Algemene Vergadering Reglement persprijzen Excursie Limburg Jubüeumprijsvragen Aantal monumenten nog volgens oude subsidiesysteem 104 ONDERWIJSKRANT 'HEEMSCHUT JOURNAAL' Een heel belangrijk moment in de jubi leumviering was onlangs ook de ver schijning van de speciale onderwijskrant over de zorg voor cultuurmonumenten, bedoeld in eerste instantie voor leerlin- j gen in de derde klassen van HAVO en i VWO. Ook andere opleidingen, waar j geschiedenis, aardrijkskunde en cultuur een belangrijk deel van de opleiding uit maken kunnen natuurlijk het gratis les pakket bij het bureau van Heemschut I aanvragen tegen betaling van porto- kosten. In de leerlingenkrant 'Heemschut Jour- j naai' geheten komen onderwerpen aan I bod als 'werken aan je eigen leefomge- i ving', 'wonen of werken in een histo risch pand', 'waarom zou je een monu ment bewaren'. En verder interessante artikelen over de monumentenwet, argu menten vóór en tegen monumentenzorg, het zelf opzetten van een karakteristieke route etc. De docentenhandleiding biedt vele mogelijkheden voor verwerking van het onderwerp in de les. De suggesties richten zich vooral op de eigen omge ving van de leerlingen. Naast de handlei ding kunnen docenten als extra achter- grondinformatie gratis brochures van de Rijksdienst voor Monumentenzorg ont vangen. Op 31 mei heeft in het fraaie stadhuis van Delft de jaarlijkse Algemene Vergadering van de bond plaatsgevonden. Een van de onderwerpen was het voorstel van het be stuur tot een geringe contributieverhoging; de contributie was al een aantal jaren op hetzelfde niveau gehandhaafd en de huidige financiële situatie maakt een verhoging noodzakelijk. Een ander onderwerp, door een aantal leden statutair op de agenda geplaatst, betrof de ontslagprocedure van de medewerkster, be last met het redactiesecretariaat, public rela tions en externe betrekkingen. Het inge diende voorstel tot instelling van een com missie van goede diensten werd uitvoerig besproken. Gezien de inmiddels in gang zijnde gerechtelijke procedure bij de kan tonrechter, bleek uit de mededelingen van het bestuur, dat het stadium van 'goede diensten' inmiddels is gepasseerd en de grondslag voor samenwerking verdwenen. Om tegemoet te komen aan de wens van een aantal leden uitvoeriger te worden geïnfor meerd stelde het DB voor een commissie van informatie in te stellen. De leden van deze commissie kunnen als vertrouwensper sonen van de leden functioneren en zullen, na zich uitvoerig bij alle betrokkenen te hebben geïnformeerd, rapporteren. Na goedkeuring door het Algemeen Bestuur zal deze commissie zijn werkzaamheden kun nen beginnen. De vergadering werd ge volgd door een excursie in de stad, waaraan heel wat leden deelnamen. Het begrip 'cultuurmonumenten' dient men ruim op te vatten. Behalve gebouwen kun nen er ook 'beschermwaardige' landschap pen en dorps- of stadsgezichten onder wor den verstaan. De ter beschikking gestelde prijzen zullen door een jury onder voorzitterschap van de journalist J. Th. Balk worden toegekend onder inachtneming van de volgende voor waarden: De produktie - dient te voldoen aan de door de jury ge stelde eisen van deskundigheid en leesbaar heid. - dient in 1986 te zijn verschenen of te verschijnen in een Nederlandse krant of pe riodiek of te zijn uitgezonden of te worden uitgezonden via de Nederlandse omroep. - dient gesteld te zijn in het Nederlands. - dient van journalistieke aard te zijn en bestemd voor een breed publiek. Zuiver vakgerichte publikaties kunnen niet meedingen naar de prijzen. Inzending dient te geschieden vóór 15 janu ari 1987 aan: Bond Heemschut, t.a.v. drs. J. Kamerling, Postbus 10525, 1001 EM AMSTERDAM. Voor inlichtingen: drs. J. Kamerling, tel. 020-23 09 94. De provinciale commissie Limburg organi seert een ledenexcursie langs de kastelen van de voormalige graafschappen Hom en Kessel in Midden-Limburg op zaterdag 16 augustus a.s. Vertrek om 10.15 u. per autobus vanaf N.S.