r P -h-J 4. Ontwikkeling in een deel van de stad. De noordzijde (onderaan pagina) en de zuidzijde (boven) van de Korte Smeestraat. De middeleeuwse toestand (links) en de 17e-eeuwse toestand (rechts). Waar geen zekerheid bestond zijn de contouren van de huizen in gebroken lijnen aangegeven. (Reconstructietekening: A. F. E. Kipp.) deel van de stad (afb. 4); documentatie van zaken die tevoorschijn komen en soms in het kader van de werkzaamheden (moeten) verdwijnen (afb. 5).; het verkrijgen van meer inzicht in bouwtraditie, constructie- (afb. 6) en afwerkingsvormen (afb. 7), als mede in de ontwikkeling van het wonen en in de gebruiksaspecten (afb. 8) van onze gebouwde omgeving. WERKTERREIN Het bouwhistorisch onderzoek speelt zich af in gebouwen en stadsdelen, in archieven en literatuur. Het betreft vrijwel uitsluitend zo- Het werk bestaat uit (voor)onderzoek voor de planvorming of adviezen bij gegemeente of particulieren; documentatie; systematisch onderzoek; archief- en literatuuronderzoek, onder andere om ter plaatse aangetroffen gegevens te kunnen verklaren en ter voorbe reiding van komend onderzoek voor advie zen en planvoorbereiding. Vooronderzoek is met name van belang om op tijd de eige naardigheden en de structuur van een te veranderen gebouw te herkennen. Dat voor komt onaangename verrassingen in de uit voeringsfase van een project. De resultaten van het ene onderzoek kunnen dikwijls hel pen bij de oplossing van problemen bij an- 2. Renovatie in de Andreasstraat: alleen de gevels staan nog overeind, de rest is voorgoed verdwenen maar op foto en tekening gedocumenteerd. (Foto: Gemeentelijke Fotodienst Utrecht.) genaamd noodonderzoek (in situaties waar belangrijke gegevens verdwijnen) of op z'n minst noodzakelijk of toegepast onderzoek voor de voorbereiding van herstel-, restau ratie- of andere (ver-)bouwplannen, infor matie en adviezen. Een ander deel van het werkterrein betreft inventarisatiewerkzaam heden voor monumentenlijsten, bestem mingsplannen, rehabilitatieplannen enzo voort. dere projecten of bij advisering in het alge meen. Behalve de ongeveer duizend van rijkswege beschermde monumenten zijn er in Utrecht enkele duizenden andere monumenten. Op historisch, monumentaal of cultuurhisto risch terrein (ver)bergen ze tal van belang rijke gegevens, die in voorkomende geval len moeten worden bestudeerd en/of vastge legd. 5. Een zeldzame dubbele stenen spiltrap die in het kader van sloop moest verdwijnen. Opgemeten, gefotografeerd, opgeslagen en wachtend op een passende herplaatsing. (Foto Dienst Openbare Werken Utrecht, afd. gebouwen en monumenten.) 3. De dramatische geschiedenis van een gebouw in één tekening van een zijgevel vastgelegd. Korte Smeestraat 12-14. (Tekening: A. F. E. Kipp.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 22