Monumenten in gevaar door slechte restauraties en onvoldoende onderhoud 105 RAPPORT REKENKAMER OVER MONUMENTENZORG: Een waarheid als een koe: wil je iets aan monumentenzorg doen dan moet je inzicht in het monumentenbestand hebben. Nu weet de Rijksdienst voor de Monumenten zorg erg veel, maar zij schiet hier toch op tal van punten tekort, vindt de Algemene Re kenkamer. Dit adviesorgaan van de over heid liep tweeënhalf jaar geleden een flink aantal dossiers van Monumentenzorg na om de dienst door te lichten. De financiële ver antwoording maakte een verzorgde indruk. Maar voor de rest viel er heel wat aan te merken. Systematische verslaglegging bij voorbeeld is niet de Rijksdienst's sterkste zijde, vindt de Rekenkamer. 'Informatie kan zich overal bevinden, van de onderste la van de hoofddirekteur tot een registratiesys teem bij ambtenaar A.' Een samenvatting van het Rekenkamer-rapport, dat in februari 1986 openbaar werd. Hier en daar een toe lichting of een kommentaar van de minister, Rekenkamer-onderzoeker M.JWinters, en Monumentenwacht-begeleider K. Boeder. Het Monumentenregister telde eind 1984 43.029 monumenten. Wat maakt een ge bouw tot beschermd monument? Hoe komt het op deze lijst terecht?, vroeg de Rekenka mer zich af. Plaatsing op de monumenten lijst wordt gerechtvaardigd in de redènge- vende omschrijving. Maar dat is vaak slor dig gedaan. Vooral in de jaren zestig was het haastwerk, toen sloop en kaalslag hand in hand gingen met stadsvernieuwing. In elk geval kon de Rekenkamer geen duidelijke en objektieve kriteria voor plaatsing op de lijst ontdekken. Ze vraagt zich bij wijze van voorbeeld af .of alle 120 aan het eind van de jaren zeventig in het register opgenomen neogotische kerken uit de periode 1890- 1920 van dusdanig historisch belang zijn en/of zeldzaamheids waarde hebben, dat be scherming op rijksnivo van alle 120 ge wenst is. Te meer, daar vele, naar is verno men, slecht gebouwd zijn.' Een slechte 'redengevende omschrijving' kan voor een monument een kwestie van leven en dood worden. Als namelijk de be scherming van een monument in gevaar komt kan bij de rechtbank de redengevende omschrijving de doorslag geven. De heer M.J. Winters, accountant bij de Rekenka mer en één van de twee koördinatoren van het onderzoek, zegt: 'Als in het monumen- tenregister - een fiktief voorbeeld - alleen vermeld wordt 'het pand is monumentaal', kan dat voor de rechter een reden zijn een belanghebbende, die de bescherming op wil heffen, in het gelijk te stellen.' Dat het Monumentenregister tekort schiet, was bij de RDMZ overigens al bekend. Uit een onderzoek, dat Monumentenzorg zelf bij een steekproef van 198 monumenten liet verrichten, bleek dat slechts één monument korrekt in het register was opgenomen. In 15 gevallen waren de fouten zo ernstig, dat de bescherming in gevaar was. Een ander onderzoek werd verricht door de Provincia le Planologische Dienst van Noord-Hol land. De dienst onderzocht 4500 in het re gister opgenomen monumenten buiten Am sterdam. Hiervan bleek vijf procent inmid dels gesloopt, verbrand of door nieuwbouw vervangen! De Rekenkamer konkludeert, dat er objektieve kriteria moeten komen, die uitmaken welke monumenten moeten wor den beschermd. Maar dat is onmogelijk, vindt de minister van WVC. Hetgeen weer door de Rekenkamer bestreden wordt. KWALITEITSKAART Er is, vindt de Rekenkamer, met het Monu mentenregister nog iets anders mis. De heer Winters: 'Je zou verwachten, dat het per monument gegevens zou bevatten over zeldzaamheidswaarde, kunsthistorische waarde, authenticiteit, staat van onderhoud en verval en dergelijke. In het algemeen ontbreekt die informatie gewoon. Weten we eigenlijk wel over welke monumenten we het hebben, als we het Register doornemen? Wat zijn belangrijke, wat zijn minder be langrijke monumenten? Die informatie is vrij beperkt. En die moet er toch zijn wil je allerlei beleidsbeslissingen verantwoord kunnen nemen.' De Rekenkamer pleit, met andere woorden, voor een Icwaliteitskaart per monument. 'Onpraktisch, zo niet uitvoerbaar,' vindt de minister, die overigens wel erkent, dat de informatie, die bij de RDMZ opgeslagen ligt, vaak zo onbereikbaar is. Het was de Rekenkamer namelijk opgevallen, dat Mo numentenzorg best wel erg veel weet over het monumentenbestand, ondanks het ge brekkige Register. Maar: hoe kom je bij de informatie die je nodig hebt? Winters: 'Er is ontzettend veel bekend bij de RDMZ. Maar de informatie ligt verspreid over het hele gebouw, zonder dat er relaties tussen admi nistraties en registraties zijn gelegd. Dat er kende de minister ook als een van de grote problemen: de ontoegankelijkheid van de informatie. Eerst moet je je afvragen: zou het er zijn? En dan kan het zich overal bevinden: van de onderste la van de hoofd direkteur tot een registratiesysteem bij amb tenaar A. Over een stuk van het monumen tenbestand, bijvoorbeeld molens, heeft ie mand soms hele aardige gegevens verza meld, maar het totale plaatje ontbreekt.' Kun je de gesignaleerde problemen verhel pen met automatiseringDaarmee heeft de RDMZ namelijk een aanvang gemaakt. De Rekenkamer meent, dat 'de automatisering van onbetrouwbare en niet gestandaardi seerde basisgegevens averechts zal wer ken.' Als je niet op de computergegevens Houten latei in het Duitse Huis in Utrecht. Teken van de slechte staat van onderhoud, waarin het gebouw verkeert.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 5