Limburgse wapenfeiten 186 P. MICHIELSEN Wat doet een Provinciale Commissie? Vergaderen en vervolgens de secretaris een briefje laten schrijven: 'Uw geval heeft onze voortdurende aandacht'excursies organiseren langs historische gebouwen waar toch wel eens iets aan gedaan zou moeten worden als nieuwe leden van de commissie mensen aantrekken die een beetje in de buurt wonen, dit met het oog op het pilsje en het praatje na de vergadering. Of doet een Provinciale Commissie toch iets meer dan onder een fraai briefhoofd brieven schrijven aan zich zelf? Een greep uit een tiental jaren Heemschut in Limburg. In 1975 plannen de provincie en de gemeen te Heerlen een Draf- en Renbaan op het landgoed Terworm bij Heerlen. Na bezwa ren van Heemschut wordt deze paarden- sportbaan aangelegd op een gedeeltelijk af gegraven mijnsteenstort in Schaesberg. Als de rondweg rond Gennep gereed is, is dit de gelegenheid om de kern van het stadje grondig aan te pakken. Het gemeentebe stuur komt met een grootschalig plan. Heemschut doet tegenvoorstellen. Men komt tot een compromis. Het stadsherstel in Gennep blijft redelijk kleinschalig. Op de landerijen rond het ridderhuis De Doom te Heerlen, projecteert de gemeente een grootse bebouwing. Het bezwaar dat Heemschut hier tegen indient wordt door het stadsbestuur afgewezen. Heemschut gaat in beroep bij GS en wordt in het gelijk gesteld. Heerlen brengt een iets gewijzigd plan uit, waartegen Heemschut, op grond van de uitspraak van GS wederom bezwaar indient. Het gemeentebestuur enz. Ten slotte volgt overleg met de betrokken wet houder. De gemeente gaat overstag. De hui dige bebouwing rond De Doom is lager dan oorspronkelijk gepland en is wat verder van de ridderhofstede af komen te staan. Door noodzakelijke schaalvergroting en verandering in bedrijfsvoering rijzen in het Limburgse lanschap steeds meer voederl- graan silo's boven de boerderijen uit. Heemschut gaat praten met de LLTB (Lim burgse Land- en Tuinbouwbond). De ge sprekken hebben tot resultaat dat de LLTB bereid gevonden wordt zijn leden te advise ren de hoogte van de silo's te beperken en het geheel met groensingels weg te planten. Wie nu door het landschap rijdt kan zien dat aan dit advies vrij aardig gevolg wordt gegeven. De gemeente Geulle (thans gemeente Meerssen), wil midden in de oude dorps kern nieuwbouw neerzetten. Het lukt Heem schut na overleg om deze nieuwe bebou wing tot de juiste proporties te reduceren. De gemeente wil ook uitbreiden in het lan delijk gebied van Moorveld/Snijdersberg. Heemschut beroept zich mede op de land- De ENCI, de in Zwitserse en belgische han den zijnde cementfabriek die de St. Peters- berg bij Maastricht afgraaft, brengt in 1977 de gemoederen in Zuid-Limburg in heftige beroering door een concessie-aanvraag in te dienen bij GS tot het ontginnen van het Plateau van Margraten t.b.v. mergelwin- Mergelwinning in Zuid-Limburg. schappelijke waarden van het gebied en be reikt dat dit deel van de Maasdalwand lan delijk blijft. Ten Noorden van Roermond bedreigt de aansluiting van de A68 op de N68 twee monumentale boerderijen. Door tussen komst van Heemschut komt het tracé van de weg wat verder van deze historische hoeven af te liggen. PARKEERGARAGE Roermond voorziet het fraaie en statige Munsterplein, ingevolge een art. 19 proce dure, van een zeer detonerende nieuwbouw- wand. Een grootwinkelbedrijf vestigt zich aldaar. Met het gemeentebestuur vind Heemschut een oplossing die d.m.v. be planting en plantenbakken het aanzicht van dit plein iets minder lelijk maakt. Vlak bij de markt in Roermond wil de gemeente ver volgens een parkeergarage neerzetten. Het gebouw zou aldaar zeer misstaan hebben. Ook Heemschut verzet zich hiertegen. Van de bouw van de garage wordt afgezien. ning. De ENCI wil haar grondstoffen voor ziening na 1990 zeker stellen. Velen, waar onder natuur- en milieubeschermers, alsme de Heemschut tekenen hiertegen bezwaar aan. Na jaren slepende procedures wordt de aanvraag (vooralsnog) afgewezen. Hoensbroek (thans gem. Heerlen), een ge meente die naast het beroemde kasteel toch al niet voorzien is van veel historische be bouwing, wil rondom het oude middel eeuwse kerkje een modern winkelcentrum bouwen. Het kerkje dreigt deerlijk in de verdrukking te komen. Heemschut tekent tegen dit plan heftig verzet aan. De door Heemschut aangevoerde argumenten leiden er toe dat de opzet van het winkelcentrum zodanig gewijzigd wordt dat het kerkje in de ruimte komt te staan. Het plein krijgt een aangepaste groenvoorziening. Buiten Valkenburg a/d Geul, in de zuidhel ling van het Geuldal, staat 'De Kluis'. Het monumentale gebouw is destijds neergezet als rusthuis voor mijnwerkers. Bond Heem schut reageert op de plannen van de ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 24