Interieur Rietveld- Schröder Huis Gerestaureerd metSÉ 163 Het Rietveld-Schröderhuis in Utrecht, gebouwd in 1924, gezien van zuidoostelijke zijde. vertrekken op de verdieping plaatsen, zodat zij van hieruit over het omringende land schap kon zien. FLEXIBELE INDELING Allereerst werden de plattegronden ontwor pen. In alle woonruimten (voor mevrouw Schröder, haar zoon en haar twee dochters) op de verdieping moesten bedbanken ko men, maar mevrouw Schröder vond het niet practisch een bed onder een raam te plaat sen. Dus waar bedden gedacht waren kon den geen ramen komen. Bovendien moest elke woonruimte een deur naar buiten heb ben, naar een balkon. Naar de opvattingen van Rietveld zou deze hele verdieping zon der verdere tussenwanden als woon- èn slaapruimte gebruikt kunnen worden. Me vrouw Schröder dacht hier echter anders over, zij wilde graag dat er zodanige voor zieningen kwamen dat de ruimte als één geheel èn onderverdeeld te gebruiken zou zijn. Dit is op zeer inventieve wijze gereali seerd in een stelsel van schuifbare schotten waarmee elke gewenste indeling gemaakt kon worden. In weggeschoven toestand, achter kasten, was er één onverdeelde ruim te. De bedoeling was niet om af en toe eens een andere inrichting te maken, maar om dagelijks de indeling van de ruimte enige keren te veranderen naar de wisselende be hoeften op de verschillende tijden van dag en nacht. Dit systeem van verschuifbare schotten bood niet alleen mogelijkheden, maar legde ook beperkingen op. Het stelde duidelijk eisen aan de wijze waarop het huis zou worden ingericht en gebruikt. Mevrouw Schröder voelde dit zeer zuiver aan en bracht ook, misschien wel als enige, de dis cipline op hiernaar te leven. Nadat Rietveld met mevrouw Schröder de indeling van het huis en de plaats van de veelal vaste meubelen had bepaald, kon Rietveld aan het werk met het exterieur. Hij wilde niet dat een huis werd als een doos met gaten. Hij wilde de scheiding van bin- Het interieur van de verdieping, gezien naar het noordoosten. De schotten zijn weggeschoven. nen en buiten opheffen. Hiertoe gebruikte hij onder andere veel glas op de hoeken. OPENHEID Het Rietveld-Schröder Huis is naast een rij tje van al bestaande huizen gebouwd, tegen de zijgevel van het laatste huis, gericht op de ruimte van de polder, met ingang niet aan de Prins Hendriklaan maar aan de zijde hier haaks op. De gevels die Rietveld ontwierp bestaan uit elementen die staan tussen binnen en buiten en niet alleen de binnenruimte maar ook de buitenruimte vorm geven. In plaats van ge vels die een binnenruimte afsluiten, werden er elementen door Rietveld gebruikt die in de ruimte staan. In dit huis is een totaal nieuw ruimte-concept geconcretiseerd. De traditionele gevelvlakken met gaten voor ra men werden hier vervangen door open en gesloten elementen. Door de tinten grijs en wit te gebruiken wordt de openheid nog meer versterkt. Stalen profielen zijn open lijk in het interieur en exterieur verwerkt, om aan te tonen dat constructie en schoon heid geen tegenstellingen behoeven te zijn. Kenmerkend voor het werk van Rietveld is de niet door de constructie en door de struc tuur bepaalde vorm. Elkaar kruisende delen zijn zo geconstrueerd dat horizontale langs verticale delen lopen en uitlopen in de om ringende ruimte. Door de verschillende de len een aparte kleur te geven, is de zelfstan digheid van de delen extra versterkt. De kleurvlakken in het exterieur en in het inte rieur zijn niet puur uit compositorische overwegingen bepaald, maar volgen de in de architectuur voorkomende grenzen. Het Rietveld-Schröder Huis was het eerste complete architectonische werk van Riet veld. Rietveld was namelijk opgeleid als meubelmaker en dit was zijn eigenlijke be roep. Tot 1924 had hij wel enkele opdrach ten voor verbouwingen verzorgd. De am bachtelijke achtergrond van Rietveld als meubelmaker is kenmerkend voor zijn werk, waarin hij altijd streefde naar een heldere opbouw. De waardering die Rietveld voor zijn huis destijds kreeg kwam vreemd genoeg eerst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 31