Nieuws uif de provincies Heenxscfyut V\ akfie Graag wat minder hoge Jlats Bezwaar tegen ontgrinding 185 Arnhem - Nu kardinaal aartsbisschop Si- monis van Utrecht de St. Eusebiuskerk aan het Nieuwe plein in Arnhem liever wil laten slopen dan dat hij toestaat dat er woningen in worden ingericht en nu bisschop Ernst van Breda de Heilig Hartkerk in die stad niet in stand wil houden met een negatief saldo, gaat Rome zich ermee bemoeien. De bisschoppelijke besluiten tot sluiting van deze kerken zijn geschorst door het Suprè me Tribunaal van de Apostolische Signa tuur. Het dagblad De Stem te Breda weet te melden dat Vaticaanse kringen de mening zijn toegedaan dat de zeer strikte kerkelijke wetten worden overtreden als men overgaat tot het opheffen van parochies en tot sloop van kerken. De 'Signatuur', zoals deze ker kelijke rechtbank kortheidshalve wordt ge noemd, zal na de zomer van 1986 uitspraak doen. De actiegroepen in de parochies in Arnhem en Breda die ijveren voor openhouden van hun kerkgebouwen, hebben zich als laatste redmiddel tot 'Rome' gewend. Sinds 1983 is het volgens het kerkelijk recht mogelijk dat leken een bisschoppelijk decreet op het allerhoogste kerkelijk niveau, dat van de 'Signatuur', kunnen aanvechten. Het gaat daarbij om de principiële vraag of men in Nederland kan doorgaan met het afbreken van rooms-katholieke kerken die 'onrenda bel' zijn nu er zo weinig parochianen zijn. Of het kerkelijk recht verbiedt dat er wonin gen in kerkgebouwen worden ingericht en of dit door de 'Signatuur' wordt meegeno men in haar vonnis, is een kwestie van af wachten. Inmiddels doet zich in het Arnhemse nog een bijkomend probleem voor.- Daar beheert de Eusebiusparochie ook de oude St. Wal- burgiskerk. De gemeente Arnhem moet daarvoor nog een slordige 14.000,- ont vangen voor geleverd gas, water en elektri citeit. Als er niet wordt betaald, wordt de kerk afgesloten van energielevering en dreigt de situatie dat de kunstschatten onder meer niet beveiligd zijn tegen diefstal. Het parochiebestuur heeft het geld niet en kan alleen betalen als de 'kleine Eusebius' wordt gesloopt, waar de gemeente Arnhem tegen is, het parochiebestuur en de kardi naal vóór en Rome over nadenkt. Volgens sommigen lijkt hierde strijd tussen Kerk en Staat weer te ontbranden. Dat is te kinderachtig om over te denken. Een vol wassen samenleving moet tot een oplossing kunnen komen. Utrecht - De gemeenteraad van Utrecht heeft in zijn vergadering van 4 september nog geen besluit genomen over het al of niet slopen van het Hooghiemstra-complex. Het onderwerp komt op 18 september opnieuw aan de orde. In Heemschut van mei-juni 1986 besteedde Jac. Huysmans aandacht aan dit oude fa briekscomplex, waarvoor allerlei plannen bestaan om sloop te voorkomen (blz. 93-96) en waarover de meningen zowel binnen het college van B en W als in de raad verdeeld zijn. Amsterdam - De rechtbank heeft J. Nieu- wenweg, ex,directeur van de gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht in de hoofdstad, schuldig bevonden aan het op dracht geven tot sloop van een monument zonder vergunning van Monumentenzorg. Er werd geen straf opgelegd omdat de sloop al vier jaar geleden (in 1982) plaats vond en de handelwijze van de directie Bouw- en Woningtoezicht kennelijk in Amsterdam niet ongebruikelijk is. De zaak ging over het slopen van de zoge heten Stadsboerderij aan het Raamplein, een monumentje dat op instorten stond en gevaar dreigde op te leveren voor de veilig heid in de omgeving. De rechtbank meende dat wel in strijd is gehandeld met de Woningwet, die uitdruk kelijk de opdracht tot sloop van een monu ment verbiedt. Er hadden voorzieningen moeten worden getroffen. Of die duurder zouden zijn dan sloop, acht de rechtbank niet relevant. Heemschut heeft al in 1982 verzet aangete kend tegen de tolerantie van gemeenten als het gaat om sloop van Rijksmonumenten zonder benodigde ministeriële vergunning (zie Heemschut dec. 1982 over hetzelfde sloopgeval) 's-Hertogenbosch- Het College van B en W wil een bouwvergunning afgeven voor 37 hoge flats die zullen worden gesitueerd aan de Westwal, hoek Achter de Boom gaard, waarvoor de plannen werden inge diend door de Woningbouwvereniging S.W.H. Heemschut heeft hiertegen een drietal bezwaren. In de eerste plaats zijn de te bouwen wonin gen gelegen in de uitbreiding van het be schermd stadsgezicht, een bescherming die reeds in 1975 werd aangevraagd en waar voor aanwijzing tot beschermd stadsgezicht spoedig is te verwachten. Alleen al hierdoor is het bouwplan volgens de Bond een aan tasting van het stadsgezicht. Verder zou de nokhoogte 12,66 m moeten worden, wat niet past in de belendende be bouwing en een smakeloze aansluiting vormt met de omgeving. Het derde bezwaar geldt de bouwmassa van de 37 woningen, die veel te groot voor deze plek wordt geacht. Er zou met minder bouwlagen dan de vijf die in het plan zijn voorzien moeten worden volstaan, vindt Heemschut. Nu de gemeente Den Bosch zó snel tot bouwen wil overgaan, dat de stede lijke Commissie van Stedeschoon zich er niet eens over heeft kunnen uitspreken, meent de Bond ook niet-planologische be zwaren te mogen maken tegen deze bouw plannen. Ohé en Laak - Heemschut heeft bij Gede puteerde Staten van Limburg bezwaar aan getekend tegen de plannen tot ontgrinding van 220 ha grond in het gebied tussen Ohé en Laak, Stevensweert en Echt. Als die plannen doorgaan, zou de kasteelruïne bij Laak moeten verdwijnen. De Bond wijst G.S. er op dat de kasteelruïne De Walborg op de monumentenlijst staat, zodat sloop in strijd met de wet is. In herinnering wordt gebracht dat vorig jaar nog de toenmalige eigenaresse van De Walborg door de rechter werd veroordeeld wegens het wegnemen van tegels uit de ruïne. Een provinciale werkgroep heeft G.S. gead viseerd dit gebied voor ontgrinding aan te wijzen, maar een motivering ontbreekt ge heel, zo merkt de Bond op. Heemschut heeft met deze gang van zaken grote moeite. Het provinciaal bestuur wordt er ook nog op gewezen dat de lus in de Maas bij Stevens- weert een van de laatste nog vrij gave delen van het rivierenlandschap van Zuid-Lim burg vormt, die bij ontgrinding ernstig zou worden aangetast.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 23