscentrum voor het nabijgelegen Rijnstrangengebied. De eerste fase is conservering van oven en haaghut om, in afwachting van definitieve restauratie, het verval een halt toe te roepen. Met die conservering zal ongeveer 150.000,-gemoeid zijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 25