-station Roermond, rechts van de uit gang. Er wordt 's morgens geen koffiepauze gehouden. Bezoek aan kasteel en park te Hom, rijden langs landgoed de Bedelaar en gemeentehuis met park te Heythuysen en bezichtiging van de te restaureren Missieka pel en de parochiekerk aldaar. Rijden langs klooster en watermolen St. Elisabeth en Leudal naar Neer, alwaar in het Veerhuis aan de Maas de koffietafel plaatsvindt. Langs hoge Maasoever naar Kessel met be zoek aan Markt en Burchtruïne en theepau ze op terras aan de Maas. Terug langs laan en kasteel van Nunhem en bezoek aan voor plein kasteel en park Aldenghoor te Haelen en langs aardige dorpskom en kasteeltjes van Buggenum. Terug te Roermond vóór intercity-treinen die om 17 uur vertrekken. Aanmelding: door overmaking van 30,- vóór 1 augustus a.s. op postrekening 124326 t.n.v. Heemschut Amsterdam, on der vermelding van excursie Limburg. Nog even een 'reminder' over de vier jubileumprijsvragen, die Heemschut dit i jaar organiseert voor eigen leden, de j pers en de Nederlandse restauratiewe reld. Voor de eigen leden zijn er de gevel- steenprijsvraag en de prijsvraag 'Wat zal in het jaar 2035 een monument kunnen zijn'. Bij de eerste ledenprijs- j vraag gaat het om de meest originele j gevelsteen, bij de tweede om een naoor- i logs gebouw, dat in 2035 in aanmerking j komt als monument. Beide prijsvragen lopen tot 15 december. Inzendingen moeten zijn voorzien van een reprodu- ceerbare foto. De tweede bovendien van een degelijke motivering van maximaal 300 woorden. Journalisten kunnen meedingen naar de 'Heemschut-persprijzen', die door een onafhankelijke jury worden toegewezen voor de drie beste artikelen over het be houd van cultuurmonumenten. Restauratieprijzen tenslotte worden per provincie in de vorm van een oorkonde j uitgeloofd voor het best gerestaureerde particuliere gebouw in een provincie. Zo'n gebouw dient bij voorkeur op een provinciale, gemeentelijke of rijksmonu mentenlijst te staan of deel uit te maken van een beschermd stads- of dorpsge zicht. In bijzondere gevallen kan van deze voorwaarde worden afgeweken. Verder dient de restauratie na 1980 te zijn voltooid of bijna voltooid. Inzendin gen voor 1 augustus 1986 naar het secre tariaat van Heemschut, waar ook het reglement met voorwaarden en beoorde lingscriteria is te krijgen. Sinds 1 januari 1986 is een nieuwe subsidie regeling van kracht, de Rijkssubsidierege ling Restauratie Monumenten (RRM). Hier in is opgenomen dat gemeenten voortaan meerjarenprogramma' s moeten opstellen voor de restauratie van monumenten. Hier door was het nodig op korte termijn bekend te maken welke objekten nog volgens het oude systeem konden worden afgedaan, zo dat die restauraties niet opgenomen hoefden te worden in de gemeentelijke meerjaren programma's. Minister Brinkman van WVC heeft in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in november 1985 toegezegd, dat voor 1 maart 1986 dui delijkheid zou worden verschaft over subsi dietoezeggingen voor restauratie van monu menten, die namens hem nog volgens het oude subsidiesysteem zouden worden afge handeld. Een lijst met toezeggingen per provincie is te verkrijgen bij de Rijksdienst Monumentenzorg tel. 03404-28122.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 4