m ïm» 151 8. Opeenvolging van beschoeiingen ten noorden van de Waterstraat. De helling van de oever tussen de twee opvolgende beschoeiingen is afgedekt met een donkere vulling. (Foto: Gemeentelijke Fotodienst Utrecht) een van de oudste straatnamen in Utrecht ontdekt. Door zijn ligging in een rivierengebied be schikte Utrecht over veel klei. Die van de Vecht was bijzonder geschikt voor het ver vaardigen van aardewerk. Het is dan ook langs deze rivier of langs kanalisaties daar van dat men vanaf de late 13e en vroege 14e eeuw ceramische bedrijven aantreft. Zij ver vaardigden daktegels, vloertegels en aarde werken gebruiksvoorwerpen. Omdat in die zelfde tijd de bevolking van Utrecht in aan tal en in welvaart toeneemt, is er veel vraag naar bouwmaterialen en naar huisraad. Ovens voor het bakken van aardewerk zijn brandgevaarlijk en zij werden dan ook meestal niet binnen de ommuring van de steden geduld. De oudste Utrechtse bedrij ven lagen onmiddellijk ten noorden van de stad, in een gebied dat in de 14e eeuw de Bemuurde Weerd ging heten. In die tijd heeft men muren ter weerszijden van een bochtafsnijding van de Vecht gebouwd om dit industriegebied enigszins te beschermen. Bij opgravingen in de Bemuurde Weerd zijn de resten van vijf ovens teruggevonden, drie waren van tegelovens, twee van pottenbak kersovens. Daarnaast werden talloze kuilen 9. Kookpotten die in de 14e eeuw in Utrecht gefabriceerd werden. Vondsten uit de pottebakkerijen in de Bemuurde Weerd. (Foto: Gemeentelijke Fotodienst Utrecht) Vijf jaar later werd dit probleem opgelost. Bij opgravingen ten noorden van de Jacobi- kerk kwamen weer, maar nu op grotere schaal, 12e-eeuwse beschoeiingen tevoor schijn (foto 8). Ditmaal lagen ze echter aan een binnenbocht van de Vecht, waar die rivier aanslibde in plaats van uitschuurde. Om diep water bij de beschoeiingen te hou den, werd de aanslibbing niet weggebag- gerd, maar bij de percelen getrokken door een nieuwe beschoeiing in het ondiepe wa ter te maken en die van het land af aan te vullen met mest en vuile grond. Daar iedere eigenaar dat kennelijk individueel, op eigen manier en op eigen tijd deed, ontstond een onregelmatig waterfront, bestaande uit meer of minder ver in het water uitstekende 'land- hoofden', die in verschillende technieken uitgevoerd waren. Nog altijd leek de zuidoever van de rivier wel erg ver binnen het stadsgebied te lig gen. De verklaring van dat feit bleek te schuilen in een ramp (of in rampen) die in de late 12e eeuw plaats vond. Een (aantal?) overstroming(en), waarvan die uit 1173 schriftelijk bekend is, heeft de zuidelijke oever van de rivier tientallen meters naar het noorden verlegd door het afzetten van een enorm zandpakket. In dat pakket kwamen uitsluitend scherven van aardewerk uit de late 12e eeuw voor, zodat de afzetting in een vrij korte periode in die tijd moet heb ben plaats gevonden. Dat de waterstand toen soms zeer hoog geweest is, blijkt uit het feit dat er zandafzetting over de be schoeiingen heen is waargenomen. Hierna is dit stuk van de rivier kennelijk zijn economische betekenis kwijtgeraakt, want aan het eind van de aanslibbing worden geen nieuwe beschoeiingen aangelegd. Eem aarden wal en later een bakstenen stadsmuur sluiten de toegang tot het water vanuit de stad af: de rivier is tot stadsbuitengracht geworden. Het enige wat nog aan de 12- eeuwse situatie herinnert, zijn de perceels- grenzen aan de noordzijde van de Water straat, die nog op precies dezelfde plaats liggen (of lagen) als die van de 12-eeuwse voorgangers. Ook de naam Waterstraat kreeg zijn verklaring: in de 12e-eeuw lag die straat inderdaad vlak bij het water van de Vecht. Omdat hij dat na de late 12e eeuw niet meer doet, moet die naam van voor die tijd dateren. Daarmee is dan, en passant, aangetroffen waarin duizenden misbakken produkten waren gestort. KOOKPOTTEN De pottenbakkers maakten hoofdzakelijk verschillende soorten kookpotten (foto 9), koekepannen en grote kannen. De tegelbak kers fabriceerden platte, rechthoekige dak tegels die met een nokje aan de panlatten gehangen werden. Nog in 1947 bezat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 19