Driekwart eeuw beschermen en beschutten IV 135 Waar Maas en Waal.. - In vliegtuigen van de KLM treft men de Holland Herald aan. Al vele jaren. Toevallig bewaarden wij van dit Engelstalige blad 'number 6 van volume 7' - oftewel het nummer van juni 1972. Toevallig... dat is niet geheel juist. Want wat trok ons in dat nummer zo bijzon der? De omslag met een afbeelding in kleu ren van een kaartfragment uit 1550. En wel van dat deel van Holland waar Maas en Waal tesamen vloeien. Met Woudrichem in het hart - tegenwoordig provincie Noord- Brabant - en links het kasteel Loevestein, waarvan de restauratie onlangs na vele jaren is voltooid. En bij de plaat op de omslag behoorde een omslagverhaal dat er niet om loog. Geheel gewijd aan wat Heemschut deed voor Woudrichem ter ere van het zestigjarig be staan in 1971. In een inleidend artikeltje vindt men voorts het portret van Prins Claus naast een steen met het embleem van de Bond. En Woudrichem wordt een stad ge noemd voor allen wie 'the Olde Worlde of Holland' lief is. Binnenin ook afbeeldingen in kleur van de stad in het verleden en een vermelding van de uitgave van de porte feuille met stadsgezichten die toen door Heemschut voor 200,- werd verkocht ten bate van het grote plan Woudrichem te res taureren. 't Oude Raedthuys - Schrijfster Julie Att- kiss sprak voor haar artikel over Woudri chem in de Holland Herald van juni 1972 met enige personen. Zoals Burgemeester Lourens M. Voster. Hij noemt het plan van Heemschut het beste wat de stad ooit kon overkomen. En Johannes de Zwaan van Heemschut die vertelt dat men hier in Woudrichem op kleine schaal - en dat in een omwalde stad! - alle problemen die oude monumenten bedreigen aantreft. Uitvoerig verhaalt de Holland Herald wat Heemschut doet maar verzuimt niet te ver melden dat de Bond zelf geen monumenten in eigendom heeft. Uiteraard komen wel allerlei restaurerende instanties ter sprake: Hendrick de Keyser, Diogenes, de Amster damse Maatschappij tot Stadsherstel Ook architect Gerard Prins komt ter sprake. Zijn kennis van het restaureren maakte dat hij de aangewezen man was voor de restau ratie van 200 bestaande gebouwen in het stadje. René Seker tenslotte is aan het woord als restaurateur in 't Oude Raedthuys. Zalm wordt er geserveerd voor ongeveer 5 maar de vis komt niet langer uit de rivier de Maas. Toren stort in - In datzelfde nummer van de Holland Herald waar zoveel aandacht wordt besteed aan de Bond Heemschut en het oude 'Woerkom' komt een minder aan genaam stemmende foto voor. Het is de droeve afbeelding van een instortende toren: het opblazen van een van de twee torens van een destijds welbekend Rotterdams kerkge bouw: de Koninginnekerk. Het besluit de kerk met zijn typische Ju- gendstil-kenmerken te slopen was een zeer omstreden zaak. Moest dat nu in een Rotter dam dat toch al zoveel heeft verloren? En dat nu de Maasstad in de jaren tachtig an dermaal wordt geconfronteerd met sloping van waardevolle gebouwen - ditmaal voor de bouw van de spoorwegtunnel onder de Maas. In de Holland Herald worden de groene torens - die met koperplaten waren bedekt - uitgeluid met de woorden: Plotse ling een klap, een wolk van stof.en daar stort de hoop van de Rotterdamse monu mentenbeschermers ineen tot een hoop puin. Stokstraatkwartier Heemschut van april 1972 kon met vreuge gewagen van de voltooiing in Maastricht van het Stokstraat kwartier. De plannen voor de vernieuwing van de oude wijk in wat mèt Amsterdam wel 'de enige stad in Nederland' wordt ge noemd dateren uit 1951. Er is dus niet lang over gedaan, constateert de architectuur kenner Rein Blijstra in een uitvoerig artikel. Blijstra is niet zonder kritiek maar hij vindt het Maastrichtse project een prachtig voor beeld van stedelijke vernieuwing. De aan dacht die zowel aan het geheel als aan het detail is besteed (met alle reserves die men kan maken) kan men vergelijken met de beste voorbeelden uit het buitenland. Blij stra: 'Er is hier bewezen, dat men niet slaafs (of als men wil virtuoos) moet restaureren. Men kan met iets geheel nieuws in zijn hoofd van oude elementen gebruik maken en er een geheel nieuwe buurt creëren, die de goede eigenschappen heeft van middel eeuwse zowel als hedendaagse 'leefbaar heid'. Monumentei\jaar 1975 - Even, ter gele genheid van het Monumentenjaar 1975, dat in Amsterdam samen viel met de viering van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad, naar onze zuiderburen. Daar kwamen ter gelegenheid van het monumentenjaar drie postzegels uit. Een met de gebouwen van het St. Janshospitaal te Brugge, een ander van de barokkekerk Saint-Loup te Na men en een derde van het martelarenplein te Brussel. Eerder hadden de Belgen in het voorjaar van 1975 al een postzegel op hun post kunnen plakken met een voorstelling van de St. Baafsabdij te Gent. Het was, evenals de andere monumentenzegels van de Belgische posterijen een staalgravure. Een techniek, die hier te lande voor postze gels nog maar hoogst zelden wordt toege past. Maar het effect van deze zegel van de St. Baafsabdij (tekening H. Verbaere, gra vure C. Leclerqz) liegt er niet om. Straatje in Helsingör - Ook de Denen liet zich niet kennen tijdens het monumenten jaar '75. Drie postzegels werden er aan ge wijd. De zegel van 150 öre laat een straatje (de Anna Queenstraede) zien van Helsin gör, de stad op Seeland vanwaar de veerbo ten naar het Zweedse Halsingborg varen. In 197° besloot het gemeentebestuur van Hel singör tot een renovatie van het oude stads centrum dat ernstig verkrot was door restau ratie en renovatie van bestaande gebouwen. In een periode van twintig jaar zou 80 pet. van de oude gebouwen ruim 350 panden - onder handen worden genomen. De be slissing was de uitkomst van een langdurige discussie in de burgerij. Daarbij kwam dui delijk de wens naar voren om de ambiance van het oude Helsingör te bewaren. Dit 'pi- lot project' wil ook aantonen dat men een dergelijk besluit niet op zichzelf kan nemen maar rekening moet houden met o.a. de loop van autowegen, een omstandigheid die in Helsingör van groot belang is gezien de verkeersfunctie van de stad. Silhouet van Xanten - Heel wat Nederlan ders zijn vertrouwd met het even over de Duitse grens liggende stedeke Xanten met zijn gotische St. Viktordom uit de 13e eeuw en de 14de eeuwse Kleverpoort. Xanten heeft een archeologisch park en museum. In de nabijheid vindt men de resten van het Romeinse legerkamp Castra Vetera en de Romeinse stad Colonia Ulpia Traiana. Sieg- fried, de held van de Nibelungen, zou in dit oude Xanten zijn geboren. En het silhouet van deze eerbiedwaardige stad aan de oude Romeinse heirweg van Keulen naar Nijme gen siert de postzegel van 50 pf. die in het monumentenjaar 1975 met vier andere door de Deutsche Bundespost werd uitgegeven. Met vier andere: die dragen voorstellingen van Alsfeld, Rothenburg ob der Tauber, na tuurlijk het onvolprezen Trier en van Ber- lijn-Kreuzberg. J.T.B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 35