tW i LD iii KASTEELACHTIG Het kasteelachtige karakter werd bewust versterkt: de traptoren kreeg meer accent door de blindnissen weg te werken, de toren te verhogen en van een spits te voorzien en als tegenhanger een klein siertorentje op de andere hoek van het huis bij te bouwen. Rond 1500 moet in verband met de ontwik keling in het wonen ook de smalle diepe keukenaanbouw tegen de zuidmuur zijn toe gevoegd. Hierin bevond zich van het begin af aan een forse keukenschouw (afb. 8). In 1576 heeft het huis vooral van achteren te lijden gehad van de beschietingen tijdens het beleg van het kasteel Vredenburg, aan gezien de Spaanse kanonnen aanzienlijk zwaarder waren dan de van stadswege op Oudaen geplaatste kanonnetjes. Een groot deel van de achtergevel werd weggeschoten - en zelfs een deel van de voorgevel - maar alles werd geheel in de oude vorm weer hersteld. Om kleinere beschadigingen een voudig weg te kunnen werken en om van de gevel weer een eenheid te maken werd hij daarbij geheel met een steenrode specie en een dieprode saus afgewerkt. Deze afwer- kingsvorm blijkt zeker tot 1758, en vermoe delijk tot het midden van de 19e eeuw intact gebleven te zijn. Als herinnering aan het beleg van het Vredenburg werden in voor- en achtergevel diverse Spaanse kogels inge metseld. 1680 - In 1680 (afb. 5,3 en 6,3) werd bij een modernisering van het huis het voorste zijhuis, dat in de loop van de middeleeuwen reeds enkele malen op bescheiden wijze was verhoogd, vernieuwd in zijn huidige om vang. Daarbij werd tevens de hoofdtoe- gang, die zich tot dan toe in het midden van het hoofdhuis bevond, naar het nieuwe zij huis verplaatst en voorzien van het huidige poortje. Het interieur werd op tal van plaat sen aan de toenmalige mode aangepast, 3. Overzicht van bouwsporen in de noordmuur van Oudaen. (Tekening: A. F. E. Kipp.) 2. De bocht van de Oudegracht ca. 1890. Foto A. Grolman. De stadskastelen rijzen nog steeds boven hun omgeving uit. (Foto: Gemeentelijke Archiefdienst Utrecht TA Oudegracht c. 1890.) ld..lu..u..ii.uj.j.o.öj.u.ujjj..u |Tprr|WJirtTpTl zonder dat verder het gebouw zelf feitelijk werd gewijzigd. Omstreeks 1735 overkomt Oudaen ditzelfde voor de laatste maal als woonhuis; uit die tijd dateren de twee nu nog aanwezige mo numentale schouwen in de voorzaal en in de opkamer op de begane grond. 1758 - In 1758 (afb. 5,4 en 6,4) werd Ou daen aangekocht door de Diaconie der Ne derlands Hervormde Gemeente en ingericht als 'Diaconie Oude Mannen en Vrouwen Huis', zoals de 18e eeuwse hardstenen be kroning boven de 17e eeuwse voordeur laat zien. De verbouwingen, noodzakelijk voor het nieuwe gebruik, vonden aanvankelijk voornamelijk plaats in de verschillende bij gebouwen. Zo werd onder meer het achter ste zijhuis met een verdieping verhoogd en van een nieuwe achtergevel voorzien, een achterhuis in de grote tuin tot regentenka mer verbouwd, terwijl achter het hoofdhuis een grote ziekenvleugel werd gebouwd. In het hoofdhuis werden de eerste en de twee de verdieping tot vrouwen- en mannens- laapzaal omgetoverd. Daartoe werden lange reeksen bedsteden langs de zijmuren getim merd, waarvan de plattegrond als afdruk op de vloer bij de huidige restauratie kon wor den teruggevonden. Zelfs de uitgesleten plekken van de vele schuifelende pantoffel voetjes bij de bedsteden en de looproutes naar deuren en vensters waren nog duidelijk te zien (afb. 9). 1858 - Het straatfront van Oudaen kreeg zijn huidige aanzien bij een interessante res tauratie in 1858 (afb. 5,5 en 6,5), die een uitgesproken poging laat zien om het stoere middeleeuwse karakter met eigentijdse mid delen te versterken. Daarbij verdwenen ove rigens een aantal tot op dat moment nog aanwezige oorspronkelijke middeleeuwse elementen, zoals de spitsboognissen boven de vensters. Hoofd- en zij huis werden tot een architectonische eenheid samenge smeed, onder andere door alle kozijnen van beide gevels door zware nieuwe exemplaren te vervangen, beide gevels met een zelfde bakstenen balustrade te bekronen, en de 17e eeuwse voorgevel van het zijhuis met een zeer zorgvuldig patroon van fors moppen- metselwerk in pleisterwerk te bekleden. 1964 - (afb. 5,6 en 6,6) In de eeuw na de restauratie van de voorgevel zijn nog diver se wijzigingen in verschillende delen van Oudaen gevolgd. Na ruim twee eeuwen ver- OtiQAI.K •p'Otc.' 1?ec; r.M t "AöA- 4. Kappenplan als situatietekening van het complex Oudaen gezien naar het oosten. (Tekening: A. F. E. Kipp.) huisde op 4 oktober 1964 het Oude Man nen- en Vrouwenhuis naar een modem be jaardentehuis. Het huis Oudaen kwam na enkele omzwervingen bij de gemeente Utrecht terecht, en werd door de stad in 1984 overgedragen aan de Stichting tot res tauratie en instandhouding van Oudaen. Aansluitend kon de uitvoering worden ge start van de restauratie, die op een septem ber 1986 werd afgesloten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 12