140 2. De Mieropskameren aan de Springweg na de restauratie. (Foto: Gemeentelijke Fotodienst Utrecht.) architect, die zich voornamelijk met de mo numenten in gemeentelijk bezit bezig hield en houdt, een adviseur voor particuliere res tauraties toegevoegd. Daarmee ontstond een hoofdindeling die nu nog bestaat in de on derafdeling, nl. een architectenbureau voor de gemeentelijke monumentale panden en een publiekrechtelijk deel. ONTWERPEN Het architectenbureau ontwerpt de restaura tieplannen voor het gemeentelijk monumen taal bezit, voor zo ver dat niet aan particu liere architecten uitbesteed wordt. Bij grote en ingewikkelde restauraties en renovaties speelt de projectleider een vitale rol bij de voorbereiding en uitvoering van die wer ken. Een paar voorbeelden uit de laatste tien jaar van werken van de gemeentelijke res tauratie architecten zijn: Het Catharijne Convent, het Huis Oudaen, de Domtoren, maar ook: Breedstraat 22/24 (foto 6), Ham burgerstraat 38, 1 km werf- en grachtmu ren, de pompen op het Pieterskerkhof en de Mariaplaats, de sluis bij Vreeswijk. Uit de ze opsomming blijkt dat het niet alleen om gebouwen gaat. De restauratie architect heeft een belangrijke stem bij civieltechni sche werken met een monumentaal karak ter, bij het (her)inrichten van straten en plei nen binnen het beschermd stadsgezicht (waarover straks meer). Dat daarbij inten sieve contacten nodig zijn met andere (on derafdelingen zoals Bestratingen en Water bouwkundige Werken, spreekt vanzelf. Het aanbrengen van veranderingen aan be schermde monumenten is onderhevig aan goedkeuring krachtens artikel 14 en 15 van de Monumentenwet 1961. De beoordeling van de toelaatbaarheid van die verande ringen was tot voor kort geheel in handen van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, die daarover advies uitbracht aan de minister van W. V.C. Deze vroeg advies aan de Gemeente en aan de Provincie en ver leende dan al of niet de vergunning. De enorme hoeveelheid aanvragen voor ver bouwingen aan monumenten maakte het de Rijksdienst onmogelijk al deze plannen ade quaat te beoordelen. In het kader van de gemeentelijke adviestaak en van de decen tralisatie (maar in feite allang vóórdat dat begrip opgeld deed) is een groot aantal van deze beoordelingen gedelegeerd aan de ge meente Utrecht. Daarnaast geeft de onderaf deling Monumenten ook advies aan het Col lege van B&W met betrekking tot verande ringen aan panden die voorkomen op de gemeentelijke monumentenlijst of aan beeldbepalende gebouwen binnen het be schermd stadsgezicht. ADVIES Alle bouwaanvragen met monumentale as pecten worden iedere maandag op een ver gadering van de onderafdeling bekeken en van commentaar voorzien. Dat commentaar wordt ingebracht in de zgn bebouwings- commissie, een adviserend lichaam waarin vertegenwoordigers zitting hebben van alle gemeentelijke instanties die bouwaanvragen dienen te beoordelen (van de brandweer tot de welstandscommissie). Op basis van het advies van deze commissie kunnen B&W besluiten al of niet een bouwvergunning te verlenen. Sloop- en nieuwbouwplannen binnen het beschermd stadsgezicht worden ook op de maandagmorgen besproken. Teneinde enig inzicht te geven in de werk wijze van het publiekrechtelijk deel van de onderafdeling en tegelijk de op dat gebied werkzame personen voor te stellen, bezoe ken we een klein deel van de bespreking op maandagmorgen Een van de twee adviseurs voor particuliere restauraties brengt een bouwplan ter tafel dat voorziet in de restauratie en in de herin deling in wooneenheden van een groot woonhuis dat op de rijksmonumentenlijst staat. Samenhangend met dat plan wordt nieuwbouw geprojecteerd op een naastgele gen stuk grond, waarvan de huizen gesloopt zijn in de tijd dat daar nog een verkeers- doorbraak gepland was. Eerst wordt het restauratiedeel bekeken. Op het eerste gezicht zijn er geen grote proble men, maar wel is een gang die van voor naar achter door het huis loopt, weggedacht in het kader van de herindeling. Een, naar het zich laat aanzien, 17e-eeuwse spiltrap is daar tevens aan ten offer gevallen. Omdat niet bekend is hoe waardevol het interieur van het huis is en ook niet wat er zich nog aan originele bouwdelen in bevindt, wordt aan een van de beide bouwhistorici ge vraagd een onderzoek in te stellen, waarvan het resultaat over uiterlijk twee weken schriftelijk gemeld moet worden. De bouw historici kijken de voorzitter en elkaar aan: beide hebben nog een lange waslijst van dit soort opdrachten. Het schrijven van het bouwhistorisch rapport zal dan ook zeker niet 'tijdens kantooruren' gebeuren. Een van beiden neemt de taak op zich. Nadat het 3. De Janskerk, een van de Vijf Hervormde Binnenstadskerken, na de restauratie. (Foto: Gemeentelijke Fotodienst Utrecht.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 8