'Utrecht nogal monument-minded' r*,.. ONDANKS BLUNDERS UIT HET VERLEDEN h -i* 166 PROVINCIALE HEEMSCHUT-COMMISSIE: Het is donderdagmiddag 12 juni, een fraaie lentedag. Aan de Plompetorengracht vergadert in een 19e eeuws universiteitsgebouw de provinciale commissie van Heemschut Utrecht, niet gehinderd door het verlangen in verband met het mooie weer het vergadertempo extra op te voeren. Zo'n vergadering is immers erg gezellig, aan het eind wordt er zelfs nog een glaasje wijn geschonken door de immer gastvrije mevrouw Westermann, die als weten schappelijk medewerker bij de subfaculteit Biologie hier ook haar werk heeft. Aan de vergadertafel zitten de heren dr. E.B.J. Postma, mr. J.Ph.G. Kaajan, H.E. Dekhuijzen, jhr.ir. J.E.M. van Nispen tot Pannerden en de dames mr. A.E. Van der Kroft en drs. L.J. Westermann-Van der Steen. Op animerende wijze zit de heer Postma de bijeenkomst voor. Zelf ben ik als redacteur van het tijdschrift aanwezig, on der meer om aan het slot van de middag de heemschutters een kort interview af te ne men in verband met dit speciale Utrecht nummer. Over het monumentenbeleid van de Dom stad zijn de aanwezige monumentliefheb bers niet ontevreden. Postma: 'Utrecht is nogal monument-minded. We hebben een goede gemeentelijke afdeling monumenten zorg, en we hebben nu en in het verleden ook bestuurders gehad, die veel oog hadden voor monumentenzorg. De huidige burge meester Vos bijvoorbeeld en wethouders Van Willigenburg en vroeger burgemeester Vonhoff, die als staatssecretaris destijds monumentenzorg in z'n portefeuille had. In het verleden zijn er natuurlijk wel blun ders geweest zoals de demping van bijvoor beeld enkele singels, de sloop van het Ju- gendstilmonument 'de Utrecht' en de bouw van de kantoortoren de Neudeflat, die het mooiste plein in de binnenstad verknoeide maar die laatste fout bracht ook een keer punt in het beleid. De bouw van het grootschalige Hoog Catha- rijne-complex bij het station wordt door de commissieleden zowel positief als negatief gewaardeerd. Enerzijds als een depersonali serend complex en anderzijds als een goede conceptie om station en binnenstad met el kaar te verbinden. Bovendien heeft de komst van dit imposante winkelcentrum veel middenstanders in het oude centrum gestimuleerd om hun panden te laten op knappen. De concurrentie heeft hier gunstig gewerkt als het om de zorg voor fraaie oude panden gaat. De redding van het claustrale huis Clarenburg 2, dat voor Hoog Catharij- ne gesloopt zou worden zien de commissie leden als een tijdige en geslaagde correctie van het particulier initiatief op een al te drastisch gemeentelijk nieuwbouwbeleid. Als een aardig voorbeeld van de verbetering van het monumentenbeleid zien de commis sieleden het plan de Weerdsingel weer open te maken. De commissie is in de provinciehoofdstad meer ondersteunend dan initiërend bezig, de aandacht is als het om initiatieven gaat vooral op de provincie gericht. In de Dom stad zelf zijn vele andere instellingen actief op monumentengebied zoals het Utrechts Monumentenfonds, de Vereniging Oud- Utrecht en het comité Leefbaarheid Oude Binnenstad, alsmede, sinds kort, de Maat schappij voor Stadsherstel. Verder krijgen we sterk de indruk, dat de commissie momenteel meer georiënteerd is op het enthousiasmeren van burgers voor monumentenzorg dan op het concreet be schermen van monumenten. Er gaat relatief veel energie zitten in de organisatie van excursies en de aanwezigheid met stands bij evenementen als Kerkepad. Ook steekt de commissie veel tijd in het jubileum van Heemschut, dat vooral in Utrecht zijn be slag zal krijgen. TIJDIGE INFORMATIE NODIG De affaire rond de Domraket, waar de com missie zich nogal over heeft opgewonden, blijkt op de vergadering een gunstig neven effect te krijgen. In zijn reactie op de com motie wees Chriet Titulaer, de geestelijke vader van de raket erop, dat de protesten wel laat kwamen. Vorig jaar immers had het Utrechts Nieuwsblad de plannen al laten uitlekken. Mevrouw Van der Kroft vindt, dat Heemschut Utrecht deze kritiek ter harte moet nemen. 'Wij zijn vaak veel te laat op de hoogte van allerlei plannen, die het stadsbeeld dreigen aan te tasten', vindt zij. Dat resulteert in het plan een beter informa tie-systeem voor Heemschut te gaan opzet ten in de provincie. Heemschut moet tijdig over agenda en notulen van de vergaderin gen van monumentencommissies beschik ken in alle gemeenten met monumenten. Verder moeten er per gemeente tipgevers komen. Het oude systeem van 'correspon denten' had toch wel zin, meent mevrouw Westermann. Begonnen zal worden eerst eens goed te inventariseren welke gemeen ten het meest interessant zijn. GROENE MIDDEN BEDREIGD Als we wat verder doorvragen over de kijk van de commissie op het provinciale stads-, dorps- en landschapsschoon blijkt, dat de commissie erg bezorgd is over de aantasting van het groene midden van ons land. Met name de heer Van Nispen (ex-ambtenaar Staatsbosbeheer) vindt de stedelijke ontwik keling van Houten een grove inbreuk, op het Kromme Rijn-gebied. Nu is er weer een plan om Houten met 6000 woningen uit te breiden. De druk op het Kromme Rijn-ge bied neemt daardoor verder toe. Mevrouw Westermann: 'En dat terwijl de provincie Utrecht toch al de provincie is met procen tueel het meeste asfalt'. Vermeden moet verder worden, vindt Postma, dat Utrecht, Bunnik en Zeist helemaal aan elkaar vast groeien tot Driebergen en Doom toe. Ook meent hij, dat de polder tussen Maarssen- broek en Breukelen niet mag worden volge bouwd. Zelfs met het volbouwen van de Uithofpolder bij Utrecht ten behoeve van universitaire nieuwbouw heeft hij moeite maar dat was uiteindelijk toch onontkoom baar. Hij vindt wel, dat voor leeg komende universitaire gebouwen een passende nieu we bestemming moet komen. In ditzelfde nummer treft u een artikel, aan over hergebruik van het oude veeartsenij- complex. Heemschut-Utrecht wordt dus op zijn wenken bediend. Jaap Kamerling De commissieleden op excursie tb»?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 34