Heemschut ii) akfie Niet afbreken maar opsplitsen Gratis leskrant monumenten bescherming dankzij Zomerzegels 7. Voorgevel van het Veterinair Anatomisch Instituut uit 1921. Een ontwerp in Amsterdamse School van de architect J. Crouwel. (Foto D. Valentijn) een woonbestemming aan te geven. De ge meente Utrecht, die het terrein van de Uni versiteit had overgenomen, liet in 1983 in samenwerking met de namens de buurt op tredende architectenbureaus Anke Colijn en De Kleine Stad een haalbaarheidsonderzoek uitvoeren. Uit dit onderzoek is gebleken dat verbouwing tot woningen of andere herbe- stemming in principe tot de mogelijkheden behoorde. Een tweede onderzoek gaf aan dat het merendeel van de bebouwing voor aanpassing tot woning geschikt is. Alleen het sektiegebouw, de manege, de hondestal en het Veterinair Anatomisch Instituut zijn door hun opzet niet geschikt voor woon ruimte en zullen een andere passende be stemming krijgen. De invulling van deze herbestemming en aanpassingen, zonder aan de monumentale waarde afbreuk te doen, zijn op dit moment nog volop punt van discussie. Men is mo menteel bezig de door jaren achterstallig onderhoud in slechte staat verkerende pan den weer op te knappen. Herbestemming van het complex tot wonin gen zal tot gevolg hebben dat het terrein bij de wijk Wittevrouwen getrokken gaat wor den, waardoor het haar zelfstandigheid en een groot deel van het eigen karakter gaat verliezen. Ook de mogelijke sloop van het stalgebouw met collegezalen uit 1875 - vanwege de te hoge verbouwingskosten - zou een groot verlies zijn. Juist de totaalop- zet van dit complex, waarin veranderde ideeën over de opzet van het onderwijs in de bebouwing terug zijn te vinden en waarin tevens de verschillende stijlen vanaf het be gin van de 19e eeuw tot 1925 zo duidelijk herkenbaar zijn, vertegenwoordigt één van de grootste waarden van dit complex. Toch mag ook niet voorbijgegaan worden aan het feit dat door het geven van een nieuwe bestemming aan panden, die voor hun eigenlijke functie niet meer geschikt zijn, behoud van dit unieke complex voor een groot deel wordt gegarandeerd, zodat voor deze bebouwing een nieuwe toekomst is weggelegd. drs. D. Valentijn is free-lance kunsthisto- Literatuur: R. M. A. Mimpen, Het Complex Dierge neeskunde. In: Bouwen voor Utrechts Uni versiteit, Utrecht 1985, pp. 106 t/m 125. D. Valentijn, Biltstraat 168-172 e.o. In: Ar cheologische en Bouwhistorische Kroniek van de gemeente Utrecht, Maandblad Oud Utrècht 1984-4, pp. 60 t/m 64. Haarlem - Bij de gemeente is een plan ingediend om een gebouw met 21 wooneen heden te bouwen op de plaats waar nu nog huize 'Uyt den Bosch' aan de Spanjaards laan 7 staat. Deze villa dateert van 1914. Heemschut heeft het college van B. en W. van Haarlem meegedeeld dat het plan slechts door een financieel belang lijkt te zijn geïnspireerd en in geen enkel opzicht blijk geeft van waardebesef voor de bijzon dere omgeving, namelijk de zuidrand van de Haarlemmer Hout. De Bond wijst het gemeentebestuur erop dat enige jaren geleden het nabij gelegen 'Huis met de Beelden' kon worden opgesplitst in wooneenheden en acht dit een geslaagd voorbeeld voor wat er nu te doen staat met huize 'Uyt den Bosch'. Wellicht is dit mo gelijk te maken door subsidie uit de fondsen voor stadsvernieuwing. Uit de opbrengst van de Zomerzegels heb ben wij dit jaar 20.000 gekregen om ter gelegenheid van ons 75-jarig jubileum een project van de grond te krijgen, dat