182 Sterker nog, zelfs de gebezigde formulerin gen lopen niet parallel. Dat is dan weer terug te voeren op de eerder genoemde politieke en economische invloe den, die zich in dit geval letterlijk laten vertalen. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat het over grotere afstanden uniform zijn van teksten een kwestie is van horen zeggen. Het is namelijk niet uit te sluiten dat een reizende timmerman een bijbel- of psalmcitaat mee nam en ter plekke bij het bouwen inbracht in een bepaalde gemeenschap. TELMERKEN In meer materiële zin zien we dit verschijn sel bij het gebruik van telmerken, de inge hakte, ingekraste, getrokken, geslagen of geschreven merktekens van de timmerman, nodig om het bouwpakket op de bouwplaats in de juiste volgorde te monteren. Bij de telmerken komen we namelijk systemen te gen, die afwijken van de varianten op het basisthema zoals die gebruikelijk zijn, zon der overigens een geheel nieuw systeem te introduceren. Hoewel het zo is, dat er bijna evenveel telmerksoorten voorkomen als er timmerlieden waren, is het voorkomen van een uit de uit de Zuid-Eifel stammend tel- merk toch een indicatie dat er een reizende timmerman aan het werk is geweest. Of die man dan vandaar komt, of iemand van hier is, die het vak daar geleerd heeft, is een open vraag. Kan uit het bovenstaande al geleerd wor den, dat er nauwelijks sprake kan zijn van een Limburgse vakwerktraditie, gelet op het wezenlijke onderscheid tussen alleen al twee aanpalende delen van Zuid-Limburg, het idee van een traditie komt al helemaal op los zand te staan als de modieuze compo nent in acht wordt genomen. De vaak onge breidelde manier waarop menige heden daagse bouwer probeert zijn eigen bouwsel Schoorbalken dakoversteken in Simpelveld. Jaar: 1659. anders te laten zijn dan alle andere kent zijn gematigder historische pendant. Welstands- bouwen is derhalve, zelfs in de vaak be scheiden landelijke bouwkunst, van alle tijden. Wie zoekt naar algemeenheden in de manier waarop een vakwerkskelet werd getimmerd, kan constateren, dat die er maar heel ten dele zijn. Voor zover aanwezig behelzen ze de manier van verbinden, het samenstellen van het constructieve vlak. Zo gauw het •echter gaat over ramen en deuren, en over dakoverstekken is het opvallend te zien hoe vindingrijk, - zonder ooit te vervallen in extravagantie - de toenmalige timmerman was. OPSCHEPPERIG Dat vindingrijkheid en opschepperigheid hand in hand (kunnen) gaan ligt voor de hand: welk nut heeft een ankerbalk van bij na een halve meter dik in een huis van een zes meter breed? Geen andere dan de sug gestie wekken - want in het zicht - dat de bouwer zich een dergelijke weelde kan per mitteren. Minstens zo navrant zijn de voorbeelden, waarbij de langswand, waarin zich de deur bevindt van eiken is, terwijl de parallelle wand uitgevoerd is in kersenhout, en dan ook nog met veel grotere vakken plus op- gespijkerd, kwalitatief minder, vakwerk. Dit soort zaken horen tot de basisgegevens die in acht genomen moeten worden bij een restauratie. Dat staat dus voor een grondige documentatie, en een goede begeleiding van het proces. Met het gegeven van een groot aantal onher stelbaar gerestaureerde panden betekent dat, dat elke nog te ondernemen restauratie van een welhaast museale verfijning moet zijn. Temeer daar het aantal werkelijk belangrij ke panden ook steeds kleiner wordt. Onkunde op dit vlak kan bij een serieuze aanpak in principe niet meer voorkomen. Voor zover er niet al praktijkvoorbeelden beschikbaar zijn, waarin met behoud van het wezen en de waarde van het pand een goed leefbaar huis gecreëerd is, ligt er de nodige, vooral duitse literatuur. Gernot Minke geeft in zijn Forschungslabor für Experimentelies Bauen in Kassei een serie uit over 'Bauen mit Lehm'terwijl het Rheinisches Freilichtmuseum in Kommem na het zeer geslaagde colloqium 'Lehm im Fachwerkbau' van afgelopen september in oktober komt met een colloqium over op pervlaktebehandeling van vakwerk. VROUWELIJKE ARCHITECTEN In België is in 1982 een gedegen studie verschenen over de bouwfysische eigen schappen van lemen wanden, terwijl daar ook de nodige praktische ervaring is opge daan door het Openluchtmuseum in Bokrijk. In beide Limburgen zijn jonge architecten bezig met de praktijk, waarbij een gelukki ge bijkomstigheid is dat het, - en dat geldt ook voor Duitsland - vaak vrouwen blijken te zijn. Belgisch Limburg kent de vereniging 'Het lemen Huis', Nederlands Limburg de ver eniging 'Ambachshoes', clubs die zich rechtstreeks tot de particulier wenden. De materiële ingrediënten voor een goede restauratie zijn er, met wat goede wil op politiek en cultuurhistorisch vlak moet het derhalve mogelijk zijn het weinige dat er nog is het eigen verhaal te laten vertellen. Een verhaal, dat toch al hier en daar frag mentarisch van karakter is, maar nog net de kwintessens bevat. Hadden we het verleden niet in gebruik, om het goed te bewaren voor onze nakomelin gen? Coen Eggen is secretaris van de Limburgse Contactcommissie Monumentenzorg en voorzitter van de Vereniging 'Ambachs hoes' Bovendorpel met tekst in fractuurschrift (in dialectisch duits) Plaats: Munstergeleen. Jaar: 1623.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 20