180 Vakwerkhuis in Camerig, dat al voor de helft is verdwenen. (Foto J. Ficq). Fraaie kasteelhoeve in Lemiers in verregaande staat van verval. (Foto J. Ficq). Een hele zorg minder, ook voor de Bond Heemschut en de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg! Hilhorst pleegt regelmatig overleg (vooral de pecunia betreffend) met de heren Van Dun en Taal van laatstge noemde Dienst. Natuurlijk zijn er ook be schermde dorps- en stadsgezichten, waarbij Hilhorst wijst op het 'witte stadje' van mid den-Limburg: Thom. In de zóne bezuiden de lijn Maastricht - Vaals loopt een proef project van het Nationaal Landschap. We hopen er het beste van! Hoektorentje van de kasteelhoeve in Lemiers. (Foto J. Ficq) Dan ontspint er zich een discussie over de toekomst van het fraaie kasteel Neercanne, schitterend gelegen in het Zuidlimburgse heuvelland. Oud-burgemeester Ficq toont zich een uitgesproken tegenstander van eventuele nieuwbouw ten behoeve van ho tel-exploitatie door en voor het huidige res taurant Kasteel Neercanne. Hilhorst denkt daar anders over: 'Je kunt de zaak niet be vriezen, niet krampachtig vasthouden'. Hij vindt ook, dat niet iedere Limburgse molen gered kan worden. De zeldzaamheid van een bepaald type moet volgens hem de doorslag geven bij de restauratie-afweging: to be or not to be! Ficq is het hier geheel mee oneens: iedere Limburgse molen moet gerestaureerd worden. De veertiende eeuwse kruisbasiliek van Meerssen heeft een totale restauratiesubsi die ontvangen van 4,5 miljoen gulden. Mi nister Brinkman kende dit dossier! De harte- wens van Piet Hilhorst is, dat de provincie meer beleidsbepalend te werk zal kunnen gaan in de toekomst, niet altijd aan 't handje van Den Haag! Het huidige subsidiebeleid is trouwens een volledige misser, vindt hij. Ficq is voorstander van een restauratiebu reau a la Drenthen, Hilhorst ziet meer in het bundelen van de bestaande verenigingen in de Stichting Monumenten contact Limburg. Ze moeten bereid zijn over de heg te kijken. Interessant blijft de Monumentendag, die ieder jaar in Nederlands of Belgisch Lim burg gehouden wordt: dit jaar voor de twaalfde keer! Na het onderhoud maakt de heer Ficq met mij nog een ritje langs gered de en bedreigde monumenten in de zuidelij ke grensstreek. Enkele zeer fraaie vakwerk hoeven in Kuttingen, de Plaat en Camerig verkeren in meer dan deplorabele staat. Drs. J. J. F. W van Agt, kunsthistoricus bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft dit laatste vakwerkhuis, gedeeltelijk nog stammend uit de late Middeleeuwen, als 'zeer waardevol' aangemerkt. Zal dit schoons voor Limburg bewaard blijven? GEVELTOP IN EEN BOOM Langs een landweg onder Epen hangt, erg bedreigend en mistroostig, de geveltop van een bouwvallig vakwerkhuis in een boom aan de weg. Is hier nog redding mogelijk? In het kerkdorp Lemiers dreigen de bijge bouwen van het kasteel Lemiers waaronder een zeer fraaie tiendschuur verloren te gaan. Ficq denkt, om een eventuele redding mo gelijk te maken, aan het inbrengen van wooneenheden, een goed idee! De uivormi ge spits op een torentje is bijkans aan flar den. Wie helpt? Boerderijkenner drs. R. C. Hekker schreef in 1946: 'Limburg, let op uw saeck!' Ook veertig jaar later nog steeds actueel! Om half zeven 's avonds zoefde mijn intercity weer naar het Noorden. Literatuur: B. Aafjes, Schoonheid van de Mijnstreek, Maastricht z.j. H. G. M. Derks, Met betrekking tot Lim burg, Hilversum-Antwerpen 1966 G. C. M. Egelie, Wegkruisen in Limburg, Zutphen 1980 R. C. Hekker, De ontwikkeling van het boe renhuis in Limburg, in: Publications de la société historique et archéologique dans le Limbourg a Maestricht, jrg. 1942-'46, 25- 85 Kleine dorpen in Limburg, P. P. D. Lim burg, Maastricht 1966

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 18