al lang op ons verlanglijstje stond: een leskrant over monumentenbescherming en -behoud voor middelbare scholieren. De hierin opge nomen informatie kan als uitgangspunt die nen bij lessen in geschiedenis, aardrijkskun de en maatschappijleer over dit onderwerp. Ook voor scripties en spreekbeurten kan er van gebruik worden gemaakt. Wij zijn het comité Zomerzegels zeer erken telijk voor dit gebaar en roepen onze lezers gaarne op zomerzegels te kopen. U weet nu welke zinvolle bestemming uw bijdrage kan krijgen. Leraren bij het middelbaar onder wijs en leerlingen attenderen wij bovendien nog eens op de interessante leskrant, gratis te verkrijgen bij de Bond Heemschut (tel. 020-225292). Voor docenten is tevens een bijpassende docentenhandleiding verkrijg baar. De restauratie van het interieur van het beroemde Utrechtse Rietveld-Schröderhuis zal komende herfst gereed komen. In 1975 werd het exterieur gerestaureerd. Hieron der aandacht voor dit unieke internationaal bekende bouwwerk Het Rietveld-Schröder Huis is in 1924 ge bouwd voor mevrouw Schröder-Schrader en haar kinderen. Tot haar dood, een paar jaar geleden, heeft zij bijna permanent het Riet veld-Schröder Huis bewoond. In 1972 is op initiatief van mevrouw Schrö- der de Stichting Rietveld-Schröder Huis op gericht. Deze stichting heeft het huis thans in haar bezit en beijvert zich voor het con serveren van het huis. Daar het huis in een slechte toestand verkeerde, gaf de stichting zo snel mogelijk opdracht om met de restau ratie te beginnen, nadat de AMEV had toe gezegd de restauratie te zullen betalen. Het huis zal na de restauratie verpacht wor den aan het Centraal Museum Utrecht, en zal dan te bezichtigen zijn. Bovendien komt er een documentatiecentrum in het naburige huis, waar het mogelijk zal zijn het door mevrouw Schröder bijeengebrachte Rietveldarchief te bestuderen. Het Rietveld-Schröder Huis verscheen in het Utrechtse stadsbeeld als een donderslag. Voor Rietveld die in nauwe samenwerking met mevrouw Schröder het huis ontwierp, kwam dit niet zomaar uit de lucht vallen. Hun leven had zich in de voorgaande jaren zo ontwikkeld, dat dit huis moest worden gemaakt zoals het er nu staat. Na de dood van haar man in 1923, moest mevrouw Schröder haar grote huis in de Utrechtse binnenstad verlaten en verhuizen naar een kleiner huis. Ze wilde graag in Utrecht blijven wonen, maar kon hier geen geschikt huis vinden. Ze vroeg Rietveld haar te helpen met het bouwen van een nieuw huis en een geschikt terrein hiervoor te zoeken. Mevrouw Schröder wilde graag aan de rand van de stad wonen vanwege de ruimte en de natuur. Aan de oostrand van de stad, om te wonen het meest aantrekkelijke deel van Utrecht, was nog één klein stukje grond onbebouwd, aan het eind van de Prins Hen driklaan. Het lag naast een rijtje van vier zware bakstenen huizen. Eén beetje een overgebleven stukje grond met een wijd uit zicht over de omringende polder, die was opgenomen in de waterlinie. Daar mocht niet gebouwd worden en het uitzicht zou dus vrij blijven. Dit was een belangrijk uit gangspunt voor het ontwerp. Mevrouw Schröder had een zeer bewuste ruimtebele ving en vond het belangrijk dat het te bou wen huis veel uitzicht had. Zij was zich zeer bewust van haar behoeften en zo werd eerst de indeling van het huis tot in de details bepaald aan de hand van de woonideeën van mevrouw Schröder. Zo wilde zij de woon-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 30